Вирощування журавлини :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Полив » Вирощування журавлини

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Вирощування журавлини

Садова журавлина. Вирощування журавлини на дачній ділянці

Журавлина є вічнозелений сланкий чагарник сімейства вересових. Журавлина теплолюбна, любить сонце, росте на кислому і легкому субстраті.

Плодоносити рослина починає з вересня місяця. Вирощування журавлини дикоростучої на садових ділянках зазвичай не практикується в силу відносно невисокій врожайності. Для посадки і подальшого розмноження краща культурна великоплідна садова журавлина. Розмножується садові журавлина живцюванням.

Підготовка торф'яного субстрату для вирощування журавлини

Торф'яної субстрат для вирощування садової журавлини можна приготувати з суміші перегнилих деревної тирси, крупнозернистого річкового піску і кислого верхового торфу в пропорції 1: 1: 5. Буде непогано, якщо вийде додати в цю суміш торф'яно-сфагновий субстрат з журавлинного болота. Справа в тому, що цей субстрат містить мікоризу симбіотичних грибів, з якими журавлина в дикій природі знаходиться в тісній співдружності. Грунт на ділянці для вирощування журавлини годі й заміщати, а лише засипати існуючу грунт шаром субстрату товщиною 40-50 сантиметрів.

Варіанти посадки садової журавлини

Якщо грунт на вашій ділянці піщана або супіщаних, то відповідну для вирощування журавлини грунтову суміш можна створити на її основі. Для цього ділянку засипаємо торфом - до 20 відер на 1 квадратний метр площі, а потім перекопують на глибину півтора-двох багнетів лопати. Якщо ваш садову ділянку сильно дренирован і на ньому часто трапляються посухи, то місце для журавлини бажано заглибити на 10-15 сантиметрів. Садівники з Литви воліють вирощування журавлини на шарі чистого верхового торфу товщиною не менше 50 сантиметрів, який засипаний зверху грубозернистим річковим піском товщиною близько 5 сантиметрів.

Полив, підживлення, догляд

Надалі догляд за садової журавлиною полягає, в основному, в поливах і прополюванні. Поливати журавлину найкраще методом дощування - водою із ставка, або дощовою водою. Субстрат потрібно підтримувати в постійно вологому стані з весни до цвітіння журавлини.

Після того, як зав'яжуться плоди, садову журавлину поливають лише під час посухи, яка триває більше двох тижнів. У вересні журавлину поливати не потрібно зовсім. У жовтні полив відновлюють тільки в разі малої кількості природних опадів. Якщо у вашій місцевості взимку випадає мало снігу, а температура може опускатися нижче -25 градусів, то садову журавлину на зиму бажано прикрити ялиновим гіллям. З весни до липня садову журавлину корисно буде кілька разів підгодувати мінеральними добривами: калійної сіллю, аміачною селітрою, суперфосфатом. Розсипати гранули добрив по поверхні субстрату потрібно в невеликій кількості: не більше 1 чайної ложки на 1 квадратний метр поверхні ділянки.

Розмноження садової журавлини

Садова журавлина розмножується живцями. Для вирощування журавлини з живців використовуються як генеративні, так і вегетативні пагони.

Час нарізки живців - з середини і до кінця травня. Живці висаджують під кутом по схемі 20х20 сантиметрів, заглиблений у грунт приблизно на 5 сантиметрів. Укорінення живців садової журавлини відбувається приблизно за 3 тижні. В цей час їх треба постійно і рясно поливати. Через три роки садові журавлина обживе поверхню субстрату повністю.

Тоді ж з'являться і перші дегенеративні пагони, а журавлина зацвіте в перший раз. Починаючи з чотирьох років, всі рослини будуть цвісти і плодоносити. На відміну від повзучих вегетативних пагонів, пагони генеративні ростуть вертикально до висоти 15-25 сантиметрів, але це, в основному - характерна ознака американського виду крупноплодной садової журавлини.

