Як запилюються помідори в теплиці :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » Як запилюються помідори в теплиці

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Як запилюються помідори в теплиці

Штучне запилення помідор (томатів) в теплиці

Томати є самозапилюватися культурою, бджоли та інші комахи для їх запилення не потрібні. Однак для кращого зав'язування плодів виробляють Штучне запилення квіток легким струшуванням квіткових кистей. Для цього постукують по стеблу рослини, по шпалерної дроті або по кілків, до яких прив'язані кущі для того, щоб пилок з верхніх квіток висипалася на розташовані нижче квітки.

Коли роблять запилення?

Запилення роблять в теплу сонячну погоду через кожні 3-4 дні. Для того щоб пилок проросла на рильце маточки, відразу після запилення необхідно полити грунт або провести обприскування квіток з ручного пульверизатора.

Через 2-3 години після поливу необхідно провітрити теплицю. Ще раз відзначимо: провітрювання потрібно проводити після кожного поливу, що особливо важливо в період цвітіння томатів. Під час цвітіння другої і третьої квіткової кистей для кращого зав'язування плодів рослини Обприскують розчином борної кислоти . Для приготування розчину в 10 л гарячої води розчиняють 10 г борної кислоти.

Поділіться посиланням з друзями у соціальній мережі: Якщо ви, будь ласка, повідомте нам: виділіть її та натисніть:!

Завантаження...

Вирощування помідор в теплиці: 7 речей, про які потрібно знати кожному дачникові

Подробиці Створено 07 Май 2014

Щоб в майбутньому отримати хороший урожай, розсаді помідор після висадки в теплицю необхідно забезпечити правильний догляд, який полягає в створенні сприятливих умов для зростання і розвитку даної культури: достатньому освітленні, своєчасному поливі, провітрюванні, підв'язування, пасинкування, запиленні і підгодівлі.

1. Висвітлення в теплиці

Помідори дуже вимогливі до світла, тому в теплиці необхідно забезпечити гарне освітлення. Думати про висвітлення теплиці потрібно ще до висадки розсади в грунт.

Однак якщо ви цього не зробили, відразу ж після висадки розсади подивіться, чи не затінюють чи гілки сусідніх дерев або кущів вашу теплицю. Якщо затінюють, подрежьте їх. Навіть невелике затінення може погано позначитися на врожаї.

2. Вологість повітря в теплиці і полив помідор

Помідори не люблять надмірно вологе повітря. В умовах високої вологості томати в більшій мірі уражаються грибковими захворюваннями. Також помідори не люблять потрапляння води на листя при поливі, від цього вони хворіють.

Поливати томати потрібно помірно. Надлишкові поливи розсади призводять до її витягуванню. Перші два тижні після висадки розсади в грунт помідори краще не поливати по-справжньому, а лише злегка зволожувати грунт, не допускаючи його пересихання.

Це не дасть розсаді витягнутися і дозволить кореневій системі добре розвинутися. По закінченню двох тижнів здійснюють перший справжній полив розсади помідорів. Надалі томати поливають 1 раз в 5 - 6 днів.

У період від висадки в грунт до початку цвітіння томати поливають з розрахунку 4 - 5 л на 1 м2, під час цвітіння і плодоутворення - по 10 - 15 л води на 1 м2. Поливати помідори треба під корінь теплою водою температурою 22 - 25 ° С. У спекотну погоду томати потрібно поливати частіше - кілька разів на тиждень по мірі висихання грунту.

Оскільки томати не люблять високу вологість, через пару годин після поливу в теплиці потрібно відкрити всі кватирки і двері, щоб знизити її. У плівкових теплицях помідори краще поливати вранці, а не ввечері, оскільки при поливі в вечірні години при зниженні температури до ночі волога з повітря конденсується і осідати на томати, що дуже шкідливо для них.

Тривале перезволоження повітря в поєднанні з низькою температурою викликає опадання квіток і зав'язі з помідорів.

