Хвороби кукурудзи фото :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Кукурудза » Хвороби кукурудзи фото

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Хвороби кукурудзи фото

     Великої шкоди посадкам кукурудзи на дачі наносять різні хвороби, особливо пильна головешка, здатна знищити половину врожаю овочів, і шкідники. Посіви кукурудзи, атаковані шкідниками, пошкоджує тканини рослин і приводять до їх ослаблення, наражаються на небезпеку зараження хворобами.

Саме тому особливо важливі різні заходи попередження хвороби та дотримання правил агротехніки. Шкідники дачних овочів значно знижують врожайність посадок кукурудзи. Найчастіше цю культуру пошкоджують такі комахи, як шведська муха, стебловий метелик, коренева попелиця.

Ознаки та заходи боротьби з хворобами кукурудзи

1. Пилова головешка

     Ознаки: грибкової хвороби схильні рослини, які вступили в фазу колосіння. Основним її ознакою є покриття волоті чорної масою, яка при дотику розпорошує навколо себе суперечки цього небезпечного грибка.

Початки кукурудзи перетворюються в сухий, почорнілий ком. Уражені екземпляри овочів кущаться і відстають у розвитку. Заходи боротьби: необхідно регулярно знезаражувати грунт.

Оскільки посуха і ущільнення грунтів сприяють розвитку хвороби кукурудзи, її потрібно рихлити і поливати. Перед висіванням насіння протруюють їх фунгіцидами. Найефективніші з них - Дітокс, Вітавакс, Гранівіт.

2. Фузариоз

     Ознаки: на поверхні проростає насіння утворюється наліт гриба рожевого відтінку. Заходи боротьби: Для висіву використовуємо здорові і знезаражені насіння. Для їх обробки використовуємо комбіновані фунгіциди такі, як Вітаваксом 200, Гранівіт, Максим XL035 FS.

Після посіву овочів грунт необхідно рясно полити, щоб стимулювати швидке проростання. Для вирощування використовуємо стійкі сорти кукурудзи.

3. Пузирчаста головешка

     Ознаки: дана грибкова хвороба вражає все рослина. На ньому з'являються характерні здуття сірого відтінку. Їх розмір може досягати до 15 см. Такі овочі погано плодоносять, стають сприйнятливі до інших недуг і часто гинуть.

     Заходи боротьби: оскільки грунт - джерело інфікування цією хворобою, її своєчасно знезаражуємо. Дотримуємося правил сівозміни та агротехніки. Використовуємо здорові і знезаражені насіння стійких до цієї хвороби сортів кукурудзи.

Насіння обробляємо їх фунгіцидами Вітавакс, Дітокс, Гранівіт. Своєчасно вносимо фосфорно - калійні добрива.

4. Фузариоз качанів

     Ознаки: на поверхні качанів кукурудзи з'являється наліт рожевого відтінку. Початок хвороби у овочів потрапляє на стадію молочно - воскової стиглості качанів. Поступово вона вражає всю рослину. Заходи боротьби: видаляємо заражені качани.

Знищуємо рослинні залишки і виконуємо глибоке перекопування землі. Перед висіванням насіння протруюють їх Вітаваксом або Гранівітом. Регулярно здійснюємо боротьбу з комахами - шкідниками.

5. Стеблевая гниль

     Ознаки: на нижніх стеблах і междоузлиях утворюються плями. Ця хвороба веде до розм'якшення тканин і загибелі кукурудзи. Вражений стебло всередині має рожевий відтінок.

Перші ознаки хвороби помітні тільки в період дозрівання овочів. Ця гниль знижує врожайність на 30 - 35%. Заходи боротьби: виконуємо умови агротехніки і сівозміни кукурудзи. Знищуємо бур'яни і залишки рослин.

Перед висіванням насіння протруюють їх фунгіцидом Ланта КС.

6. Південний гельмінтоспоріоз

     Ознаки: на листочках дорослих екземплярів культури утворюються сірувато - жовті плями поздовжньої форми. Насіння овочів чорніють в зоні зародка. Вони втрачають свою схожість. Ризик зараження підвищується при вологій погоді.

     Заходи боротьби: висіває стійкі сорти кукурудзи. Дотримуємося правил сівозміни, агротехніки. Вчасно збираємо врожай і знищуємо залишки рослин.

Під зиму глибоко перекопують грунт. Висіваємо насіння навесні якомога раніше. Регулярно удобрюємо грунт фосфорно - калійними добривами.

Ознаки та заходи боротьби з шкідниками кукурудзи

1. Стебловий метелик

     Ознаки: на рослині з'являються гусениці шкідників, які живляться всередині листової воронки. Далі вони пошкоджують решту листової пластини, обгортку качана кукурудзи і маточкові листя. Вони пошкоджують посіви до технічної стиглості качанів.