Вплив погодних факторів на врожайність садової журавлини

Зрозуміло, що вирощування журавлини, як і будь-якого іншого плодового рослини, принесе справжнє задоволення лише при наявності високого врожаю. На жаль, навіть при ідеальному догляді і правильної попередньої підготовки, вирішальне слово залишається за погодою. Щоб у садової журавлини зав'язалося багато квіткових бруньок, попереднє літо мало бути вологим і теплим. Бажано, щоб сніговий покрив восени встановився якомога раніше, його товщина наростала постійно до самої весни, а зима проходила без сильних відлиг. Якщо погода вам допоможе, то садові журавлина обов'язково порадує вас рясним врожаєм.

Наступні матеріали:

Вирощування журавлини, способи і догляд

Вирощування журавлини сьогодні цікавить багатьох садівників. Ніхто не сумнівається, що вона смачна і в її корисні властивості. У статті познайомимося з агротехнікою вирощування журавлини і способами її посадки, а також особливостями догляду за нею.

Вимоги до грунту і способи вирощування журавлини

Агротехніка вирощування всіх видів журавлини дуже схожа. Ця культура віддає перевагу болотистим торф'яним грунтам з високою кислотністю (рН 3,5-5,5). Необхідно пам'ятати, що хоча журавлина і болотяна рослина, проте надмірну вологість вона витримує погано.

Оптимальний рівень грунтових вод для неї 35-50 см. Якщо вони залягають нижче, то рослини вимагають поливу. Простіше культивувати журавлину тим садівникам, ділянки яких розташовані на торф'яних ґрунтах.

Досить звільнити ділянку від бур'янів, розпушити, додати пісок, зволожити і можна висаджувати рослини. Садівники, чиї ділянки розташовані на інших типах грунтів, повинні, перш за все, завести торф. Потім підготувати грядку. Існує кілька способів її підготовки. Один з них полягає в тому, що якщо грунт мінеральний, то грядку, де буде висаджена журавлина, покривають кислим верховим торфом шаром 20-30 см, а потім піском шаром 5-7 см.

Інший спосіб вирощування журавлини

Суть іншого способу така: на ділянці викопують траншею глибиною 25-35 см і шириною 70-150 см. Якщо грунт на ділянці легкий, траншею застилають міцної поліетиленовою плівкою і заповнюють верховим торфом або сумішшю його з грубозернистим промитим піском в співвідношенні 5: 1.

Поверхня траншеї повинна бути горизонтальною. Її покривають шаром піску товщиною 5-7 см. Садять журавлину навесні в третій декаді квітня-першій декаді травня і восени - у жовтні. Перед посадкою ділянку добре зволожують.

Для посадки використовують пагони довжиною 10-12 см, заготовлені з приросту останнього або двох останніх років. Пагони перед посадкою 10-15 днів зберігають в мокрому сфагновому моху або воді. Нарізають їх в день посадки або за день до неї. Садять саджанці в основному за схемою 20-25 х 20-45 см.

У кожне місце для посадки поміщають по 2-3 саджанця. Садять за допомогою загостреного кілочка на таку глибину, щоб саджанці виступали над поверхнею не більш, ніж 2-3 см. Після посадки ділянку добре поливають і підтримують верхній шар у вологому стані до вкорінення саджанців. Плодоносити журавлина починає на 3-4-й рік після посадки.

Догляд за журавлиною і внесення добрив

Догляд за рослинами полягає в прополці бур'янів, внесення добрив, додатковому мульчировании піском, поливі. У перші три роки, коли відбувається інтенсивне наростання вегетативної маси рослин, перевага надається азотних добрив. На наступному етапі, коли рослина вступить в плодоношення, кількість азоту зменшують і в добриві перевага надається фосфору і калію. Журавлина - довговічна рослина. При відповідній агротехніці вона може плодоносити більше 50 років.

Поділіться з друзями в соціальних мережах!

Запрошую Вас до групи на Subscribe. ru для дачників, садівників: "Заміські хобі".