3. Провітрювання теплиці

Провітрювати теплицю обов'язково, особливо в період цвітіння. При надмірної вологості грунту в помідорах знижується вміст сухих речовин і цукру. Від цього томати стають кислими, водянистими і не м'ясистим.

4. Підв'язування томатів

Через 10 - 12 днів після висадки розсади в грунт помідори необхідно підв'язати. Рослини можна підв'язувати до кілочків, що встановлений поряд з ними, або до дроту, натягнутої над грядкою на висоті 1,8 - 2 м. Щоб стебла не загнивали, підв'язувати помідори краще поліетиленовим шпагатом.

5. Формування кущів

Помідори прийнято формувати в одне стебло, залишаючи 7 - 8 квіткових кистей. Коли пасинки з пазух листя і коренів досягнуть довжини 8 см, їх можна видалити і залишити тільки один нижній пасинок з однієї квіткової пензлем. Пасинки потрібно не зрізати, а обламувати.

При цьому потрібно намагатися, щоб сік рослин не потрапляв на пальці, інакше в разі хвороби помідор руками можна перенести інфекцію від однієї рослини до іншої. На місці пасинків залишають стовпчики довжиною 2 - 3 см.

6. Запилення помідор в теплиці

Оскільки доступ комахою в теплицю обмежений, запилювати помідори потрібно самостійно. Запилюють томати шляхом легкого струшування квіткових кистей. Проводити запилення помідор в теплиці потрібно днем ​​в теплу сонячну погоду.

Відразу після запилення помідори потрібно полити або злегка обприскати водою по квіткам. Це потрібно для того, щоб пилок проросла на рильце маточки.

7. Підживлення помідор

Зазвичай при вирощуванні томатів у теплиці проводять 3 - 4 прикореневі підживлення. Варіантів підгодівлі існує безліч. наприклад:

 • Перша підгодівля проводиться через 3 тижні після висадки розсади помідорів у грунт. Склад: 1 столова ложка нітрофоски + 1 столова ложка добрива "Ідеал" або півлітра рідкого коров'яку на 10 л води. Дозування: 1 л суміші на рослину. Друга підгодівля помідор проводиться через 10 днів після першої. Склад: 1 столова ложка суперфосфату + 1 чайна ложка калієвої селітри або сульфату калію на 10 л води. Дозування: 5 л суміші на 1 м2. Третя підгодівля томатів проводиться через 12 - 14 днів після другої. Склад: 1 л кашкоподібного коров'яку, або 1 л курячого посліду, або 1 столова ложка гумату натрію, або 2 столові ложки деревної золи, або 1 столова ложка суперфосфату на 10 л води. Дозування: 6 - 8 л розчину на 1 м2. Четверта підгодівля помідор проводиться, коли починають з'являтися плоди. Склад: 1 чайна ложка порошку гумату натрію + 2 столові ложки суперфосфату на 10 л води. Дозування: 5 л суміші на 1 м2.

У період цвітіння другої і третьої квіткових кистей помідори обприскують розчином борної кислоти, приготованим з розрахунку 1 чайна ложка препарату на 10 л води. Сподіваюся, що ця інформація буде корисна для вас і вже зовсім скоро ви скуштуєте смачні помідори з власної теплиці!

Якщо Вам сподобалася стаття, величезне прохання поділитися посиланням в соцмережах і відзначити "Подобається!". Буду рада, якщо ви підпишіться на мою розсилку :)

Зав'язався плід - результат вдалого опиленіяВиращіваніе помідор в теплиці дає відмінні результати тільки при виконанні деяких обов'язкових процедур. Одна з них - запилення квітів, без якого неможливе утворення зав'язі.

Навіщо запилювати томати в теплицях

Для утворення плодів необхідно, щоб пилок з квіткових пиляків потрапила на рильце маточки. Про те, як відбувається запилення в природних умовах, знають навіть школярі.

