Топінамбур посадка і догляд :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Шкідники » Топінамбур посадка і догляд

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Топінамбур посадка і догляд

Як виростити топінамбур

ТопінамбурТопінамбур виростає на території нашої країни вже більше трьох з гаком століть. Коренеплоди «земляний груші» містять багато вітамінів, мінералів і органічних кислот. Крім того, топінамбур є джерелом інуліну - аналога інсуліну, речовини, який просто незамінний для людей, хворих на цукровий діабет. Щоб це рослина прижилася на вашій ділянці, дотримуйтесь наступних рекомендацій.

зміст:

Оптимальним часом для посадки топінамбура є осінь і не дуже рання весна (коли грунт достатньо прогрілася). При цьому восени посадку виробляють цілими бульбами, а навесні їх зазвичай ділять на кілька частин.

Грунт для топінамбура

Вибравши правильне місце для посадки топінамбура на дачі, вам необхідно задуматися про грунті. За великим рахунком, не потрібно буде робити підсипання або заміни ґрунту в місцях посадки, так як рослина нормально відноситься практично до будь-якого типу грунту. Єдине, слід постаратися не висаджувати топінамбур на солончаках і важких грунтах. Дізнайтеся, як дешево і швидко зробити дах дачного домаОднако, як би не ставилося рослина до місця виростання, грунт необхідно буде підготувати. Підготовка ґрунту починається в осінній період, коли в обраному місці проводиться добриво компостом або гноєм і перекопується. На зиму можна залишити великі грудки землі, не розбиваючи їх, так як основна обробка буде відбуватися під час посадки. Посадка топінамбура відбувається в будь-який грунт, але набагато правильніше підготувати її

Посадка топінамбура на дачі

Для посадки топінамбура вибираються невеликі й рівні бульби, розмір бульб приблизно з куряче яйце. Посадка проводиться в неглибокі траншеї, не більше 15 см. Щоб рослина могла нормально розвиватися в майбутньому, відстань в ряду повинна бути в 35-45 см. Після посадки бульб в траншею, вона закладається граблями. Обов'язковою вимогою вважається і невеликий гребінь. Якщо ви збираєтеся висаджувати топінамбур в городі або на території саду в великій кількості, то необхідно притримувати схеми в 40х70 см, в ряду і між рядами відповідно. Час посадки топінамбура - кінець квітня або початок травня, дуже часто терміни посадки порівнюються з картопляними. Правильна агротехніка топінамбура допоможе виростити відмінний урожай на дачі

Догляд за топінамбуром

Кажуть, що рослина невибаглива і не вимагає ніякого догляду, але ми в це не віримо, тому що будь-яка рослина вимагає певного догляду, і чим більше уваги приділити агротехніці, тим краще буде результат. Природно, навіть якщо рослина може виростати самостійно і показувати непогані врожаї, то з певним відходом збори можна буде збільшити в кілька разів. Отже, як доглядати за топінамбуром? У перші тижні після посадки необхідно рихлити ґрунт, щоб забезпечити нормальну аерацію. В цей же час слід видаляти бур'яни з посадок і міжрядь. Після появи сходів, а можливо це вже через 15-25 днів, вести себе слід акуратніше, але не переставати рихлити ґрунт і прибирати бур'яни. До моменту досягнення зростання в 40-50 см, рослини в посадці необхідно буде підгортати. По досягненню зростання в 80-100 см, топінамбур доведеться підв'язувати. Природно, під кожен стебло встановити опору буде практично нереально, а тому ми пропонуємо дротові опори з металевими чи дерев'яними стійками-підставами. Як правильно доглядати за топінамбуром, щоб рослина була сильним і показало хороший урожай по осені? Під час цвітіння рослини слід вживати такі дії, здатні підняти врожайність:

  • Продовжувати підгортати рослина; Зрізати квіти топінамбура, щоб рослина не витрачала зайві сили на цвітіння і утворення насіння, а пускало все соки на розвиток бульб; А також вносити в грунт добрива органічного характеру, наприклад, розчин на сидерат ж морських водоростях.

Прибирання топінамбура

Для повного визрівання бульб топінамбура потрібно приблизно 120 днів. Раніше прибирати їх немає ніякого сенсу, інакше ви отримаєте просто неякісний урожай, а ось пізніше зробити це можна. Бульби топінамбура прибираються восени, по приходу термінів визрівання, або ж навесні.