Група для любителів заміського життя: Садівників і квітникарів, дачників і любителів активного способу життя, корисної праці і відпочинку, мисливців, грибників і рибалок. Тут корисні поради початківцям (і не тільки) садівникам, городникам, квітникарям. PS Якщо Ви не зареєстровані на сервісі, то спочатку пройдіть нескладну реєстрацію, перейдіть до групи за посиланням. "Заміські хобі"

Що ще можна дізнатися на сайті:

Вирощування журавлини

Журавлину знають і люблять у багатьох країнах світу. Вона ефективно захищає наш організм від дії вільних радикалів і позбавляє від авітамінозу.

Ви теж зможете по достоїнству оцінити цю ягоду, поселивши її на своїй землі. «Світ ягід» розкриє вам основні моменти, на які варто звернути увагу. Журавлина вже давно заслужила почесне звання «ягода здоров'я» - в її склад входить багатющий вітамінно-мінеральний комплекс. У багатьох країнах цю ягоду вважають исконно русской мешканкою, але насправді її батьківщиною є Північна Америка.

Завдяки своїй невибагливості, журавлина широко поширилася по світу - її можна зустріти майже на всій території Європи, а також в Канаді і на Алясці, на півночі США і в Скандинавії. Існує безліч видів журавлини - вони відрізняються величиною і формою ягід яскраво червоного кольору.

У більшості випадків їх діаметр не перевищує 8-12 мм, хоча в Карелії можна зустріти і великоплідні види, які не поступаються за величиною культурним сортам ягід (їх діаметр становить 20 мм). Форма ягід може нагадувати еліпс, куля і навіть яйце. В іншому ж види схожі між собою - висота цих сланких вічнозелених чагарників з гнучкими вкорінюються стеблами зазвичай не перевищує 30 см.

Період цвітіння настає в червні, а ягоди достигають вже у вересні (у культурних сортів збір врожаю починається на пару тижнів раніше). Ягоди можуть зимувати на кістках, не втрачаючи, а лише поліпшуючи свої смакові якості.

Всі види журавлини люблять селитися на вологій лісовому грунті, а також на болотах (мохових, тундрових, осока-сфагнових). Коріння рослини живуть в симбіозі з особливими грибками, які постачають своєму «соратнику» поживні речовини з грунту (нитки грибків з'єднуються з клітинами кореня журавлини і утворюють мікоризу).

Вибір ділянки під посадку журавлини

Журавлина добре росте на водопроницаемой, легкої, добре аерірованной, багатою гумусом, кислому ґрунті (рН 3.2-5). Бідний склад не є перешкодою для зростання журавлини. Рослина віддає перевагу відкритим сонячним місцям, але і півтінь йому не зашкодить.

Бажано щоб рівень грунтових вод знаходився в межах 25 см (від перезволоження журавлина Не вмирає, а цілком успішно розвивається).

Підготовчі роботи

Якщо грунт на ділянці не відповідає вимогам, то на глибину 30-40 см її замінюють торфом, перемішавши його з лісовим гумусом, листової землею, піском і напіврозкладеної хвоєю з лісу.

Способи розмноження журавлини

У природних умовах рослина розмножується вегетативно (додатковим корінням), а також насінням. У культурі використовується насіння і зелені живці (їх заготовляють під час інтенсивного росту пагонів). Живці висаджують для вкорінення в субстрат з торфом.

Їх довжина становить 5-20 см. Якщо посадковий матеріал заготовлюється від диких видів журавлини, то для нарізування живців вибирають найсильніші рослини з великими ягодами. Насіння висаджують в торф після стратифікації (протягом 5 місяців при температурі +4 ° С).

Вже через пару місяців висота сіянців досягає 10-20 см. Розмножувати журавлину можна і шляхом придбання сортових саджанців в розсаднику - вони не відрізняються стійкістю до хвороб, зате легко приживаються на новому місці і дають більші ягоди.

Посадка журавлини

Перед посадкою субстрат добре поливають. Глибина ямок становить 10 см. Між рослинами і між рядами залишають по 20 см. Саджанці нерідко висаджують попарно. До четвертого року життя рослини починають плодоносити.

Ще через рік урожай в середньому становить 500 г / м2.

Догляд за журавлиною

Журавлина - дуже витривала рослина, що не боїться навіть сильних холодів. Вона невимоглива до складу грунту, тому в підгодівлі практично не потребує.