Цьому сприяють вітер і збирають нектар з квітів комахи, які переносять пилок на своїх ніжках. В умовах закритого грунту ці процеси теж можливі (див. Як залучити бджіл, щоб виростити хороший урожай), так як в теплу пору року, коли і відбувається цвітіння, теплиці часто відкриваються на провітрювання, а в жарку погоду не закриваються зовсім. Але якщо вирощування помідорів в теплиці відбувається взимку або ранньою весною, коли неможлива природна вентиляція і немає комах, подбати про утворення зав'язей доведеться самостійно, штучними способами.

Не зайвими вони будуть і влітку, так як рух повітря в закритих приміщеннях і доступ в них комах все ж обмежені. Вироблена квітками томатів пилок придатна як для самозапилення, так і для запліднення сусідніх рослин. Але її якість залежить від умов навколишнього середовища, які в теплиці можна регулювати своїми руками.

Температурно-вологісний режим

Щоб запилення помідорів в теплиці відбувалося нормально, в ній необхідно підтримувати певну температуру і вологість. Це одна з переваг вирощування томатів в закритому грунті - зробити це під відкритим небом просто неможливо:

 • При температурі нижче 13-15 градусів якість пилку знижується через деформацію пильовиків; При підвищенні температури вище 30 градусів знижується життєздатність пилку, а при 35 градусах і вище вона стає стерильною;

Увага! Навіть короткочасне підвищення температури до 35-40 градусів в період цвітіння здатне привести до обпадання квіток і втрати врожаю.

 • При вологості повітря понад 70% пилок злипається і втрачає здатність розлітатися. Але шкідливий для неї і занадто сухе повітря.

Як бачите, томатів важливо забезпечити оптимальні умови для запилення, а для цього теплиця повинна бути обладнана системою вентиляції - достатньою кількістю правильно розташованих кватирок (див. Кватирку для теплиці з полікарбонату - робимо правильно) .Фото системи автоматичного проветріваніяСовет. Якщо у вас немає можливості постійно перебувати на ділянці, встановіть в теплиці автоматично відкриваються кватирки, що реагують на підвищення температури. Їх ціна не настільки висока, щоб ризикувати врожаєм, до того ж найпростішу автоматику можна зібрати самостійно.

Методи запилення

Запилення помідор в теплиці може проводитися природним або штучним способами.

Природне запилення

До них відносяться створення руху повітряних мас в теплиці і залучення комах:

 • Для того, щоб пилок прокидалася з квітки, потрібно в вітряну погоду відкрити двері і розташовані на протилежній стороні від неї кватирки, створивши протяг. Щоб залучити комах, в міжряддях серед томатів висаджують рослини-медоноси, які послужать додатковою принадою для джмелів і бджіл. Можна на період цвітіння просто занести в теплицю горщики з квітами. Якщо це будуть чорнобривці або базилік, то їх присутність покращить смакові якості дозрілих плодів.

Для довідки. У випадках, коли вирощування помідорів в теплицях проводиться в промислових масштабах, на продаж, є сенс тримати в них бджолині або джмелині вулики. Джмелі в теплиці підвищують урожайність на 30-40%

Штучне запилення

У обпиляться квітки пелюстки відігнуті назад. Якщо це не так, і через кілька днів після заходів, вжитих для природного запилення, на рослинах не утворилися зав'язі, доведеться запустити процес вручну. Запилення помідор в теплиці проводять в ранкові години, так як пилок дозріває ночами. Робити це потрібно через день протягом усього періоду цвітіння, використовуючи один з наведених нижче способів:

 • Струшування. Злегка струшувати можна кожну рослину, акуратно утримуючи його за ствол. Якщо томати підв'язані до шпалери, досить легкого постукування по мотузках, щоб пилок прокидалася вниз. Використання вентилятора. Пристрій працювати проносять між рослинами, штучно створюючи вітер. Використання пензлика. Найпримітивніший спосіб, що дозволяє вручну переносити пилок з квітки на квітку. Замість пензлика можна використовувати електричну зубну щітку, яку включають над суцвіттями. В результаті вібрації пилок переноситься на рильце маточки.