     Заходи боротьби: вчасно прибираємо урожай овочів і рослинні залишки. Насіння знезаражуємо препаратом Гаучо. Гусениць знищуємо за допомогою 2-х кратної обробки посівів фунгіцидами Децис (від шкідників моркви препарат теж добре допомагає), Штефесін (0,5 гр / 5 л на 1 сотку).

Першу з них проводимо при появі гусениць, а другу - при їх масовому розмноженні.

2. Коренева тля

     Ознаки: ці мігруючі шкідники найчастіше вражають посадки кукурудзи в суху і жарку погоду. Від ушкоджень тканин рослини гальмують в зростанні. При масовому ураженні овочів даними комахами вони взагалі можуть загинути.

Ослаблені екземпляри схильні до поразки грибковими хворобами. Заходи боротьби: обробляємо посіви такими інсектицидами і фунгіцидами, як Конфідор, Актеллік, Фитоверм, Децис, Фас. Оскільки даний шкідник швидко звикає до будь-яких хімічних засобів, протягом усього сезону вегетації чергуємо обробки різними препаратами.

3. Бавовняна совка

     Ознаки: шкідники об'їдають маточкові нитки. У качанах кукурудзи помітні екскременти комах. Ще однією ознакою появи цієї комахи є великі округлі дірки на верхніх листках, качани рослин набувають потворну форму.

     Заходи боротьби: використовуємо максимально ранній посів. При появі шкідників обробляємо посіви такими фунгіцидами, як Децис або Штефесіном (0,5 гр / 5 л на 1 сотку).

4. Шведська муха

     Ознаки: найчастіше ці шкідники вражають посадки овочів при ранньому посіві. Личинки шведської мухи ушкоджують сходи, утворюючи на них отвори. Рослина відстає в зростанні, на ній часто з'являються пасинки і виникають грибкові хвороби.

     Заходи боротьби: в період масового льоту мух і кладки яєць в період сходів і кущіння кукурудзи обробляємо посадки такими препаратами, як Карате (20 мл / 1 сотку), Децис - екстра (0,5 гр / 5 л на 1 сотку), Ціперон ( 20 мл / 1 сотку), Суми-альфа (20 мл / 1 сотку). Кукурудза - єдині овочі, з яких на зиму, так уже виходить, ми не робимо нічого (хоча я чув, що її з успіхом солять). А в домашніх заготовках акцент робиться на інші овочі, в список яких, нарівні з усіма, входять часник і цибулю, урожай яких також залежить від того, як ми впораємося з їх хворобами та шкідниками.

Моя подяку не знатиме меж, якщо Ви натиснете на кнопочки, відправивши статтю Вашим друзям, і напишете відгук, що Ви думаєте про неї, в коментарях! Дякуємо!!!

Коментарі (32) на "Хвороби і шкідники кукурудзи"

 • Галина

Оцінка якості кукурудзи - це визначення уражених бактеріальними і грибковими захворюваннями, кількості качанів. Хвороби кукурудзи розвиваються в період росту рослини, розвитку качанів, тобто в польових умовах, що призводить до зниження якості зерна та врожаю.

Основні Хвороби кукурудзи : пухирчаста сажка, фузаріоз (суха гниль), червона гниль, нігроспоріоз, діплодноз і антракноз. Пузирчаста головешка. Збудник хвороби виступає вид сажкових грибів.

На хворих, уражених зернах формуються бульбашки (здуття) і нарости, іноді можуть досягти кулачного розміру, вони наповнені буро-чорною Пиловидний спорової масою. Бульбашки головешки мають рожеву або білу вологу і м'ясисту зсередини оболонку.

Уражені качани визначаються по роздутим зернам. При зберіганні качанів хвороба не здатна передаватися від хворих до здорових качанів, але хворі качани сильно забруднюють зерно грибковими спорами.

Фузаріоз - хвороба кукурудзи

Збудник хвороби - грибок роду фузариум. Зараження відбувається під час вегетації кукурудзи в польових умовах в різних стадіях розвитку. На початках, які вражені фузаріозом, утворюється кілька або одне гніздо рожевого, білого, густо-павутинного нальоту гриба.

Гнізда в центрі найчастіше на половину зруйновані, характеризуються бурим кольором, а від центру гнізда відходять цілі зернятка з добре розвиненим і ясно видимим нальотом грибниці на поверхні. Гніздо має середній розмір, пошкодження 15-30 зернами і нальотом грибниці - 40-60 зернами.

Зерно, яке вражене Фузар, може придбати отруйні властивості. При початковій стадії уражені зерна характеризуються рожевим кольором, грибниця на їх поверхні знаходиться тільки в центрі ураженого гнізда або взагалі відсутня.