Їх здійснюють лише на початку життя рослини, причому з кожним наступним сезоном кількість внесених мінеральних добрив зменшують (найчастіше для підживлення використовують кісткову муку) .Клюкву регулярно поливають. Особливо ретельно водний режим підтримують в перші роки життя саджанців.

Щоб рослини не засохли, простір навколо кущиків прикривають болотним мохом, який прибирають тільки восени. Після цього землю присипають крупним річковим піском, щоб захистити від перепадів температури (це особливо важливо у весняний період) .Поки кущ активно зростає, закладають його форму.

Щоб рослина розвивалося компактно, видаляють вертикальні пагони, а щоб набуло крислату форму - стимулюють зростання горизонтальних гілок. Для отримання високих кущів все горизонтальні пагони регулярно обрізають і стимулюють зростання вертикальних гілок. Журавлина - цінний ягода.

Свого часу вона дарувала здоров'я нашим предкам, але і сьогодні, за часів штучних вітамінних препаратів, які не втратила своєї популярності. Ви помітно збагатите свій раціон, вирішивши зайнятися вирощуванням цього корисного рослини.

При використанні матеріалів сайту зберігайте активне посилання на джерело. Якщо вам сподобалася ця стаття, збережіть її для себе і поділіться нею з друзями в соціальних мережах!

Читайте ще про ягоди!

Журавлина - сланкі вічнозелені чагарники сімейства Вересові. Журавлина має неоціненними цілющими властивостями. Останнім часом вона стає все більш популярною, і тепер зустрічається в якості інгредієнта в багатьох рецептах.

Журавлина має різкуватий, терпкий смак і тверду шкірку, яка відмінно поєднується з м'ясом курки, дичини і індички. На сьогоднішній день існує два види журавлини.

Перший - це звичайна або дрібна журавлина з маленькими, шкірястими, круглими листям і пагонами пагонами. У природі вона росте на болотах, вважаючи за краще кислі торфові грунти. Другий вид - це великоплідна американська журавлина, величина плодів якої досягає двох сантиметрів.

В основному вона вирощується в Сполучених Штатах Америки, але російські вчені - агрономи вважають, що цей вид можна прекрасно вирощувати в середній смузі Росії. Щоб вирощувати лісову журавлину на садовій ділянці, їй потрібно створити певні умови. Для гарного росту і великого врожаю журавлині необхідна постійно волога кислий грунт, з високим вмістом торфу.

Також її можна висаджувати в чисто торф'яну землю з кислотністю три з половиною - чотири з половиною одиниці. Якщо на вашому дачній ділянці грунт не відповідає необхідним умовам, то ця рослина треба вирощувати в контейнері або в спеціально підготовленому місці, яке повинно розташовуватися на освітленому сонцем ділянці. Землю на ділянці для журавлини викопують на глибину двох лопат, а шириною сорок п'ять сантиметрів для одного ряду. На дно ями насипають дренаж висотою десять сантиметрів і зверху накривають перфорованої поліетиленовою плівкою, в якій проробляють невеликі отвори. Потім яму засипають сумішшю з однієї частини землі середньої кислотності і двох частин кислого торфу або однієї частини грубозернистого піску і трьох частин верхового торфу. Для посадки вибирають однолітні або дворічні саджанці, а також сіянці або вкорінені живці, які висаджують на відстані тридцяти сантиметрів один від одного.

Якщо у саджанця довгі пагони, то їх потрібно прикріпити до землі, щоб з листових вузлів з'явилися коріння. Так журавлина дуже швидко розростеться. Після посадки рослину і площа навколо нього поливають через розбризкувач, так щоб грунт повністю просочився водою.

Потім, щоб поверхня швидко не висихала, її засипають невеликим шаром піску (2,5 сантиметрів), це сприяє швидкому укоріненню рослин. Догляд за журавлиною полягає в поливі, обрізанні та підгодівлі. Обрізку проводять щорічно навесні.

