Вирощування перцю в теплиці Ганічкіна :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Розсада » Вирощування перцю в теплиці Ганічкіна

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Вирощування перцю в теплиці Ганічкіна

Навесні рослини в теплиці знаходяться в найбільш стресових умовах: вдень жарко, а вночі холодно, земля швидко остигає. Перець такі температурні «гойдалки» переносить погано. Щоб не відбувалося затримки в розвитку, і рослина не помітило пересадки, при висадці в теплицю необхідно використовувати неткані укривние матеріали.

Це вбереже рослини вдень від перегріву, а вночі-від холоду. Перець, з моєї точки зору, не любить яскравого сонячного світла. Ця рослина короткого дня, і йому деяке затінення нетканим матеріалом навіть корисно. Воно покращує зав'язуючи-емость плодів, рослини будуть висвітлюватися м'яким розсіяним світлом і добре перенесуть період адаптації. Покривний матеріал можна тримати аж до середини червня.

Догляд за перцем в теплиці

Коли настає стійка тепла погода, я піднімаю покривний матеріал вище, до верху теплиці. Цей захід допомагає знизити негативні наслідки від різких перепадів температур, відвести конденсат за межі рослин, перешкоджає виникненню хвороб. Перший бутон на першій розвилці видаляти обов'язково потрібно ще в період вирощування розсади. Далі формуємо перець в 2 стебла. Видаляємо маленькі паростки, які загущувальну, ростуть усередину рослини. Прибираємо все пасинки протягом усього вегетаційного періоду від землі і до розвилки.

Перегрів грунту

Зазвичай в другій половині червня, коли встановлюється спекотна погода, виникає проблема перегріву грунту. Якщо навесні ми грядку піднімаємо, щоб прогріти землю швидше, то влітку ситуація змінюється. На піднятою грядці швидко випаровується волога і перегрівається грунт. Перець дуже негативно реагує на ці умови: може скидати або зовсім не зав'язувати плоди. Хорошим рішенням проблеми є мульчування грунту: рослини не будуть страждати від температурних перепадів, волога в грунті краще збережеться, і бур'яни не зможуть пробити шар мульчі.

Частота поливів перцю в теплиці

Потреба у волозі зростає в сухі спекотні періоди. Поливи бажано проводити під корінь або в міжряддя, поєднуючи з підгодівлею. У нормальних погодних умовах поливи проводяться рідше, ніж на огірках, але частіше, ніж на томатах. Зазвичай 2 поливів на тиждень буває достатньо.

Але не можна допускати пересушування грунту в зоні максимального розвитку коренів. Поливи повинні проводитися достатніми дозами для промочуючи ня всього кореневого шару і з таким розрахунком, щоб рослини в ніч пішли сухими. Інакше не уникнути спалаху хвороб.

Застосування добрив для перцю при вирощуванні в теплиці

Підживлення можна використовувати і органо-мінеральні, і органічні. Органічні зазвичай використовують у вигляді розчинів і тільки коли інтенсивно росте надземна маса (перша половина вегетації). У період плодоношення частка азоту повинна знижуватися, а частка калію, фосфору і мікроелементів, навпаки, зрости (друга половина вегетації).

Збір плодів тепличного перцю

При дотриманні перерахованих вище умов урожай в теплиці, в порівнянні з урожаєм у відкритому грунті, буде більше в рази. Це відбувається в т. Ч. І тому, що в серпні для перців на вулиці недостатній температурний режим: ночі бувають прохолодні, і перці дозрівати не встигають. У теплиці ми можемо управляти температурним режимом і отримати значно більший урожай. Якщо постійно знімати зелені перці, загальний урожай буде більше, т. К. Перець цвіте і зав'язує плоди постійно.

Кожен садівник робить свій вибір: або він отримає більший урожай, але плоди при цьому збере зеленими, або урожай буде менше, але він дочекається почервоніння перців на кущі. Ті плоди, які зав'язуються дуже пізно (після 15-20 серпня), не встигнуть вирости, Тому все верхівки я прибираю. Це дає можливість раніше зав'язався плодам набрати більшу масу.

До моменту висадки розсада повинна бути у відповідній фазі розвитку (не мати плодів). Температура грунту при цьому повинна бути не нижче 16-18 ° C, a краще - 20 ° С. Перець - це комора вітамінів і корисних речовин.