У такому разі не слід плутати тьмяно-рожевого забарвлення зерен уражених фузаріозом у сортів кукурудзи з білим зерном з блискучим яскравим забарвленням здорових зерен, яка викликана дією сонячного світла на початок, який слабо прикритий обгорткою. Фузаріоз - передається здоровим качанів від хворих, хвороба має паразитний характер.

Хвороба кукурудзи - Червона гниль

Зараження кукурудзи відбувається під час вегетації на поле. В першу чергу при ураженні починають зруйнуються зерна у верхній частині по-чатка.

Червона гниль між зернами по борозенками формує наліт грибниці, він схожий на тонкий повсть білого, світло-вишневого або рожевого кольору. Оболонка зерна набуває вишнево-червоне забарвлення.

Наліт грибниці починає переходити на початкових обгортки, які набувають червонувато-коричневий колір. Хвороба має паразитний характер, спосіб передачі - від хворого качана до здорового.

Нігроспоріоз - хвороба кукурудзи

Збудник хвороби - грибок нігроспора. Уражені качани характеризуються появою в гніздах біля основи зерен і на стрижні чорних спор гриба у вигляді переривчастих штрихів або крапок, які розходяться півколом.

Між рядами зерен при силь-ном розвитку хвороби починає стає видно паутіністий пухкий сірий наліт грибниці. Початки, які вражені хворобою легковагі, недорозвинені, зерна на них погано тримаються в гніздах і дуже легко випадають з качана.

У різних сортів і гібридів кукурудзи хвороба проявляється по-різному. У одних втрачається блиск зерен і змінюється їх колір, у інших - початок просто розщеплюється по всій своїй довжині. Грибок дуже сильно впливає на зерновий зародок, після чого втрачається схожість зерна.

Хвороба має паразитичний характер, вона передається від качанів, які вражені грибком до здорових.

Хвороба кукурудзи - Диплодіоз

Хвороба відноситься до карантинних. Між зернами у качана формується пухнастий міцелій, який найчастіше поширюється від вершини качана або підстави.

Хвороби кукурудзи фото

Уражається не тільки зерно, а й обгортка, вона починає покриватися цвіллю білого кольору, а тканину при цьому темніє і буріє. Якщо уражається початок в ранній стадії розвитку, то він висихає, стає легковажним і зморщеним.

Початки вражені Диплодіоз дуже просто розламується. Зерно, яке вражено грибом, набуває матовий, коричневий або темно-сірий колір, легко відокремлюються від стрижня, стають крихкими. Диплодіоз відрізняється від нігроспоріоза.

Коли початок уражається Диплодіоз, він характеризується білим нальотом міцелію, він ясно помітний, пухнастий. Коли початок уражається нігроспорозом, міцелій стає пухким, павутиноподібні, ледве помітним.

Диплодіоз має паразитичний характер, хвороба передається від хворого качана до здорового. Коли виявлені качани, які вражені Диплодіоз, необхідно відразу ж повідомити карантинну інспекцію.

Антракноз - хвороба кукурудзи

Грибок викликає гниль стебел, вражає коріння рослин, зерна і качани і в'янення листя кукурудзи. Листя, які вражені хворобою, характеризуються подовженими зонами від 0,5 до 2 см з помаранчевим або червоним обрамленням.

Зони здатні зливатися, розростатися або покривати всю поверхню аркуша. В першу чергу хвороба вражає нижні листки, після чого - верхні. Стебла можуть дивуватися в різні фази розвитку рослини.

Відбувається знебарвлення нижніх частин стебла. Стебло з легкістю руйнується. Гриб зимує на залишках рослинності.

Захворювання може зустрічатися, як у весняний період, так і в осінній. Для оптимального розвитку захворювання необхідні кілька природних факторів, такі як тепла погода і підвищена вологість повітря.

Для того, щоб стало помітно, що хвороба впливає на врожай, вона повинна охопити 40% і більше поверхні листя через 20-30 днів, коли відбулося викидання. Втрати від хвороби пов'язані з передчасним старінням кукурудзи і її поляганням.

Залежно від генотипу, погодний умов і часу зараження, втрати врожаї можуть досягати 40%. Захист від хвороби - посів стійких гібридів, правильна сівозміна, заорювання рослинних залишків.

Крім перерахованих вище хвороб зерна і качанів кукурудзи, існують ще пліснявіння зерна і качанів кукурудзи в період не тільки прибирання, але і зберігання. Цвіль - це зниження схожості та погіршення якості зерна в процесі зберігання.

Ці хвороби - це наслідок розвитку різних сапрофітів, які відмінно розвиваються на зерні, що багате на поживні речовини. Розрізняють рожевий, сіро-зелений і темний тип пліснявіння.

Ці типи добре починають наблюдатся вже в першому періоді зберігання зерна кукурудзи. Якщо зберігання тривалий, а умови несприятливі, то типи плесененія починають згладжуватися внаслідок сильного і одночасного розвитку різної флори грибів.