Видаляють старі, слабкі і тонкі пагони. Одним з найважливіших моментів при вирощуванні цього чагарнику є полив. Варто пам'ятати, що грунт повинен бути постійно дуже вологим, тому після малосніжною зими місце посадки і вирощування рясно поливають водою.

У літню пору журавлину поливають щодня, якщо встановлюється суха і спекотна погода. Плодоносити журавлина починає через 2 - 3 роки після посадки. Збір урожаю починається у вересні. Дозрілі ягоди тверді, пофарбовані в темно - червоний колір.

У процесі зберігання плоди розм'якшуються. У прохолодному і сухому місці журавлина зберігається близько місяця, в холодильнику - два - три місяці, а морозилці - більше трьох місяців. Серед американських, великоплідних видів варто зазначити наступні сорти: «Ben Lear» - ранньостиглий сорт, дозрівання на початку вересня, крупниеягоди темно-бордового кольору, приємний смак. «Franklin» - середньостиглий сорт, рослина характеризується хорошою зимостійкістю, ягоди темно - червоного кольору.

Хочете отримувати нові статті? Заповніть форму і натисніть на кнопку:

Схожі статті:

Вирощування журавлини на дачних і садових ділянках, рецепти з журавлини

20.09.2011

Вирощування і використання журавлини

В Європі зростає два види журавлини - журавлина болотна і дрібноплідна. Третій вид - журавлина великоплідна - зростає в Північній Америці. У природі зустрічається велика різноманітність форм журавлини болотної - звичайної.

Вона має місцеві назви - журавка, подснежніца, Журавина. Журавлина - вічнозелений напівчагарник з сімейства брусничних з сланкими, повзучими тонкими стеблами, з бурою корою. Листя дрібне, неопадающіх, шкірясті, загорнуті на зворотну сторону.

Знизу вони покриті восковим нальотом. Квітки журавлини дрібні, рожево - червоні, одиночні або зібрані в суцвіття по 2-6 на довгих, тонких квітконіжках, пониклі. Цвіте вона в червні - липні. Плоди дозрівають пізньої осені.

Вони яскраво - червоні, соковиті, кислі, мають кулясту, овальну, довгасту або грушоподібної форми. У нашій країні журавлина широко поширена в середніх і північних районах європейської частини країни, в Сибіру і на Далекому Сході. Зростає в достатку на мокрих торф'яних болотах.

На півночі вона доходить до Полярного кола. Журавлина широко використовується в побуті. Вона має унікальну здатність зберігатися в свіжому вигляді до нового врожаю.

Має антимікробні властивості, завдяки вмісту в ній сильним антисептиком - бензойної і хлорогенова кислотам. Тому журавлинне питво благотворно діє при лихоманці, а також при захворюваннях нирок, сечовивідних шляхів і сечового міхура.

Сік журавлини з медом допомагає при ангіні та застуді, утихомирює кашель. У журавлині також є урсулова кислота, яка має протизапальну дію, сприяє загоєнню ран.

Журавлина підвищує міцність стінок кровоносних капілярів. Збирають журавлину восени і навесні після танення снігу. Збирати її у вересні можна не зовсім дозріли, так як при зберіганні вона дозріває.

Можна збирати і пізньої осені, коли болота замерзнуть, і ягоди трохи підмерзнуть. Підсніжних журавлина, зібрана навесні, солодше і смачніше, але містить менше вітаміну С. Завдяки великому вмісту бензойної кислоти, журавлина зберігається в свіжому вигляді протягом року. Немиту і неушкоджену журавлину можна до весни тримати на балконі або в погребі.

Поки не холодно, її кладуть у воду, а з настанням морозів воду зливають, ягоду заморожують. При такому зберіганні журавлина зберігає смак і поживні речовини - глюкозу, фруктозу і мінеральні речовини.

Введення журавлини в культуру

У зв'язку зі скороченням природних ресурсів журавлини болотної останнім часом дуже багато уваги приділяється введенню її в культуру. У Росії робота по створенню сортів журавлини болотної, різноманітної за формою і розмірами, почалася порівняно недавно.