Бульби спокійно переживають зиму, часом, до - 40 ° С, але для цього їм необхідно невелике укриття грунтом і снігом після його випадання. Можна збирати врожай в такий спосіб - навпіл восени і навесні. Так роблять особливо підприємливі дачники, які не хочуть особливо перейматися з рослиною в осінній період і шукати для нього місце зберігання.

Частина врожаю збирається восени, у міру дозрівання, для власних потреб. Решта ж урожай зимує в грунті і забирається по весні. В який час слід збирати врожай топінамбура? В даному випадку головне не забути зібрати бульби з настанням тепла, інакше топінамбур може дуже швидко дати поросль і виступити вже не найкориснішим рослиною для городу або саду.

Проблеми вирощування топінамбура

Топінамбур - одне з нечисленних рослин городу, яка не плодить навколо себе захворювання і шкідників, але трапляється і так, що рослина все-таки страждає від різноманітних напастей. Шкідниками топінамбура є слимаки, які, діставшись до бульб, серйозно псують їх якість, виїдають зсередини. Крім того, бульбами можуть харчуватися різні личинки, які живуть і розвиваються в грунті.

Боротися з подібною проблемою можна за допомогою спеціальних протівослізневих гранул і діазонію. Дані кошти допоможуть уникнути втрати врожаю від шкідників. Безсумнівно, рослина можуть атакувати і деякі захворювання, але впоратися з ними можна досить просто.

Основним захворюванням топінамбура є біла гниль, яка, розвиваючись, утворює на стеблі рослини досить неприємний пліснявий наліт білого кольору. Уражені стебла хворіють, покриваються зсередини чорними наростами, що і губить рослина. Помітивши подібні ознаки, обов'язково видаліть хворі рослини з посадки та спаліть. Обов'язково зверніть увагу на захворювання і шкідників топінамбура, адже вони можуть зіпсувати все ожіданіяЗаболеванія і шкідників топінамбура можна виявити не відразу, але якщо ви бачите, що рослина в'яне, втрачає листя або змінює колір, будьте уважні, адже саме це може бути ознаками.

Особливості вирощування топінамбура

Ми зібрали і деякі цікаві факти - особливості вирощування топінамбура, які будуть цікаві кожному, хто звернув увагу на дану рослину. Кожен дачник повинен знати і розуміти особливості вирощування топінамбура

  • Топінамбур може вирощуватися на одному місці до 40 років, при цьому, без шкоди для грунту ділянки. Топінамбур висаджується бульбами, точно так же, як і звичайна картопля. Рослина є морозостійким і легко витримує серйозні морози. При цьому, зелені сходи до - 5 ° С, а бульби до -40 ° С. У південних областях рекомендовано висаджувати рослину по осені, в північних - в весняний період. Серйозні врожаї можна очікувати найближчі кілька років після першої посадки бульб в грунт. Приблизно з п'ятого року врожаї будуть потроху виводитися. Середня врожайність куща дорослого топінамбура може досягати до 2 відер бульб. До середини літа необхідно проводити обрізання кущів топінамбура, залишаючи їх на зріст не більше 1,5 м. Крім того, намагайтеся видаляти все суцвіття з топінамбурів. Осінні холоди є передвісником того, що необхідно прибрати стебла рослини, залишивши всього 20-30 см над рівнем землі. Приблизно в цей же час можна буде починати збирання врожаю.

Вирощувати топінамбур нескладно, однак, якщо ви хочете отримувати серйозний урожай, доведеться хоча б трохи постаратися. Виростити топінамбур на дачі дуже просто, потрібно тільки дотримуватися деяких правил Вирощування топінамбура на дачі може бути спеціалізованим, для власних кухонних потреб, але може бути направлено і на формування кормового запасу для дачних тварин.

Крім подібних потреб, топінамбур широко використовується в медицині, і, до речі, є ефективнішим засобом проти деяких недуг. Але іноді потрібно і прибрати топінамбур з ділянки. Про методи виведення рослини читайте тут.

Використання топінамбура для здоров'я (відео)

Також читайте:

Топінамбур: догляд, вирощування, використання

Шишкуваті Бульби топінамбура , або земляний груші, цілком можна використовувати в їжу замість картоплі. Топінамбур підходить для тих, хто хоче схуднути, але не кожному припаде до смаку, так як солодкий на смак.