Один із способів штучного опиленіяДля проростання пилку інструкція вимагає відразу після запилення збільшити вологість повітря. Для цього проводять полив (див. Як поливати помідори в теплиці і підтримувати нормальну вологість повітря) або обприскують томати з ручного пульверизатора, але через пару годин, як і після кожного поливу, теплицю слід провітрити, щоб уникнути шкідливої ​​для рослин вологості повітря.

Існує ще один секрет, що підвищує врожайність томатів. Це їх обприскування під час цвітіння розчином борної кислоти. Препарат готується шляхом розчинення 10 г порошку в відрі гарячої води.

Висновок

Знаючи, як запилюються помідори в теплиці, і які для цього потрібно створити умови, можна домогтися чудових результатів: у порівнянні з вирощуванням у відкритому грунті врожайність підвищується в 2-3 рази. Подивіться запропоноване в цій статті відео, і ви легко впораєтеся з цим завданням.

Поділитися в соц. сетяхКомментарііДобавіть комментарійІріна

Всі ці способи відомі і вони дієві, перевірені часом. Але можна зробити простіше - обприскати розчином препарату «Зав'язь» або «Бутон». (Є ще інші препарати, просто зараз не пам'ятаю) Ефект стовідсотковий, відмінно зав'язуються, а шкоди ніякої, навпаки, стимулює зростання і оберігає від хвороб. Я використовую цей спосіб вже давно, і він відмінно діє.

23.06.14ОтветітьОльга Петрівна

Ми самі вирощуємо помідори і огірки, але єдине що робили це ходили по теплиці і вистукували по дроті на якій помідори прив'язані, урожай непоганий, але не відмінний. А знайома купувала джмелів (у неї теж і помідори і огірки) і дуже хвалилася результатом, особливо дуже виріс урожай огірків «Естафета», а помідори зав'язувалися раніше і кількість збільшилася. На майбутній рік самі плануємо брати джмелів, щоб виростити помідори до початку травня (зазвичай помідори починають заспівати в кінці травня, початку червня).

23.06.14Ответітьюра

Ірина, для запилення обробити правильними комплексними добривами. я так вважаю це моя думка з досвіду моєї діяльності в с \ г.

1.04.15

Запилення томатів і огірків в теплиці

06.08.2014 | Автор: admin

Запилення рослин потрібно для появи плодів, воно буває природним і штучним (механічним), коли суцвіття періодично струшувати. Такий вид запилення зустрічається, якщо культура вирощується в теплиці, куди бджоли майже не залітають.

Огірки дуже вимогливі до процедури, так як механічний метод включає не тільки струшування квітки, перенесення пилку з чоловічих пиляків на жіночі, а й обробку куща після процедури і ретельне наскрізне провітрювання. Томати в цьому сенсі більш невибагливі, вони вимагають лише обробку квіток пензликом і обприскування куща після механічного запилення.

Коли проводити запилення в теплиці?

Для всіх видів городніх культур запилення в домашніх умовах відбувається приблизно однаково: пензликом потрібно кілька разів провести по квітці, потім обприскати рослину з пульверизатора. Як тільки квітки розпустилися, щоранку, в сонячну погоду, проводите механічне запилення, поки цвітіння не перейде в стадію зав'язі.

Цей процес може тривати 2 тижні, так що, запасіться терпінням, якщо хочете отримати хороший урожай томатів і огірків. Деякі городники висаджують у теплиці гібриди, яким запилення не потрібно. Особливо популярні гібриди серед огірків, так як у відкритому грунті всю роботу по запиленню беруть на себе бджоли, а в теплиці вам доведеться вручну за допомогою пензлика об'єднувати чоловічу і жіночу пилок. А ось запилення томатів у теплиці потрібно проводити обов'язково.

Якщо пилок залишається на квітці, з нього не вийде зав'язі, так що пензлик або інше пристосування вам завжди знадобляться для ручної праці. Щоб запилення було ефективним, вологість повітря не повинна перевищувати 70%, так як після дощу або в сиру погоду пилок не струшується з квітки, а прилипає до пензлику.