Співробітники Карельського філії АН знайшли в природі форми журавлини болотної з масою 2,6-3,3 г, за величиною не поступаються ягодам журавлини великоплідної. Ними виділено сім дуже перспективних форм. За даними Новосибірського Ботанічного саду Сибірського відділення АН, в природі зустрічаються рослини з подвоєним числом хромосом і великими ягодами. В Естонії також отримано кілька сортів великоплідний болотної журавлини.

Посадка

Розмножують журавлину болотну, як і Крупноплодную, живцями, які беруть від рослин рано навесні або пізно восени. Живці завдовжки 15-20 см саджають прямо в підготовлений грунт на глибину 12-13 см по три штуки в лунку або в парники з сумішшю торфу і піску.

Плодоношення настає зазвичай на другий - третій рік після посадки. Живці беруть від рослин з великими ягодами і хорошим зростанням пагонів. Посадки журавлини бажано мульчувати шаром сфагнового моху 2-3 см.

Це сприяє кращому її укоріненню і збереженню вологості грунту. Восени верхній шар грунту на 5-10 см засипають річковим піском.

Навесні він оберігає її від коливань температури, коли вночі грунт зверху замерзає, а вдень відтає, що несприятливо діє на укорінення журавлини. Світлий шар піску відображає гарячі промені сонця, не даючи грунті перегрітися.

Крім того, так легше боротися з бур'янами. Журавлину болотну можна вирощувати і на торфі. Деякі садівники стверджують, що вона росте в культурі і на бідних легких вологих ґрунтах. Дослідження карельських вчених показали, що журавлина найкраще вдається при рівні грунтових вод на глибині 30-40 см.

При достатньому і регулярного поливу вона успішно розвивається навіть при рівні грунтових вод 50-100 см. На присадибних ділянках вологість торфу бажано підтримувати в межах 50-60% від повної вологоємності торфу. Журавлина починає плодоносити на другий - третій рік після посадки.

Клюквеннік під час цвітіння в кінці травня - початку червня і в період плодоношення створює прекрасний декоративний килим. Тому має сенс його створювати не тільки з - за ягід.

Полянки журавлини чудово виглядають у вологих місцях, покритих природним мохом або декоративно покладеним. Журавлина болотна відрізняється зимостійкістю, але при поздневесенних заморозках квітки журавлини іноді підмерзають. Ягоди дозрівають в кінці серпня - початку вересня. Діаметр плодів коливається від 0,5 до 1,8 см з масою 0,5-1,9 м

Американська великоплідна журавлина

У США з 1812 року накопичений великий досвід обробітку крупноплідної журавлини. Є плантації, які плодоносять вже 170 років. Мені вдалося познайомитися з досвідом вирощування крупноплідної журавлини в штаті Вісконсін.

Там вегетативний період, приблизно, на місяць довше, ніж в Ленінградській області з сумою позитивних температур вище 10 градусів рівній 2500-3500 градусів. У Ленінградській області цей показник не перевищує 2000 градусів.

При підготовці ділянки під плантації журавлини кладуть пісок шаром до 7 см, а через три роки пескование повторюють. У Росії також ділянку покривають піском шаром 3-5 см. У порівнянні з болотної, північноамериканська великоплідна журавлина відрізняється більш потужним розвитком чагарників.

Її вегетативні сланкі пагони досягають 50-115 см в довжину. У той час як у болотної вони не перевищують 20 см. У Ленінградській області журавлина великоплідна цвіте в другій половині червня - в липні, тобто після закінчення весняних заморозків. Діаметр ягід -1,5-2 см.

Великі дослідженні і досліди з вирощування журавлини великоплідної в Білорусії, Естонії, Латвії, Литві, Україні і в Москві дали позитивні результати. Негативні результати щодо окультурення цієї журавлини отримані в Естонії у зв'язку з низькою сумою позитивних температур.

Зелене живцювання журавлини з укоріненням в теплиці з туманом

Проте, вченими Росії зроблено висновок про те, що на присадибних ділянках вирощування журавлини великоплідної цілком виправдано і заслуговує на увагу, але під укриттям. У цій журавлини в наших умовах при весняних заморозках в деякій мірі підмерзають горизонтальні вегетативні пагони. При цьому обсипається частина листя, але вони швидко відновлюються.