Тема неосяжна, читайте ще:

 • Пузирчаста головешка.

Збудник хвороби - грибок нігроспора. Уражені качани характеризуються появою в гніздах біля основи зерен і на стрижні чорних спор гриба у вигляді переривчастих штрихів або крапок, які розходяться півколом. Між рядами зерен при сильному розвитку хвороби починає стає видно паутіністий пухкий сірий наліт грибниці. Початки, які вражені хворобою легковагі, недорозвинені, зерна на них погано тримаються в гніздах і дуже легко випадають з качана. У різних сортів і гібридів кукурудзи хвороба проявляється по-різному. У одних втрачається блиск зерен і змінюється їх колір, у інших - початок просто розщеплюється по всій своїй довжині. Грибок дуже сильно впливає на зерновий зародок, після чого втрачається схожість зерна. Хвороба має паразитичний характер, вона передається від качанів, які вражені грибком до здорових. Хвороби кукурудзи - Пилова головешка суцвіть Вражає і руйнує тільки тканини качана або волоті, перетворюючи їх у чорно-буру масу сажкових спор. Зазвичай руйнуються всі частини качана, а не тільки окремі зав'язі, як при зараженні пухирчастої сажкою. Заражені волоті частіше руйнуються в повному обсязі, а лише окремі бічні гілки суцвіття. Під впливом захворювання може спостерігатися ненормальне розростання окремих колосків у волоті. Листя заражаються рідко. Ця хвороба зазвичай стає помітною до кінця цвітіння. Заражені качани перетворюються у здуття округлої або подовжено-конусоподібної форми величиною до 15 сантиметрів в діаметрі. Спочатку здуття бувають прикриті тонкою, сухуватою, як би пергаментним пленчатой оболонкою брудно-рожевого кольору. За характером сухуватим оболонок здуття курну головешку можна відрізнити від пухирчастої, у якій здуття прикриті м'ясистої, блискучою і всередині вологою оболонкою. Після дозрівання вмісту здуття оболонка розривається і звільняється чорно-бура маса пилять сажкових спор. Після розсіювання спор від ураженого суцвіття залишаються напівзруйновані судинно-провідні пучки, добре помітні у вигляді бруднуватих волокон. За допомогою вітру суперечки розносяться і у вологому грунті незабаром можуть проростати. заражає кукурудзу переважно в період появи проростка. Уражені рослини нерідко відрізняються карликовим ростом і сильною кущуватістю. Особливо сильно захворювання буває поширене на ділянках з беззмінною культурою, наприклад за лаштунками на запольних або присадибних ділянках. На полях з правильним чергуванням культур сівозміни курна головня буває дуже слабо поширена або зовсім отсутствует.- АнтракнозНа більш пізніх стадіях, в кінці серпня - початку вересня, всихання листя може бути викликано грибом Colletotrichum graminicola (статева стадія Glomerella graminicola), що відповідає за антракноз. Цей гриб призводить до появи на листках маленьких некротичних плям, часто ще до цвітіння. Плями мають більш-менш овальну форму, їх довжина - 15 мм. Через лупу в центрі можна побачити білі плями нальоту, які згодом чорніють. Пізніше плями з'єднуються і викликають всихання всього листа. На стеблі антракноз провокує появу чорних борозенок на междоузлиях і біля основи стебла. Ці симптоми рідко завдають економічних збитків, вони відчутні тільки при виробництві насіння - на лініях зі слабким розвитком вегетативної маси. Природні фактори, що сприяють розвитку хвороби, це досить висока температура (вище 20 ° C) і часті дощі. Гриб зберігається на пожнивних залишках, особливо на стеблах. Монокультура, спрощена агротехніка, відсутність оранки - ось що сприяє його розвитку. У цих умовах необхідно подрібнювати і закладати пожнивні залишки. Хвороби кукурудзи - Фузариоз початковНа качанах кукурудзи найчастіше зустрічаються хвороби, що викликаються Fusarium moniliforme (фузаріоз качанів), рідше грибами Nigrospora oryzae (нігроспороз), Rhizopus maydis (сіра гниль), Bacillus mesentericus (бактеріоз, пліснявіння і бель, або розтріскування зерен). є найбільш широко поширеним захворюванням кукурудзи, особливо в районах з підвищеною вологістю. У цих районах уражається до 50-60% посівів кукурудзи. На поверхні качанів кукурудзи в кінці молочної-початку воскової стиглості з'являється блідо-рожевий наліт гриба. При густому нальоті зернівки руйнуються. Залежно від інтенсивності розвитку фузаріозу можна спостерігати різну ступінь ураження качанів. При сильному розвитку хвороби наліт патогена поширюється на весь качан, в умовах підвищеної вологості повітря утворення нальоту можна спостерігати і на обгортках уражених качанів. Уражені зернівки втрачають блиск, стають брудно-бурими. Слід зазначити, що в хворому качані частина зерен, розташованих поза фузариозного вогнища, не має видимих ознак ураження, проте є інфікованою. Сильно уражені зерна легко ламаються і кришаться, а нерідко і руйнуються, що особливо часто спостерігається при обмолоті хворих качанів. На качані може бути 15-30 напівзруйнованих зернівок. Наліт являє собою міцелій і конідії гриба. При сприятливих для розвитку хвороби умовах відбувається збільшення уражених ділянок. Джерелом інфекції є заражені насіння і післяжнивні залишки кукурудзи. Пошкоджені комахами зернівки особливо схильні до зараження грибом. Фузаріоз качанів призводить до зниження врожаю і погіршення його якості. При високому розвитку хвороби уражається більше 60% качанів. Захворювання продовжує розвиватися при зберіганні качанів в умовах високої вологості і недостатньої аерації. Хвороби кукурудзи - Пузирчаста головешка Пузирчаста головешка. Збудник хвороби виступає вид сажкових грибів. На хворих, уражених зернах формуються бульбашки (здуття) і нарости, іноді можуть досягти кулачного розміру, вони наповнені буро-чорною Пиловидний спорової масою. Бульбашки головешки мають рожеву або білу вологу і м'ясисту зсередини оболонку. Уражені качани визначаються по роздутим зернам. При зберіганні качанів хвороба не здатна передаватися від хворих до здорових качанів, але хворі качани сильно забруднюють зерно грибковими спорами. Розвитку пухирчастої сажки сприяє посушлива погода, невеликі опади під час зараження, а також загущений посів. Найбільш шкідливо захворювання при ураженні качанів і стебел кукурудзи. Зниження врожаю може досягати 25-30%, а в умовах посухи - 50%. Кукурудза, уражена пухирчастої сажкою, більш схильна до ураження стебловий гниллю. Хвороба, що розвивається на молодих рослинах, може вбити їх.