Без перцю можна обійтися жодної господині при приготуванні борщу або рагу, наприклад. Цей овоч незамінний при приготуванні салатів, для фарширування перцю начинкою з рису з м'ясом.

Вирощування перцю в теплиці останнім часом стало необхідним заняттям, так як досвідчені городники користуються тим, що вирощують його і продають восени, коли попит на перець вище за все, заробивши на цьому хорошу суму. Але рік на рік не приходиться.

Буває урожай перцю хорошим, а буває і не дуже. Але ж не все залежить від погодних умов. Людський фактор - це важлива умова вирощування будь-якої культури в теплиці, парнику і на городі. Перцю для проростання потрібна температура 25-28 градусів, а з моменту появи сходів її протягом 4-7 днів знижують до 16-18 градусів.

Технологія вирощування перцю в парнику

Насамперед вибираємо сорт перцю. Сортів перців і гібридів зараз досить багато. Розрізняють сорти солодкого і гострого перцю. З солодкого перцю найпоширенішими сортами є:

 • «Помаранчеве диво» - це гібрид. Має форму куба, забарвлення яскраво-жовта. «Буратіно» - теж гібрид. Ранньостиглий сорт, витягнутої форми, червоного кольору. «Негоціант» - гібрид. Ранньостиглий, має прізмовідную форму, червоний колір. «Ніжність» - сорт ранньостиглий, витягнутої форми, червоного кольору. «Оленка» - середньоранній гібрид, червоного кольору. «Каліфорнійське чудо» - середньоранній сорт, яскраво-червоного кольору. «Ластівка» - середньоранній сорт, конусоподібна форма, червоний колір. «Нічка» - це середньостиглий гібрид конусоподібної форми, червоного кольору.
 • У перцю всі квітки двостатеві, а тому вони можуть спокійно самозапилюватися самі. А ось якщо в теплицю через кватирку потраплять комахи, то може статися перехресне запилення - ось чому небажано на одному майданчику вирощувати і солодкий, і гострий перець. Як видно, перець може бути кубічної, конусної, витягнутої форми і подовженою.

  За кольором перці бувають червоні, жовті, помаранчеві. Відрізнити гострий перець від солодкого можна за формою овоча. Розмаїття форм і кольорів вони досягли при виведенні нових сортів - гібридів. При цьому овоч яскравий, красивий і виглядає найпривабливішим на городі з усіх овочів.

  За розмірами гібриди теж досягають великих розмірів. Але є і дрібні овочі. Зелені сорти перців теж зустрічаються, і це зовсім не означає, що овоч не дозрів, просто він має таку колірну гамму.

  Сорти солодкого перцю зазвичай великі й яскраві, а гострий перець дрібний і зморщений. Залежить це від того, як його вирощують і в яких умовах.

 • Астраханський - середньостиглий, конусоподібний плід, гострий на смак. «Слоновий хобот» - середньостиглий, на вигляд конусоподібний, схожий на слонячий хобот, смак дуже гострий.
 • Повернутися до змісту

  Посадка перцю: розсадним шляхом або за допомогою насіння

  Для того щоб посадити перець, потрібно визначитися, яким шляхом краще це зробити. Для цього потрібно провести аналіз всіх умов, в яких перець будуть вирощувати.

  Якщо є можливість приступити до посадки ще в лютому, то насіння перцю сідають в горщики, картонні стаканчики. Потім ставляться на підвіконня в світле місце.

  На вікні можна виростити хорошу розсаду. Перед тим як висаджувати перець в грунт в парники, вирощувати його, потрібно підготувати насіння, знезаразити їх. Для цього готується розчин марганцівки 1%. Насіння обробляються в розчині.

  Якщо вони придбають червоний відтінок, то це не означає, що вони зіпсувалися. Насіння також обробляються сучасними стимуляторами росту і захисту від грибків. Після того як настане тепло і може бути проведена пересадка в теплицю, треба підготувати місце для того, щоб висаджувати розсаду перцю з стаканчиків в теплицю. Для цього потрібна тепла атмосфера, світло і правильна вологість повітря. Висаджувати перець краще вранці, щоб за день рослини адаптувалися до нового середовища проживання.