Якщо вологість мала, то пилок висихає і втрачає свої властивості до плодоношення. Рослини, що не запилювали, зазвичай дає рясну листя і дрібні плоди, а механічний спосіб допомагає зрушити репродуктивні функції культури в кращу сторону.

Як запилювати огірки і томати?

Помідори відносять до розряду самозапильні культур, тоді як огірок - це перекрестноопиляющихся овоч. Якщо запилення огірків в теплиці не проводити взагалі, врожаю не чекайте. Для механічного запилення потрібно вміти розрізняти чоловічі і жіночі квітки.

Перші ростуть пучками в пазухах листочків огірка, другі - поодинці. Щоб вручну донести пилок, потрібно спочатку торкнутися пензликом чоловічий пилку, а потім акуратно перенести її на жіноче суцвіття.

Ніяке інше запилення для перекрестноопиляющіхся рослин не підходить, тому, саджаючи огірки в теплиці, подумайте про те, що вам доведеться гарненько попрацювати. Самозапилення призводить до виродження сорту і отримання викривлених плодів. У томатів все відбувається набагато простіше.

Щоб струсити квітка помідора, досить, щоб на нього сів джміль, бджола, муха, мураха або бабка. Найменше коливання рослини від вітру або дотику рукою - і пилок вже на землі. Не забувайте після запилення поливати томати, щоб пилок пішла в землю.

 Найкращий час для запилення томатів - ранній ранок, коли на траві випадає роса. У сонячну погоду вологість не перевищує 75%, температура повітря повинна бути не більше + 27 ° C. Головна умова для запилення огірків і помідорів - це наскрізне провітрювання теплиці, яке сприяє зниженню вологості, поліпшення зав'язі і більшого плодоношення.

Краще, якщо вікна для провітрювання будуть не тільки збоку, але і вгорі. Пам'ятайте, що вітер - ще одна з умов ефективності механічного запилення.

Разом зі статтею "Запилення томатів і огірків в теплиці" також читають:

Томати запилює джміль.

Помідор - чи не самий довгожданий і улюблений плід-ягода на нашому столі. Соковиті апетитні томати були завезені в Європу з Південної Америки.

Помідори вирощували в старовину як декоративна прикраса і лише пізніше вони стали з'являтися на столах багатих володарів. Розсаду томатів починають висаджувати ранньою весною, потім через місяць - два гартують, а в кінці весни, початку літа висаджують в теплицю. Зараз помідори вирощують не тільки професіонали-агрономи, але і дачники-любителі. Займаючись цим питанням серйозно, можна досягти чудових результатів, якщо виростити помідори в теплиці.

Догляд за цими чудовими плодами - досить цікавий і трудомісткий процес. Щоб отримати хороший урожай томатів в теплиці, треба підготувати насіння до посіву, вчасно пікірувати розсаду, правильно поливати, підтримувати відповідний температурний режим, забезпечити гарне запилення квіток, своєчасно підживити рослини.

Обробка насіння перед посівом

Обробка насіння до сівби проводиться в 4 етапи: Насіння помідор вимагають попередньої підготовки перед посадкою.

 • Прогрів насіння. Догляд за насінням при обробці хімічними препаратами. Замочування в чистій воді. Загартовування насіння.
 • Для швидкого росту розсади насіння рекомендується прогріти при температурі 45-65 градусів протягом 3 годин. Таку процедуру можна здійснити у батареї або на спеціальних обігрівальних пристроях.

  Але тут головне - знати міру: занадто висока температура може пошкодити структуру насіння. Після прогрівання насіння обробляють хімічними розчинами, щоб уникнути можливих хвороб молодих рослин. Спочатку насіння обробляють розчином аптечного марганцю в пропорції 1 г марганцю на 1 склянку води.

  У тканинному мішечку насіння замочують на 15-20 хвилин в приготованому розчині, а потім промивають водою. Потім насіння замочують в розчині, що сприяє їх харчування і розвитку.

  В 1 л води розводять 1 столову ложку золи, або рідкого добрива «Ідеал», або? чайної ложки гумату натрію. В один з приготованих розчинів опускають насіння томатів на 12 годин.