Додати в соц. закладки!

Хвороби кукурудзи

Оцінка якості кукурудзи - це визначення уражених бактеріальними і грибковими захворюваннями, кількості качанів. Хвороби кукурудзи розвиваються в період росту рослини, розвитку качанів, тобто в польових умовах, що призводить до зниження якості зерна та врожаю. До найбільш поширених хвороб кукурудзи відносяться пухирчаста і курна сажка, стеблові гнилі, іржа, фузаріоз, гельмінтоспоріоз, а також ряд вірусних і бактеріальних хвороб.

Хвороби кукурудзи фото

Червона гниль кукурудзи

На кукурудзі в фазу молочно-воскової стиглості на верхівках качанів з'являється від білого до яскраво-рожевого кольору наліт, що поширюється на весь качан. Обгортки стають червоно-цегляними, щільно прилягають до качана. Уражені зернівки руйнуються повністю.

При ранньому ураженні зернівки не розвиваються. Гриб виділяє отруйні токсини. Від ураження Fusarium moniliforme червона гниль відрізняється тим, що поразка в даному випадку охоплює весь качан, а не окремі його частини.

Поразка практично не залежить від щільності шкідників, т. К. Гриб агресивний і здатний самостійно заражати здорові зернівки. Зберігається на післяжнивних рештках: на обгортках, ніжці качанів, на стеблах біля вузлів у вигляді плоских або стеляться стром різної конфігурації з еліптичними або яйцевидними Перітеціі. У них формуються сумки з сумкоспорами (Gibberella zeae), які навесні розлітаються і заражають озимі колосові культури.

Ураження сприяють опади і невисокі температури ближче до повної стиглості зерна. Захисні заходи : дотримання сівозміни, вирощування стійких сортів і гібридів, обробка насіння фунгіцидами.

Пузирчаста головешка - кукурудзи

Захворювання поширене в усіх районах вирощування кукурудзи. Виявляється на початках, султанах, стеблах, листках і повітряних коренях у вигляді бульбашковидних здуття різної величини (в діаметрі до 15 см і більше). На коренях хвороба не виявляється.

Розвиток починається з блідого, злегка припухлі плямочки, яке поступово розростається і перетворюється на великий жовно, заповнений спочатку білою м'якоттю, а пізніше сірувато-білої або рожевою слизистою масою, перетворюється потім в чорно-оливкову пилять масу спор. Найбільших розмірів здуття бувають на початках і стеблах.

На листі здуття зазвичай маленькі у вигляді групи шорстких зморшок, часто підсихають до утворення спор. Пузирчаста головешка спочатку виявляється на молодих листках і їх піхвах, іноді на вузлуватих (повітряних) коренях, розташованих на стеблі. Сильне ураження спостерігається на сходах, коли відбувається зараження верхівкової бруньки, з якої згодом розвиваються всі органи рослини.