  Повернутися до змісту

  Підживлення розсади перцю

  Строго витримуйте температурний режим - краще перші тижні після сходів над ящиком з розсадою зробити з плівки міні парничок, щоб виключити холодне повітря від віконного скла і жар від батареї, тоді ви гарантовано отримаєте прекрасний урожай. Коли розсада в теплиці прижилася, потрібно стежити за тим, як з'являються перші листочки. Коли буде видно третій листок, потрібно приступати до першої підгодівлі рослин. Для підгодівлі потрібно зробити розчин:

 • Суперфосфат - 125 г. Калійна сіль - 30 г.10 л води.
 • Всю суміш перемішати і полити розсаду під корінь. Після цього полити ще розсаду чистою теплою водою. Другу підгодівлю треба проводити, коли з'явиться четвертий справжній лист.

  Третя підгодівля проводиться, коли у перцю є вже 8 листочків. Ця підгодівля повинна бути особливо поживною, так як в цей період закладається процес формування органів цвітіння. Від цього залежить весь урожай перцю.

  Відстань між підживленням також залежить від сорту.

  Повернутися до змісту

  Процес загартовування перцю

  До того як перець буде висаджено в ґрунт, його потрібно гартувати. Винести можна перець, а конкретно розсаду в горщиках або стаканчиках, на балкон, лоджію, у двір, якщо це приватний будинок, або просто в прохолодне місце.

  Слід потримати трохи розсаду на повітрі і занести назад на колишнє тепле місце, на вікно, де він і колись стояв. Зробити це краще вдень, а на ніч заносити знову. Порада: за тиждень до висадки перцю в грунт потрібно зробити підгодівлю калійної сіллю, а за добу до висадки побризкати стимулятором росту. Завдяки їм, перець виробляє гормони, що допомагають боротися з хворобами, і в підсумку плоди будуть містити меншу кількість нітратів, ніж без обробки.

  Коли проводиться висадка розсади перцю в парники

  Розсаду можна висаджувати, якщо:

 • Їй 55 днів з дня посіву в горщик. Вона має рівний зелений колір. Вона має 12-14 листків. В пазусі листків з'являється нирка. Вона має товсте стебло. У парнику температура повітря не нижче 15 градусів. Зростання розсади - близько 25 см.
 • Схема формування перців в теплицях такому випадку розсада добре приживеться і дасть високий урожай. Грунт для посадки розсади в парниках повинна бути підготовлена ​​заздалегідь:

 • Фосфорні добрива - 30 г / кв. м. Ведро компосту або перегною - 1 відро / кв. м.
 • Щільність висадки саджанців в парниках залежить від сортів і росту рослини.

  • Для сильнорослих сортів відстань між розсадою - 35 см; для среднерослих сортів відстань між розсадою - 25 см; для низькорослих сортів відстань між розсадою - 15 см.

  В лунки для посадки розсади перцю в парниках потрібно залити по 2 л води, а після посадки добре утрамбувати землю, додати торф (перегній).

  Повернутися до змісту

  Догляд за перцем в парниках

  Перець - дуже примхлива культура. Він потребує рясного поливу. Головними умовами для нормального росту перцю в парнику є наступне:

 • Своєчасно поливати перець в парнікахНе давати перепадів температур порушити температурний режим в теплиці. У теплиці не повинно бути протягів, і вона не повинна перегріватися. Кельтан або карбофос - це кошти від шкідників перцю. Їм потрібно обов'язково обробити рослини в парнику.
 • Високорослі перці потрібно підв'язувати на шпалері. Нижній бутон краще видалити для кращої врожайності. При запиленні комахи можуть переносити пилок від одного сорту в інший, тому одночасне вирощування гіркого і солодкого перцю на одній території небезпечно тим, що смак солодкого перцю може гірчити через попадання в нього пилку гострого перцю.
 • Вирощування баклажанів в парнику

  При вирощуванні баклажанів потрібно враховувати той факт, що баклажан любить рости сам, тобто без сусідніх культур. Обумовлено це тим, що у нього, на відміну від інших рослин, особливий температурний режим і він не так любить вологу, як, наприклад, огірок. Інструменти для вирощування баклажан

 • Кілочки в теплиці для підв'язки до них розсади. Лопата для викопування лунок. Лейка для поливу або автоматична система поливу. Система обігріву в парнику.
 • Виращіваніеперца *

  Подготовкатепліци

  При вирощуванні в тепліцепочвогрунт під перецготовятізторфа, перегною, компосту, старихдревеснихперепревшіхопілок. Ця смесьдолжнаобладатьдостаточнорихлимсложеніем, хорошейвлагоемкостью і аерацією. Іспользуютпочвопітательнуюсмесь 2-3 роки, затемзаменяют або для продленіясрокапользованіядобавляют ці почвенниесмесіізрасчетадо 15 кгна 1 м2.Кромеетого, добавляютмінеральниеудобренія: по 1 ст. ложкесуперфосфата, сульфатакалія, все тщательноперемешівают.