Для початку спробуйте посадити один-два бульби. Однак хворим на цукровий діабет особливо вибирати не доводиться, тому їм без побоювання можна включати в свій раціон топінамбур. У ньому немає крохмалю, який так небезпечний для діабетиків. Стебла невибагливого і витривалого топінамбура виростають до 3 метрів у висоту.

Вони утворюють хороший завісу від цікавих очей або захисний екран від вітру. Але садити топінамбур дуже близько з більш низькими рослинами не рекомендується, інакше вони виявляться притінених. Суцвіття топінамбура схожі на маленькі суцвіття соняшника.

Топінамбур можна віднести до полухолодостойкім овочевим культурам.

Посадка топінамбура

До грунту топінамбур невимогливий, однак гірше росте на закислення грунтах і на низинних ділянках, на яких навесні застоюється вода. Культуру топінамбура можна використовувати для розробки важких грунтів.

Для топінамбура ділянку перекаливают з осені, на бідних ґрунтах вносять органічні і мінеральні добрива. Топінамбур розмножується бульбами , для посадки відбирають бульби з некрупное куряче яйце.

Час посадки топінамбура збігається з посадкою картоплі - кінець квітня - середина травня. Посадка бульб топінамбура проводиться в траншеї. Потім обережно засипають траншею землею і роблять граблями невеликий гребінь над бульбами.

Глибина посадки топінамбура - 15 см, відстань між бульбами в ряду - 45 см, відстань між рядами - 1 метр. Приблизний час від посадки топінамбура до перших сходів - 2-4 тижні. Час від посадки до осіннього збору врожаю топінамбура - 40-50 тижнів.

Догляд за топінамбуром

Догляд за топінамбуром технічно нескладне великих складнощів. Топінамбур є легким в культурі рослиною. Коли стебла досягнуть висоти 30 см, рослини підгортають.

У сильну посуху необхідний полив. Коли стебла топінамбура піднімуться на метрову висоту, на початку і в кінці грядки ставлять шпалеру, до неї по обидві сто-ку від рослин прикріплюють дріт в пластиковій обмотці. Це необхідно зробити, так як високі стебла топінамбура сильно каскачіваются вітром і можуть зламатися.

Дуже зручно висаджувати топінамбур вздовж паркану. В період бутонізації топінамбур підгодовують рідким розчином мікродобрив, або мінеральним добривом, а бутони видаляють у міру їх формування. Восени, після в'янення листя, стебла топінамбура обрізають на висоті 30 см над рівнем грунту. Прибирати топінамбур можна як восени, у вересні - листопаді, так і навесні, або в квітні - травні наступного року.

Залишені на грядці до весни рослини на зиму присипають землею, перегноєм або вкривають соломою. Навесні все бульби топінамбура викопують, відбираючи потрібні для посадки. Якщо бульби не викопати, топінамбур розростеться і може заблокувати город. В городах вирощується, як правило, несортовий топінамбур з білою шкіркою.

Його рожайность становить 1-2 кг бульб з однієї рослини. Якщо у вас є можливість, придбайте сортовий посадковий матеріал, врожайність сортового топінамбура вас порадує. Хвороби і шкідники вирощування топінамбура Шкідники топінамбура .

Слимаки можуть виїдати бульби. Для боротьби зі слимаками на початку сезону навколо рослин розкладають протівослізневие гранули. Бульби топінамбура можуть також пошкоджувати живуть в грунті різні комахи-шкідники, наприклад, капустянка.

Якщо відомо, що на ділянці багато шкідників, наприклад, хруща, або совки, личинки яких ушкоджують бульби, перед посадкою топінамбура закладіть в землю Фокс або діазонон. Хвороби топінамбура .

Ремонтантна малина - посадка

Біла гниль або склеротініоз пошкоджує підстави стебел топінамбура, в наслідок чого на стеблах утворюється білий наліт цвілі. Іноді всередині уражених стебел утворюються чорні нарости. Рослини з такими ознаками негайно видаляють і спалюють.

Використання топінамбура Зберігають бульби топінамбура в поліетиленовому пакеті в холодильнику. Перед варінням свіжовикопану бульби топінамбура миють щіткою і, не очищаючи, відварюють у воді, в яку додають чайну ложку оцту.

Варять протягом 20-25 хвилин; перед подачею до столу шкірку знімають. Топінамбур можна не тільки варити, але і запікати в духовці або смажити як картопля. Гурмани цінують суп-крем або оладки з топінамбура.