Заражені тканини нирки (зачатків листя і стебла) перетворюються в сажкові нарости і сильно розростаються, у багато разів перевищуючи свій первинний об'єм, завдяки чому створюється враження про «дифузному» ураженні рослини. З фази 5 8-го листа відзначається ураження листя, листових піхв і стебла. Потім захворювання проявляється на віничках, а з початку цвітіння і з появою рилець уражаються качани.

Після викидання і початку цвітіння заражаються пазушні бруньки, що знаходяться під піхвами листя нижче качанів. Найважча форма хвороби - поразка стебла: рослина викривляється, вся частина його вище ураженого місця перетворюється в сажкові нарости і відмирає. Збудник хвороби - базидіальний гриб Ustilago zeae Unger з порядку Ustilaginales.

Грибниця його при дозріванні здуття розпадається на величезну кількість теліоспор, які, розлітаючись, служать джерелом зараження молодих зростаючих органів рослин. У масі теліоспори чорно-оливкові, а поодинокі під мікроскопом - жовто-коричневі, кулясті, з сітчастим візерунком і великими щетинками, 8-13 мкм в діаметрі. При наявності крапельної вологи теліоспори проростають протягом декількох годин.

Оптимальною температурою для їх проростання вважається 23-25 ​​° С. При 12 ° С і нижче суперечки не проростають. У проростають теліоспор через 15-20 год з'являється швидко розвивається паросток - базидія, на якому формуються одноклітинні безбарвні довгасті базидіоспори розміром 3X1,2 мкм.

Додатково розмножуючись брунькуванням, вони утворюють велику кількість споридий (вторинні конідії). Базидіоспори і споридий добре переносять зниження вологості і гинуть тільки через 30-36 днів. При проростанні споридий і базидиоспор, а іноді безпосередньо від базидии утворюється Паросткова трубка, яка проникає в рослину крізь ніжний епідерміс, чим і пояснюється зараження тільки молодих меристематичних тканин. З росткових трубок в тканинах рослини спочатку утворюється гаплоидная тонка ниткоподібна грибниця, гіфи якої копуліруют з гіфами інший протилежної по підлозі грибниці і дають початок розвитку диплоидной грибниці, що складається з товстих вузлуватих гіф.

З диплоидной грибниці через 20-24 дня в місцях зараження розвиваються здуття з теліоспорамі. За вегетацію рослини гриб може дати 3-4, а іноді і 5 поколінь, чим пояснюється сильний прояв захворювання до початку збирання врожаю. Гриб U. zeae не володіє здатністю дифузно поширюватися по рослині, тому кожне здуття утворюється в місці, де сталося самостійне зараження рослини. Слід зазначити ще одну особливість гриба - вражати тільки вегетативні клітини.

У зерен в качані уражається зовнішня оболонка перикарпия; в зародок і нуцеллус, а також в ендосперм грибниця не проникає; при ураженні молодих зав'язей ці клітини атрофуються. У віничках здуття головешки утворюються з прицветников і ніжок пиляків; уражаються і оболонки пиляків, а пилкові зерна атрофуються. Сухі теліоспори можуть зберігати життєздатність протягом чотирьох років, тоді як в природних умовах, піддаючись змочування водою, вони швидко втрачають схожість.

Однак теліоспори, що знаходяться у вигляді грудкуватих здуття, змочуються водою погано і протягом осені, зими і весни не гинуть. Навесні при обробці грунту грудкуваті здуття розбиваються і суперечки легко розносяться вітром, будучи первинним джерелом зараження рослин.

У рідкісних випадках джерелом занесення інфекційного початку в полі можуть бути насіння, на яких іноді зберігаються життєздатні теліоспори. Ступінь розвитку пухирчастої сажки залежить від вологості ґрунту. При оптимальній вологості грунту (60% повної вологоємності) ураженість рослин завжди менше, ніж при низькій (40%) або високою (80%), Тимчасове зниження або збільшення вологості грунту (від оптимальної) до і після зараження призводить до посилення ураження, що слід враховувати при вирощуванні кукурудзи на зрошуваних ділянках. Шкідливість пухирчастої, головешки полягає в випаданні уражених молодих рослин, в безплідності качанів при ранньому їх зараженні або в значного недобору врожаю внаслідок ураження різних органів рослини.

Зниження врожаю, як показали дослідження, залежить від розміру і кількості здуття на одній рослині. При здутті великих розмірів урожай знижується в середньому на 60% і більше, при здутті середньої величини - на 25% і при невеликих вздутіях - на 10%.