  Висадкарассади

  До моментувисадкірассададолжнаіметь 8-12 листків. Еслірассадапредназначена для вирощування в теплиці, тоеевисажівают з 10-15 травня. У откритийгрунтрассадувисажівают з 1 по 5 червня і навіть з 25 травня з обязательнимпрікритіемпленкой.

  Передпосадкойрассадупроліваютводой, щоб при виборкеееізгоршочковсохранілсяпітательнийпочвенний ком. Гряди під перці повинні бути досить родючі, добре дренованих і володіти влагоудерживающей здатністю.

  Якщо грунту суглинні, тони 1 м2 додають відро перепрілих тирси, відро перепрілого гною і два відра торфу. Якщо на грядці переважає глинистий щільна грунт, то, крім перегною і торфу в грунт додають відро крупнозернистого піску і відро напівперепрілий тирси.

  На торф'яну грядку додають перегній і дернову грунт з розрахунку по відру на 1 м2. На піщану грядку додають по 2 відра торфу, глинистого грунту, перегною і відро тирси.

  Крім усього цього на 1 м2 грядки вносять склянку деревної золи, по 1 ст. ложці суперфосфату, сульфату калію і ч. ложку сечовини. Свіжий гній не додають, інакше рослини дадуть сильну вегетативну (листову) масу і не в силах будуть сформувати плоди.

  Грунт перекопують на повну глибину багнетної лопати. Гряди роблять висотою до 25-30 см, шириною до 70-100 см (довжина за бажанням).

  Після перекопування поверхню вирівнюють і роблять лунки, які проливають розчином мінеральних і органічних добрив: на 10 л води розводять по 1 ст. ложки «Гумата калію» для овочевих культур і рідкого добрива «Еффектон-О». У кожну лунку поливають по 1 л розчину з температурою 30-35 ° C.

  Після цього виробляють посадку. Перець висаджують на відстані 40-45 см одна від одної і 50-55 см між рядами. Можна висаджувати квадратно-гніздовим способом 60-60 см, поміщаючи в кожну лунку перцю по 2 рослини.

  Солодкий і гіркий перець висаджують на постійне місце окремо один від одного - на відстані не менше 15-20 м, так як вони здатні перезапилюватися і плоди солодкого перцю матимуть гіркоту. Садять перець під вечір.

  Рослини поглиблюють в грунт до першої пари справжніх листочків. Листя і пагони у перцю дуже ніжні, тендітні, легко обламуються, тому при посадці у відкритий грунт не забудьте поставити у кожної рослини по кілка висотою 60 см для подальшої підв'язки.

  Після висадки розсади грядку накривають чистою плівкою, яку накидають на дуги, зроблені з дроту або пластмаси висотою до 70 см від підстави грядки. Якщо розсаду висадили в середині травня, грядку вкривають подвійним шаром плівки, так як молода розсада перцю не витримує навіть низької плюсової температури (2-3 ° C).

  Відкривають плівку тільки тоді, коли встановиться тепла погода, приблизно з 15 червня. Непогано на ніч, навіть в літній період, грядку накривати. Гарні результати виходять, якщо плівку взагалі не знімають з грядок, а тільки іноді піднімають з південної або західної сторони.

  При відсутності плівки посадки перцю необхідно захищати від вітру за допомогою лаштунків - насаджень з високорослих культур (буряк, боби, мангольд, цибуля-порей), які заздалегідь вирощують розсадою і висаджують навколо грядки одночасно з перцем. Такий метод хороший для більш теплих зон.

  Якщо ви хочете висадити помідори в теплицю в травні, пора сіяти розсаду і чекати сходів. Як правильно поливати і підгодовувати рослини? Що таке загартована розсада?

  Поради початківцям городникам, які вирішили зайнятися вирощуванням розсади помідорів, дає Октябрина Ганичкина. У Росії помідори відомі з XVIII століття, однак тільки з середини XIX століття їх стали вирощувати на городах як овочеву культуру.