  Перед обробкою хімією дуже важливо уважно прочитати інструкцію з використання хімічних препаратів і дотримати потрібні пропорції. Так як неправильний догляд з використанням складів може завдати великої шкоди здоров'ю людини. Після хімічної обробки насіння поміщають в чисту воду або в розчин борної кислоти (0,2 г на 1 л води) на 12 годин.

  Важливо, щоб розчини і вода були температурою 24-25 ° С. Урожайність томатів безпосередньо залежить від правильності догляду за насінням. Загартування насіння виробляють в холодильнику протягом 1-2 діб при температурі + 1 ° С, періодично обприскуючи їх водою. Після всіх процедур насіння відразу висівають в грунт. Насіння помідорів висівають з 5 по 25 лютого в шухлядки, кожен сорт окремо.

  Грунт для вирощування розсади готують наступним чином: беруть по 1 частини дернової землі, торфу і перегною. До готової суміші додають літрову банку річкового піску, 1 столову ложку суперфосфату і стільки ж деревної золи. Отриману суміш ретельно перемішують за 6-7 днів до посіву, потім розподіляють рівномірно в шухлядки для розсади.

  У скриньках з землею роблять борозенки, глибина яких становить 1,0-1,5 см. Відстань між борозенками повинно бути не менше 5-7 см. Поливають рядочки розчином гумату натрію, температура якого - 35-40 ° С. Насіння висівають в приготовані рядочки.

  Відстань між майбутніми рослинами повинна бути не менше 1,5-2,0 см. Борозенки засипають, що не поливаючи зверху. Шухлядки з посівами ставлять в тепле світле місце, з температурою повітря 22-24 ° С.

  Щоб рослини швидше почали давати сходи, ящички рекомендується накрити плівкою.

  Повернутися до змісту

  Догляд за розсадою: температура, полив, підживлення

  Перші 3 тижні сходів томатної розсади припадає лише контролювати режим вологості і температури. Температура вдень повинна підтримуватися 16-18 ° С, а вночі - 13-15 ° С. Такий догляд потрібно забезпечити до появи другого листочка на рослині, протягом 30-35 днів від початку сходів.

  За весь цей час розсаду треба поливати всього 3-4 рази. Це пояснюється тим, що в період низької освітленості, який випадає на березень, зайва зволоженість грунту спровокує зайве витягування сіянців.

  Поливати розсаду слід теплою водою, температурою 20 ° С під корінці, не потрапляючи на листочки. Шухлядки з розсадою кожен день треба повертати іншою стороною до вікна, щоб рослини отримували достатньо світла. Розсада повинна добре провітрюватися, тому дуже близько до шибки ящики з розсадою ставити не слід.

  TV5: Зібрано перший урожай помідорів в Гетліні

  Перший час, поки сіянці ростуть в загальному ящику, підгодовувати грунт не треба. Найголовнішими умовами зростання, в перші три тижні, для розсади є температурний режим і необхідна вологість. Через місяць, коли на сіянцях з'являться по два-три листки, проводиться перша пікіровка - пересадка кожної рослини в окремий горщик. Горщики, в які перший раз пікірують томатну розсаду, повинні бути розміром 8х8 см.

  Там рослини будуть розвиватися близько 25 днів. Грунт для пікірувати розсади готується точно так, як і для посіву насіння. Перед посадкою рослин в горщики грунт поливають розчином з марганцевокислого калію, в пропорції половина столової ложки на 10 л води.

  При пікіровки виробляють відбраковування слабких і непридатних рослин. Пікірувати розсаду вирощують при температурі 20-22 ° С вдень, а вночі - 16-18 ° С. Поливати саджанці в горщиках треба не частіше 1 разу на тиждень до хорошого промокання грунту.

  Через 2 тижні після пікіровки розсаду помідорів підгодовують таким розчином: 1 столову ложку нітрофоски розводять в 10 л води. На 1 горщик доводиться півсклянки добрива. Через 3-4 тижні проводять другу пікіровку розсади в більші горщики, розміром 12х12 см.