Шкідливість двох здуття на одній рослині втричі сильніше шкодочинності одного такого ж здуття. Стійкість кукурудзи до пухирчастої сажки обумовлена ​​щільною механічним захистом молодих уражених тканин від проникнення інфекційного початку і фізіологічною реакцією рослин на внедрившегося паразита. У початкові фази розвитку хвороби не спостерігається помітних відмінностей між стійкими і вражає лініями в ступеня розвитку грибниці всередині тканин.

Однак через 10-12 днів після зараження у порівняно стійких ліній і гібридів відбувається дегенерація грибниці. У клітинах рослини-господаря, прилеглих до грибниці, значно збільшується розмір ядер. Посилюється дихання рослин і активність пероксидази.

Таких явищ у сприйнятливих ліній і гібридів майже не виявляється. Щодо отруйності пухирчастої сажки в літературі є суперечливі дані. Більшість авторів схильні вважати, що молоді нарости, в яких ще не утворилися теліоспори, неотруйні, а при формуванні їх можуть бути такими ж токсичними, як і ріжки. Тому не рекомендується використовувати на корм тваринам у свіжому вигляді або для силосування частини рослин, уражених пухирчастої сажкою. До менш уражається гібридам кукурудзи відносяться Колективний 100 ТВ, Дніпровський 247 MB ​​і ін.

Пилова головешка кукурудзи

Виявляється тільки на початках і віничках. Хворі рослини відстають у рості, надмірно кущаться, нерідко мають пригнічений вигляд, качани недорозвинені.

Уражені качани повністю перетворюються в чорний сухий кому, що складається із спор і волокон, що залишилися від провідних пучків качана. Така освіта прикрите обгортками качана.

Волоті частково, рідше цілком, перетворюються в чорну пилять масу. Збудник хвороби - Sorosporium reilianum McAlp. Цей гриб має дві біологічні форми: одна заражає кукурудзу, інша - сорго, а також суданську траву.

Гриб здатний заражати тільки проростки кукурудзи, викликаючи загальне (дифузне) зараження. Прокидається ж пильна головешка на репродуктивних органах. Дозрілі суперечки розпорошуються, потрапляють на здорові качани або в грунт і таким чином зберігаються протягом зими.

Особливо велика роль грунту як джерела інфекції. Тому часте повернення кукурудзи на одне і те ж поле і особливо монокультура призводять до сильного ураження посівів.

Зараження рослин сприяє підвищена температура повітря (оптимальна температура для гриба 28-30 ° С) і грунту. Велике значення мають строки сівби. Пилова головешка кукурудзи поширена переважно у вологих районах південної зони. Основні заходи боротьби з курній сажкою - протруювання насіння і правильна сівозміна.

Іржа кукурудзи

Зустрічається на півдні Росії. На листі, частіше з нижньої сторони, утворюються жовто-коричневі пустули. Захворювання проявляється в другій половині літа і розвивається до кінця вегетації, тому особливої ​​шкоди не приносить.

Кукурудза для салатів, майже як консервована кукурудза в банках з магазинів

Але в окремі роки, прогресуючи, хвороба призводить до всихання листя і недорозвиненості качанів і як наслідок - щуплості зерна. Найбільш сприйнятливими до захворювання є гібриди цукрової кукурудзи. Проміжний господар - трилисник. Захисні заходи : використання стійких гібридів, знищення післяжнивних залишків; обробка посівів фунгіцидами.

Фузаріоз сходів

Фузаріоз сходів (зліва) / насіння, оброблені МАКСИМ XL (праворуч) Захворювання поширене повсюдно. Збудниками є гриби з роду Fusarium. На поверхні проростає зернівки утворюється слабкий наліт гриба рожевого або білого кольору.

Незабаром паросток буріє і відмирає. Якщо паросток виживає, то він має слабо розвинену кореневу систему, хворі рослини затримуються в рості, листя засихають, деякі рослини вилягають. Збудники захворювання зберігаються в насінні, в грунті і на рослинних рештках.

Низька температура в період проростання насіння, підвищена вологість і кислотність грунту посилюють розвиток захворювання. Істотний вплив на розвиток хвороби надає глибина загортання насіння.

При глибокому закладенні погіршуються умови аерації, при дуже дрібній відбувається пересихання верхнього шару і погіршення проростання насіння. Підвищена густота посівів призводить до більш сильного ураження кореневою гниллю. Шкода від хвороби багато в чому залежить від ступеня зараженості насіння.

Чим вище відсоток заражених насіння, тим більше хворих рослин буде під час проростання. При слабкому ступені зараженості насіння схожість може знижуватися до 15%, при сильній - до 40%.

В окремі роки при несприятливих умовах для проростання насіння захворювання може викликати изреживание посівів на 60-70%. Особливо захворювання шкідливо в зонах з тривалою весною і сирої погодою. У цьому випадку сходи можуть з'явитися через 20-30 днів після посіву.