  • Детермінантні (низькорослі), висота рослин становить 30-80 см у відкритому грунті і до 1 м в захищеному. Головне стебло припиняє своє зростання після утворення 3-5 квітково-плодових кистей. Такі сорти відрізняються скоростиглістю, але нетривалої здатністю формування суцвіть. Їх вирощують у відкритому грунті, або в невисоких теплицях, або в укриттях у відкритому грунті; Напівдетермінантні (середньорослі) рослини досягають висоти 100-120 см у відкритому грунті і висоти 150 см в захищеному. На головному стеблі утворюється від 6-8 до 10 кистей, після чого він закінчує своє зростання. Сорти з таким ростом добре підходять для теплиць висотою 2,0-2,2 м; індетермінантні (високорослі) рослини у відкритому грунті досягають висоти близько 2 м, в захищеному їх зростання обмежується висотою теплиці.

  Температурний режим, полив, освітленість

  Рослини помідора в різні періоди зростання і розвитку пред'являють різні вимоги до зовнішніх умов. Вони можуть рости і плодоносити при довгому і навіть безперервному світловому дні. Короткий день потрібно тільки для відростання розсади.

  Найбільш сприятлива температура для росту, розвитку і плодоношення томату 22-25 ° С вдень і 16-18 ° С вночі. При температурі 30 ° С і вище пилок стає стерильною, квітки обсипаються, не утворюють плодів.

  Томат може переносити короткочасне зниження температури до 3 ° С, але при такій низькій температурі необхідно всередині теплиці утеплити рослини. Потреба у воді у томата досить висока, особливо необхідна волога рослинам в період утворення бутонів і зав'язі. Разом з тим ця культура не виносить грунтів з близько розташованими грунтовими водами.

  Зовсім не переносить вона високу вологість повітря і тривалу дощову погоду. Занадто вологе повітря створює умови для захворювання рослин бурою плямистістю і фітофторозом, ускладнює запліднення. Томат дуже вимогливий до освітленості.

  При її нестачі розсада сильно витягується, стає світло-зеленої, міжвузля збільшуються, перша кисть закладається пізніше, кількість листя між суцвіттями збільшується, майже не зав'язуються плоди. При вирощуванні в теплицях потрібно стежити за вологістю повітря (при високій вологості плоди не зав'язуються). Оптимальною вологістю вважається 60- 70%.

  У плівкових теплицях вона часто підвищується до 80-90%. Така вологість повітря впливає на запилення квіток: пилок стає липкою, не потрапляє на товкач, через це квітки обсипаються, що не зав'язавши плодів.

  Посів розсади томата

  Більшість городників вважають за краще вирощувати свою власну розсаду. При занадто ранньому посіві розсада переростає, витягується, а потім погано приживається.

  Тому необхідно точно розрахувати час посіву насіння. Оптимальним віком розсади для висадки в захищений грунт вважається 50-60 днів. Це термін для детермінантних томатів, а для індетермінантних томатів додаємо приблизно 5 днів на проростання і поява сходів.

  У підсумку отримуємо 65-70 днів. Далі визначаємо термін висадки (він залежить від кліматичних умов). Термін висадки томата в необогреваемих плівкову теплицю - приблизно з 5 травня. Перед посівом насіння слід замочити в живильному розчині (на вибір):

  • В 1 л води розводять 2 г стимулятора росту "Бутон"; в 1 л води розводять 1 чайну ложку рідкого добрива "Агрікола Вегета"; в 1 л води розводять 20 крапель рідкого стимулятора "Енергія"; в 1 л води розводять 1 ст. ложку "Еффектона".

  Насіння в тканинних мішечках замочують в одному з розчинів (температура розчину не нижче 20 ° С) на 24 години. Потім мокрий тканинний мішечок з насінням кладуть в поліетиленовий пакет і поміщають в холодильник (але не в морозильну камеру) для загартовування на 1-2 доби.

  Охолоджені насіння відразу сіють в грунт. В результаті вони дають швидкі дружні сходи. Грунт повинна бути трохи зволоженою.

  У день посіву її насипають в стаканчики, горщики або коробочки розміром 10-10 см, трохи ущільнюють, поливають теплим (35-40 ° С) розчином стимулятора росту "Бутон" (1 г препарату на 1 л води) або будь-яким іншим розчином для замочування насіння. Потім в кожному стаканчику в центрі роблять по дві ямки глибиною 1 см, в кожну укладають по 1 насіння і закривають грунтовою сумішшю. Контейнери з посіяним насінням ставлять у тепле (температура повітря 24-25 ° С) світле місце.