  Догляд за розсадою після другої пікіровки такий же, як і після першої. Друга пікіровка необхідна для гальмування росту рослин, так як треба домогтися вирощування міцних стійких рослин, а зайве витягування стебел робить розсаду тендітної і життєво нестійкою. Наступна підгодівля здійснюється через 15 днів після другого пересаджування.

  Для приготування складу підгодівлі беруть 1 столову ложку суперфосфату і сульфату калію і розводять в 10 л води, при цьому ретельно розмішавши. Один горщик слід поливати 1 склянкою отриманого розчину.

  Через 15 днів здійснюють повторну підгодівлю. Перед самою висадкою розсаду починають загартовувати. Її виносять на балкон при температурі не нижче 12 ° С, на ніч накриваючи плівкою. Щоб виростити міцний кущ, верхню частину рослин обрізають.

  З пазух нижніх листочків з'являються пагони - пасинки. Два верхніх пасинка залишають, решта нижні - видаляють. Таким чином рослина формується в 2 втечі, які при висадці в грунт будуть підв'язувати до шпалери.

  Процедуру пасинкування виконують за 20-25 днів до висадки в грунт. Перед висадкою розсади на постійне місце, в кінці квітня, її починають загартовувати. У теплі дні розсаду виносять на балкон при температурі не нижче 12 ° С, на ніч накриваючи плівкою. Загартована здорова розсада має синювато-фіолетового відтінку. Готова до посадки розсада повинна мати 8-12 листків і одне-два суцвіття, при цьому самі рослини повинні досягти висоти 20-35 см.

  Повернутися до змісту

  Висадка помідорів в грунт

  Догляд за томатами, які висаджені в теплицю, більш складний. Необхідно стежити за вологістю ґрунту і температурним режимом навколишнього середовища. Доспілу розсаду висаджують в теплицю в першій половині травня.

  При посадці томатів неприпустимо висаджувати їх в один і той же місце протягом кількох років, щоб уникнути хвороб. Не можна садити помідори після картоплі і баклажанів, так як ці культури одного сімейства пасльонових, відповідно, хвороби у них однакові.

  Якщо все ж доводиться висаджувати помідори після перерахованих культур, то перед висадкою слід видалити з теплиці верхній грунтовий грунт, після чого обприскати грунт гарячим розчином мідного купоросу. Щоб виростити гарні плоди в теплиці, роблять гряди, відстань між якими становить 60-70 см. В якості добрива в грядки додають перегній, торф, тирсу і трохи піску.

  Перед посадкою томатів грунт поливають розчином марганцівки: на 10 л води - 1 г марганцевокислого калію. Посадка розсади проводиться вертикально, занурюють в землю тільки горщик з коренем. Відстань між кущами високорослих сортів помідорів має становити 50х50 см, при цьому рослини висаджуються в ряд або в шаховому порядку.

  При посадці варто уникати відстані 80-90 см одна від одної: від цього падає врожайність! Це пояснюється тим, що вільне рослина сильно галузиться, тобто всі поживні речовини будуть йти не на розвиток плодів, а на лиственную систему. Через 10-14 днів після посадки помідори підв'язують до шпалери.

  Нижні пасинки видаляють, залишаючи стовпчики 2-3 см. До цвітіння і плодоношення помідори поливають раз в 5-6 днів. Під час вегетації підживлення рослин особливо важлива. Томати удобрюють рідким коров'яком або готовими добривами «Ідеал», «Родючість» кожні 10-15 днів.

  Для збільшення зав'язі плодів помідори обприскують 10% розчином борної кислоти по квітковим кистям і листочків. Доглядати за помідорами треба, дотримуючись вологість не більше 65%. Слід пам'ятати, що помідори не люблять підвищеної вологості.

  Полив повинен бути помірний у вечірній час і під корінь, оскільки попадання води на листя небажано, особливо в сонячний день. Слід також дотримуватися температурного режиму в теплиці: 20-28 ° С вдень і 15-16 ° С вночі. https: // www. youtube. com / watch? v = kzsms-LsujkТомати в теплиці повинні з ранку до вечора бути освітлені сонцем, будь-яка тінь знижує врожайність.