Квіткові бруньки зберігаються задовільно. До Росії журавлину Крупноплодную завіз Е. Регель - засновник Російського товариства садівників - в 1871 році. Він довів, що нове ягідне рослина придатне для обробітку в наших кліматичних умовах. В даний час в розпорядженні садівників в світі є близько 200 сортів журавлини великоплідної, що розрізняються щільністю ягід на стеблі, висотою куща, довжиною стебла, розміром ягід і т. Д.

Створюємо клюквеннік

Для створення клюквенніка приготуйте спеціальну грядку - траншею шириною 150 см з підстилковим шаром торфу 50-55 см. На дні влаштуйте дренажний шар 5 см. При піщаному грунті дно попередньо покрийте поліетиленовою плівкою.

Траншею повністю заповніть верховим торфом, рясно його змочіть. Краю траншеї зміцните дошками, які виступають над нею на 5-7 см, щоб уникнути сповзання важчій і лужної землі під час дощу. Хороші результати дає мульчування грунту.

У підготовлену траншею болотну журавлину садіть в три ряди з відстанню між лунками 15-20 см, а Крупноплодную - в два ряди з відстанню 20-30 см. Садіть по 2-3 держака довжиною 5-7 см в одну ямку. Прямостоящие пагони вкорінюються легше, ніж сланкі.

Живці заготовляють в період інтенсивного росту рослин. При посадці над поверхнею землі залишайте один лист.

При догляді за посадками потрібно рясний полив, що підтримує субстрат постійно у вологому стані. Інститут ботаніки АН Латвії рекомендує під час інтенсивного зростання журавлини - в кінці травні - червні удобрювати посадки азотом / (3 г), фосфором (5 г) і калієм (8 г) на 1 квадратний метр грядки або комплексним мінеральним добривом з мікроелементами. Журавлина погано переносить надлишок добрив, тому удобрюйте обережно.

Не використовуйте добриво з хлором. Всі добрива вносите в кілька прийомів. Журавлина сильно страждає від бур'янів. Основний спосіб боротьби з ними - ручна прополка.

Ця праця можна полегшити, якщо мульчувати ділянку 2-3 сантиметровим шаром торфу. Хвороба журавлини великоплідної - гордоніоз. Вона викликає розм'якшення, водянистость і пожовтіння ягід. Для запобігання захворювання за місяць до дозрівання ягід обробіть посадки 1% - ним розчином мідного купоросу.

Використання журавлини

Журавлину використовують в свіжому і замороженому вигляді для приготування соку, морсу, квасу, киселю, варення, джему, пастили. У кондитерському виробництві її застосовують для виготовлення цукерок. З журавлини готують хороші вина, лікери і настоянки.

Пропоную деякі рецепти для домашньої кулінарії.

Сік журавлинний

В один літр віджатого соку покладіть 200 г цукру, поставте на вогонь, доведіть до кипіння, розлийте в прокип'ячені пляшки. Після охолодження закупорюють прокип'яченими пробками. Частину, що залишилася журавлинний масу знову заморозьте і використовуйте при необхідності.

Варення з журавлини з яблуками

Яблука вимийте, очистіть від шкірки і насіннєвого гнізда, наріжте скибочками, бланшуйте в киплячій воді 8-10 хвилин до розм'якшення. Змішайте з журавлиною і варіть до готовності. При необхідності для аромату в кінці варіння додайте трохи ваніліну, кориці або гвоздики. На 1 кг яблук та ягід візьміть 1,5 кг цукру.

Журавлинний напій

1 кг журавлини бланшуйте в киплячій воді протягом двох хвилин. Розімніть ягоди. Додайте 2,5-3 літра охолодженої до 60 градусів води після бланшування і 200-300 г цукру.

Масу ретельно перемішайте і витримайте протягом 6-8 годин. Фільтруйте через два шари марлі. Розлийте в пляшки і укопорьте їх пробками. Тамара Соболєва