  Щоб швидше з'явилися сходи (через 5-6 днів), на контейнери надягають плівкові ковпаки. Відразу ж після появи перших сходів плівку прибирають.

  Догляд за розсадою томату

  У перші 20 днів після появи сходів листя ростуть повільно. У наступні 20 днів зростання стає більш помітним. Щоб розсада не витягується, освітлення повинно бути достатнім, важливо стежити за температурою і проводити загартовування.

  Протягом 7 днів після появи сходів температуру підтримують вдень 16-18 ° С, а вночі 13-15 ° С. Потім її підвищують до 18-20 ° С вдень і до 15-16 ° С вночі. Такий режим дотримуються доти, поки на паростку не виникає другий і третій справжні листочки.

  Зазвичай це відбувається через 30-35 днів після появи сходів. За цей час розсаду поливають і підгодовують 2 рази, що дозволяє навіть в період низької освітленості (березень) одержати міцну розсаду. Перший раз, якщо ґрунт сухий, поливають з'явилися сіянці.

  Вода повинна бути кімнатної температури (20 ° С) і обов'язково відстояною або кип'яченою. Молоду розсаду краще поливати під корінь, щоб вода не потрапляла на листочки і вони не загнили. Коробочки з розсадою потрібно щодня повертати іншою стороною до шибки - це дозволить запобігти витягування розсади в одну сторону.

  Ставити контейнери прямо на підвіконня не можна, краще використовувати будь-яку підставку, щоб доступ повітря до кореневої системи ні обмежений. Через 5-6 днів після появи сходів з горщика видаляють більш слабке рослина, а сильне залишають. Коли сіянці будуть мати по 1 справжньому листку, роблять першу кореневу підгодівлю: в 1 л води розводять по 1 ч. Ложці рідкого добрива "Агрікола Вегета" і стимулятора росту коренів "Корнер". Ця підгодівля підсилює розвиток сіянців і зміцнює кореневу систему. Другу підгодівлю роблять, коли з'явиться третій справжній лист: в 1 л води розводять 1 ст. ложку препарату "Еффектон-О". Поливають розчинами дуже обережно, щоб розчин не потрапив на листя. Поливають розсаду в горщиках 1 раз в тиждень до повного намокання грунту. До чергового поливу грунт повинен трохи підсохнути, але в той же час необхідно стежити, щоб не було тривалих перерв в поливах. До висадки розсади в теплицю можна провести ще три підгодівлі через рівні проміжки часу:

  • На 10 л води беруть 1 ст. ложку "Агріколи для томата, перцю і баклажана". Витрачають близько 1 склянки на 2 горщика; на 10 л води розводять 1 ст. ложку нітрофоски і 1 ст. ложки рідкого органічного добрива "Еффектон-О" .на 10 л води розводять по 1 ст. ложку стимулятора росту "Корнер", нітрофоски, витрата 1 стакан розчину на 1 рослину.

  У квітні розсаду гартують, тобто відкривають кватирку як вдень, так і вночі. У теплі дні (від 12 ° С і вище) розсаду виносять на балкон і відкривають на 2-3 години протягом 2-3 днів, а потім виносять на цілий день, навіть залишають на ніч, але зверху обов'язково прикривають покривним матеріалом.

  У разі зниження температури (нижче 8 ° С) розсаду необхідно вносити в приміщення. Добре загартована розсада має синювато-фіолетового відтінку.

  У період гарту грунт повинен бути полита, інакше рослини будуть в'янути. Розсада, готова до висадки в теплицю, повинна досягати у висоту 15-35 см, мати 12 добре розвинених листків і сформувалися суцвіття (одне або два) .Часто городники купують на ринку розсаду, вирощену без дотримання правил агротехніки, тобто густо посіяну в пізні терміни. Це вам підкажуть самі рослини: вони блідо-зеленого кольору, з великими междоузлиями, тонкі, витягнулися і без квіткових бутонів. Така тонка, пухка, легко ламається розсада завжди дає пізній і мізерний урожай, як правило, уражається грибними хворобами, особливо фітофторою. Наступного разу ми розповімо про догляд за томатами після висадки в теплицю.