Захисні заходи : обробка насіння фунгіцидною протравлювачем МАКСИМ XL (1 л / т насіння), рекомендується проводити посів на добре прогріваються ділянках і в оптимальні терміни; здійснювати комплекс агротехнічних заходів, що сприяють швидшому проростанню насіння і кращому розвитку рослин.

Фузаріоз качанів

На початках кукурудзи найчастіше зустрічаються хвороби, що викликаються Fusarium moniliforme (фузаріоз качанів), рідше грибами Nigrospora oryzae (нігроспороз), Rhizopus maydis (сіра гниль), Bacillus mesentericus (бактеріоз, пліснявіння і бель, або розтріскування зерен) .Фузаріоз качанів є найбільш широко поширеним захворюванням кукурудзи, особливо в районах з підвищеною вологістю. У цих районах уражається до 50-60% посівів кукурудзи.

На поверхні качанів кукурудзи в кінці молочної-початку воскової стиглості з'являється блідо-рожевий наліт гриба. При густому нальоті зернівки руйнуються. Залежно від інтенсивності розвитку фузаріозу можна спостерігати різну ступінь ураження качанів.

При сильному розвитку хвороби наліт патогена поширюється на весь качан, в умовах підвищеної вологості повітря утворення нальоту можна спостерігати і на обгортках уражених качанів. Уражені зернівки втрачають блиск, стають брудно-бурими.

Слід зазначити, що в хворому качані частина зерен, розташованих поза фузариозного вогнища, не має видимих ​​ознак ураження, проте є інфікованою. Сильно уражені зерна легко ламаються і кришаться, а нерідко і руйнуються, що особливо часто спостерігається при обмолоті хворих качанів.

На качані може бути 15-30 напівзруйнованих зернівок. Наліт являє собою міцелій і конідії гриба. При сприятливих для розвитку хвороби умовах відбувається збільшення уражених ділянок. Джерелом інфекції є заражені насіння і післяжнивні залишки кукурудзи.

Пошкоджені комахами зернівки особливо схильні до зараження грибом. Фузаріоз качанів призводить до зниження врожаю і погіршення його якості. При високому розвитку хвороби уражається більше 60% качанів.

Захворювання продовжує розвиватися при зберіганні качанів в умовах високої вологості і недостатньої аерації. Гриб F. moniliforme може продукувати фумонізинів - мікотоксини, що володіють канцерогенною впливом на тварин і людини і підлягають суворому контролю в зерні. Захисні заходи : видалення хворих качанів; осіння оранка поля з видаленням рослинних залишків кукурудзи; протруювання насіння; проведення заходів по боротьбі з комахами, які пошкоджують качани; правильні умови зберігання качанів (дотримання оптимальної температури і вологості, аерації) і контроль вмісту мікотоксинів до закладки зерна на зберігання.

Хвороби кукурудзи фото

Стеблові гнилі кукурудзи

Захворювання викликається різними патогенами. Основним збудником є ​​Fusarium graminearum (телеоморфи Gibberella zeae). Стеблові гнилі зустрічаються у всіх регіонах обробітку кукурудзи.

Найчастіше гнилі поширені в областях з вологим і помірним кліматом. У посушливих регіонах хвороба зустрічається тільки в одиничних випадках. У початковий період захворювання проявляється у вигляді поверхневих плям на нижніх частинах стебел і междоузлиях.

Стеблові гнилі кукурудзи викликають розм'якшення стебел і їх загибель. Серцевина уражених стебел розщеплюється і набуває рожевого відтінку.

На ураженій рослинної тканини утворюються численні кулясті перітеціі збудника, 0,3-1,0 мм в діаметрі. Перезимовують гриби на рослинних рештках кукурудзи попереднього сезону. Спори вивільняються навесні при вологих погодних умовах і заражають рослинну тканину.

У літній період суперечки, що утворилися на ураженій тканині, заражають нові вегетирующие рослини (листя, качани) .Інфекція зберігається на насінні і може визиватькорневую гниль. Видимі симптоми ураження стають помітні зазвичай тільки в період дозрівання, проте процес ураження тканин починається значно раніше і впливає на надходження поживних речовин в качан, чому зерно стає щуплим і легковажним.

Зниження маси 1000 зерен може досягати 30%. За даними вчених, при збільшенні ураженості кукурудзи гнилями значно зростає ламкість стебел. Захисні заходи : протруювання насіння фунгіцидами; сівозміну; посів насіння в добре приготовану удобрений грунт; використання стійких гібридів.


Почему у рассады помидор скручиваются верхние листья

Як правильно підв'язувати помідори в теплиці

 • Статьи (Каталог)
  • Карта сайта

   Лагенарії вирощування з насіння

  • Шкідники (Каталог: 18 файла/каталога)
  •