  Помідори - дуже світлолюбні рослини. Томати не бояться холодів. Найбільші вороги для даних рослин - заморозки і вогкість.

  Тому про провітрюванні в теплиці не варто забувати. З настанням стійкої сонячної погоди теплицю можна відкрити на 1/3 верхньої частини торцевих сторін. У спекотні дні можна розкрити повністю західну частину теплиці до похолодань.

  Такі дії будуть сприяти гарному провітрювання і доступу бджіл в період цвітіння.

  Повернутися до змісту

  Цвітіння і особливості запилення томатів

  Вирощування помідорів в теплицях ускладнює доступ бджіл до квіток, що робить запилення не зовсім ефективним. Запилювати квітки томатів можна і вручну, обережно струшуючи кисті суцвіть. Струшування квіток виробляють раз в 3-4 дня в теплу сонячну погоду.

  Щоб пилок проросла на рильце маточки, треба запилення супроводити обприскуванням квіток водою. Після обприскування теплицю провітрюють, щоб не допустити перезволоження грунту і повітря, так як збільшення вологи знижує смакові якості плодів і рівень цукру в томатах. https: // www. youtube. com / watch? v = iM9hIV3E5jAОпиленіе вручну використовують як додатковий метод, найкраще з запиленням справляються, безперечно, бджоли.

  Запилення за допомогою бджіл значно підвищує врожайність, так як пилок томатів липка, що перешкоджає квіткам самостійно запилитися. Квітки помідорів не мають нектару і запаху, тому для залучення бджіл останніх «дресирують».

  Запилення помідорів здійснюється бджолиними сім'ями, запилюють квітки огірків. Вулика з бджолами переносять у теплиці з квітучими помідорами і підгодовують комах сиропом, ароматизованим квітками помідорів.

  Таким чином бджоли будуть інтенсивно працювати в томатної теплиці. Однак з цвітінням інших ароматних медоносних рослин бджоли можуть перекинутися на них.

  Щоб цього не сталося, помідори слід вирощувати так, щоб вони почали цвісти раніше інших пильценосних квітів. Багато агрономи використовують маленький секрет для залучення комах-запилювачів в теплицю: біля відкритого входу вішають ємність з варенням, медом або іншим цукровим ласощами. Запах солодощів приверне бджіл, які згодом приступлять і за запилення томатів в парнику.

  Повернутися до змісту

  Ранній урожай

  Для отримання ранніх помідорів розсаду починають вирощувати якомога раніше. Зазвичай у помідорів, в залежності від сорту, інтервал між сходами і дозріванням плодів становить 120-130 днів.

  Поліпшення зовнішніх умов: хороший світло, достатня кількість тепла і вологи, хороший грунтовий склад, своєчасна підгодівля, правильний догляд - допоможе виростити урожай томатів на 10-20 днів раніше. Більш рання розсада встигає швидше зміцніти стебла і дати більший урожай, ніж молода і тендітна.

  При висівки розсади важливо враховувати місцевість, де будуть вирощуватися рослини. У північних районах, де переважає короткий холодне літо, розсаду слід сіяти на 70-80 днів раніше.

  При цьому використовують штучне освітлення, необхідний температурний режим. https: // www. youtube. com / watch? v = 7vTOvlEgtQMУход за помідорами є досить відповідальним і важким справою, але збір врожаю цих красивих соковитих плодів доставляє набагато більше задоволення і користі. Адже помідори славляться не тільки своїми чудовими смаковими якостями, але і вмістом вітамінів, мінеральних речовин і багатьох інших елементів, необхідних для організму людини. Завдяки вмісту калію, заліза, фолієвої кислоти, томати надзвичайно корисні для серцево-судинної системи, покращують роботу шлунково-кишкового тракту, зміцнюють загальний тонус організму і покращують здоров'я в цілому.