Оладки роблять з вареного і размятого в пюре топінамбура, смажать у великій кількості жиру. З сирих бульб можна приготувати салат, заправивши його оцтом.

Поділитися:

Топінамбур (земляна груша, соняшник клубненосний або єрусалимський артишок) - продуктивна культура, що дає велику кількість зеленої маси і плодів (бульб). На смак вони не поступаються картоплі і є чудовою дієтичною їжею для діабетиків.

Продукт одночасно корисний людям, які страждають недокрів'ям. Надземну частину рослини і бульби використовують також на корм худобі, в результаті чого у корів, наприклад, збільшуються надої молока. У мішанках топінамбур дають гусям і курям, її охоче поїдають кози, кролі, а свиней можна відгодовувати на земляний груші краще, ніж на концентратах.

Топінамбур: посадка, догляд, збір і зберігання

Посадку бульб культури проводять восени (жовтень-листопад) на глибину 10 см або ранньою весною на ту ж глибину. Насіннєвий матеріал попередньо обробляють розчином марганцівки.

Якщо бульби зів'яли, то їх слід на кілька годин помістити в воду (поки не відбудеться їх насичення до пружного стану) .В лунки при гніздовому способі посадки кладуть по два середніх бульби. Схема посадки 60x60 або 70x50.

При появі сходів міжряддя тричі розпушують, і в останню обробку підгортають. При другій обробці рослини підживлюють азотними добривами з розрахунку 15 г / м?.

Стебла висотою до 4-х метрів з великими зеленими листками створюють красиву зарості, яка прикрасить город, сад, палісадник і навіть клумбу. Урожай прибирають двічі: жовтень-листопад і ранньою весною. Якщо він не потрібен, то в червні зрізають все надземні частини. Зав'язі не буде.

Надземна зелень і коріння топінамбура щорічно відмирають, що залишилися в землі бульби зберігають харчову цінність і схожість при багаторазовому замерзанні і відтаванні. Весняної урожай культури вище осіннього приблизно в 1,5 рази. Топінамбур не боїться фітофтори і колорадського жука.

На одній ділянці культура росте не менше 15 років. Зберігання бульб краще здійснювати не в підвалах, а в буртах, перекладаючи їх грунтом або снігом. На відкритому повітрі вони швидко в'януть. Бурти зі снігу роблять наступним чином.

Розчищають майданчик, укладають шар бульб, покривають його сніжним шаром (10 см). Потім кладуть другий шар топінамбура, знову шар снігу і так далі.

Бока і верх бурту «загортають» сніговим покривом в 1 м, який закопують тирсою або соломою (низ - до півметра, верх - до 30 см). Найкраща температура в бурти - від 0? до -15 ?.

Топінамбур: корисні і лікувальні властивості

Топінамбур (земляну грушу) використовують як лікувальний засіб при хворобах шлунка, підшлункової залози, нирок, цукровому діабеті, гіпертонії, оскільки він зменшує артеріальний тиск, цукровий показник крові, збільшує гемоглобін. Продукт активно розщеплює і видаляє з організму камені, шлаки і солі, нормалізує обмінні процеси, «проганяючи» поступово різні недуги. Щоденна добавка в чайну заварку трьох молодих листків культури допоможе ліквідувати наслідки опромінення, інсульту, інфаркту.

Топінамбур сприяє виведенню солей з організму

Заливають водою 1,5 кг порізаних листя і стебел, ставлять на вогонь, кип'ятять 20 хв, потім проціджують, розбавляють гарячою водою (1: 6). Відвар зливають в ванну, яку приймають 10 хвилин, після чого миються з шампунем. Можна по аналогії готувати розчин з відвару 1 кг сирих бульб (попередньо помиті і порізаних) .Для цих же цілей використовують висушене листя і стебла (400 г маси варять 40 хв і проціджують через друшляк).

Відвар виходить темно-коричневим. Аналогічно роблять відвар з сушених бульб, 150 г яких варять 40 хвилин. Ванни застосовують щодня або з певними перервами (один-два дні), що визначається стажем хвороби.

Полегшення настає для одних людей після 3-5 процедур, для інших після 20-30. Однак більше 20 ванн поспіль приймати не можна. Перерва має становити 20 днів. Потім лікування продовжувати.

І так - до одужання.

Рецепти при діабеті, гіпертонії, після інсульту

Якісно промивають плоди і листя земляної груші (можна використовувати молоді пагони), нарізають їх, поливають соняшниковою олією. Їдять як салат. Їх можна додавати в будь-який салат. Продукт найбільш корисний, якщо тричі на день з'їдати перед їжею (за 10 хвилин) 2 бульби.

Сирі або варені бульби можна варити як компот, випиваючи потім щодня по літру з дводенною перервою. Часто використовують відвар (гарячий чи холодний), приготований з сирих (2 плода варять 15 хвилин в літрі води) або сухих бульб (25 г варять годину в літрі води). При відсутності діабету в нього додають цукор або мед. З земляний груші готують смачні, дієтичні та корисні страви. Його можна відварювати, обсмажувати як картопля, піч оладки, використовувати в салатах і для компотів.

Харчові і цілющі рецепти з топінамбуром

Цілющий чай з листя земляної груші Його радять пити при занепаді сил. Склад: топінамбур, смородина чорна, горобина червона, малина - по 3 молодих листа, вишня - 5 листків і гілочка м'яти.

Листя якісно промивають, кладуть у посуд на 1 л з кераміки, заливають окропом. Можна додати чай (чайну ложку). Наполягають не менш 10 хв.

Отриманий настій добре знімає втому.  Свіжий сік з бульб топінамбура Через соковижималку пропускають очищені і добре промиті бульби. Сік зливають в скляний посуд, ставлять на зберігання в холодильнику.

П'ють вранці (натще), розбавляючи 40 г соку такою кількістю холодної води. При щоденному вживанні за рік виліковуються багато (в т. Ч. Серйозні) болезні.2 бульби продукту і одну морквину натирають на терці. Дрібно нарізають огіркову траву (10 листків).

Якісно перемішують. Соняшникова олія та сіль - на смак. Плоди в сирому вигляді і яблука натирають на терці, додають квашену капусту (співвідношення інгредієнтів - 2: 2: 1). Порізану цибулю, сіль і соняшникову олію - на смак. Якісно перемішують.

Приправа - кріп, петрушка. Натирають на терці топінамбур (3 плода), кришать варене куряче яйце, заправляють сметаною, якісно перемішують, прикрашають кропом, петрушкою. Сіль - на смак. Плоди шаткують і змішують з подрібненою капустою. У суміш вливають вершки.

Тушкують до готовності в закритому посуді. У гарячу масу виливають яйця, висипають борошно, якісно розмішують. Роблять котлети і обсмажують їх двостороннє.

Склад: земляна груша - 0,5 кг, яйця курячі - 2 шт, борошно - 30 г, олія соняшникова - 150 г, вершки - 100 г, сіль - на смак. На тертці натирають плоди культури і морква, вливають вершки, тушкують до готовності в закритому посуді. У гарячі овочі додають яйця, висипають борошно і сіль, якісно розмішують, викладають на гарячу сковорідку з олією, двостороннє обсмажують.

Склад: топінамбур - 0,7 кг, морква - 0,3 кг, яйця курячі - 2 шт, борошно - 30 г, олія соняшникова - 100 г, вершки - 100 г, сіль - на вкус.1. Гарячі, відварені в злегка солоній воді бульби заливають грибним соусом (з попередньо звареного бульйону), куди додають суміш підсмаженого борошна зі сметаною.

Дають закипіти, кидають лавровий лист, перець (чорний), варять п'ять хвилин. Потім кладуть вершкове масло і дрібно порізані цибулю, петрушку, укроп.2. Бульби відварюють в трохи солоній воді і тримають до вживання очищеними в холодній оцтової воді.

Перед прийомом їх перетирають на тертці, додають варене яйце, солоні огірки, петрушку, ріпчасту цибулю, заправляють майонезом, сметаною або горіхами. Протерту масу обсмажують на олії, заливають збитим яйцем, змішаним з молоком і манною крупою (чайна ложка). Печуть в духовці 40-50 хвилин. Їх готують як деруни, замішують з борошном і обсмажують. Ріжуть скибочками по 3-4 мм свіжі бульби, сушать в духовці (як сухарі), вживають з чаєм, кавою. Консервація і зберігання земляної груші Топінамбур закривають на зиму разом з цибулею і морквою (замість цибулі можна використовувати часник), заливають томатним соусом або оцтом.

Читайте також: