Помідори догляд і хвороби :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » Помідори догляд і хвороби

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Помідори догляд і хвороби

Хвороби томатів і їх лікування

Хвороба томатів фітофтороз - грибне захворювання сімейства пасльонових. На листках і стеблах помідорів утворюються темно-коричневі плями. При вологій погоді на нижньому боці аркуша можна помітити ніжний білуватий наліт.

На плодах утворюються бурі або темно - коричневі підшкірні плями, які збільшуються в розмірах і охоплюють весь плід. Іноді на плодах з'являються концентричні кола з чергуються темно-коричневими і жовтими смугами і кільцями з облямівками. Хвороба томата сильно поширюється при різких коливаннях температури і в дощову, особливо туманну, погоду. Передається збудник з дощем, поливом, вітром. Джерелом інфекції є рослинні рештки картоплі і томата.

Бура плямистість - грибне захворювання, вражає в основному листя помідорів в фазі цвітіння і початку плодоношення. Спочатку хворіють нижнє листя: на верхній їх стороні з'являються жовтуваті плями, а нижня покривається бурим оксамитовим нальотом, потім наліт стає темно-коричневим, листя буріють і засихають. Хвороба томата сильніше розвивається при високій вологості. Інфекція зберігається на рослинних рештках.

Вершинна гниль - бактеріальне захворювання, вражає плоди томата на початку дозрівання. На вершині плоду утворюється буре, часто стиснуте концентричне пляма. У вологу погоду пляма розм'якшується, перетворюючись в безструктурну масу зі специфічним запахом.

Вогнища збудника зберігаються на засмічених рослинах сімейства пасльонових. Переносяться бактерії комахами, з водою, грунтом. Джерелами зараження є рослинні рештки та насіння. Вершинна гниль може бути і неінфекційного походження. Цей тип хвороби вражає плоди при різких перепадах температури; відсутності регулярних поливів; нестачі кальцію в грунті, плями на вершині плодів при цьому чорні, тканина не розм'якшується.

Хвороба томатів мозаїка - вірусне захворювання, при якому змінюються форма і забарвлення листя: вони зморщуються, стають строкатими з темно - або світло-зеленими ділянками. На плодах розвивається жовта плямистість. Особливо різко мозаїка проявляється на молодих верхівкових листках. Інфекція передається з насінням, при пасинкуванні, сисними комахами. Хвороба томатів стрик (штриховатость) - вірусне захворювання, при якому на листках, черешках і стеблі утворюються коричнево - червонуваті або темні штрихи і смуги, а на листках темні плями неправильної форми. При сильному ураженні пошкоджені частини рослин стають крихкими, на плодах утворюються незграбні коричневі блискучі плями, а також з'являються тріщини. Інфекція передається з насінням, при пасинкуванні, сисними комахами.

Сорти помідорів

Існує думка, що без своєчасної пікіровки виростити здорову і міцну розсаду помідорів неможливо. Це не зовсім так. Деякі городники цілком успішно вирощують помідори без пікіровки.

 Щоб виростити розсаду помідор без пікіровки, насіння потрібно висівати відразу в індивідуальні стаканчики або горщики.

Підготовка теплиці до висадки розсади помідорів

Подробиці Створено 28 Квітень 2014

Розсаду помідор висаджують в теплицю в кінці квітня - початку травня, тому до цього часу теплиця повинна бути вже готова. Підготовка теплиці до висадки розсади помідорів полягає в укритті теплиці плівкою, обладнанні кватирок і підготовці грунту.

Коли і як висаджувати розсаду помідор в теплицю

Подробиці Створено 30 Квітень 2014

Багато дачники воліють вирощувати помідори не в відкритому грунті, а в теплиці. Розсаду помідор, призначену для вирощування в теплиці, висаджують в закритий грунт в кінці квітня - початку травня. Існують різні схеми посадки помідор.

Схема посадки головним чином залежить від сорту помідор і їх висоти.

Вирощування помідор в теплиці: 7 речей, про які потрібно знати кожному дачникові

Подробиці Створено 07 Май 2014

Щоб в майбутньому отримати хороший урожай, розсаді помідор після висадки в теплицю необхідно забезпечити правильний догляд, який полягає в створенні сприятливих умов для зростання і розвитку даної культури: достатньому освітленні, своєчасному поливі, провітрюванні, підв'язування, пасинкування, запиленні і підгодівлі.

Коли і як висаджувати розсаду помідор в відкритий грунт

Подробиці Створено 08 Май 2014

Деякі помилки при висадці томатів у відкритий грунт можуть занапастити розсаду. Щоб цього не допустити, перед висадкою розсади у відкритий грунт потрібно чітко визначитися з термінами і схемою посадки, а також подальшим доглядом за помідорами на грядці. 

Як доглядати за помідорами після висадки розсади у відкритий грунт

Подробиці Створено 12 Май 2014

Хороша розсада - запорука гарного врожаю, проте неправильний догляд за помідорами після посадки їх у відкритий грунт здатний звести нанівець всі ваші старання по вирощуванню розсади. Щоб не допустити різних захворювань томатів, опадання квіток, зменшення врожайності, погіршення смакових якостей і розмірів плодів, помідорів на городі необхідно забезпечити правильний догляд. 

Як уникнути захворювань томатів при вирощуванні в теплиці

Подробиці Створено 10 Червень 2014

Кожен, хто стикався з вирощуванням помідорів, не з чуток знає, що вони схильні до численних захворювань, здатним зіпсувати якість плодів і значно зменшити урожай. Особливо гостро ця проблема стоїть при вирощуванні помідорів у закритому грунті.

Розвитку різних захворювань томатів у теплиці сприяють багато факторів. Про те, як зменшити ризик зараження помідор при вирощуванні їх в теплиці, читайте тут.

Як захистити помідори від шкідників

Подробиці Створено 13 Червень 2014

Боротьба з шкідниками щорічно приносить городникам чимало клопоту. Шкідники здатні значно зіпсувати якість плодів і зменшити кількість врожаю. Щоб захистити помідори від шкідників, необхідно вміти їх ідентифікувати і знати методи боротьби з ними.

Саме про це ми сьогодні і поговоримо.

З вашими помідорами щось не так? Можливо, це грибок

Подробиці Створено 17 Червень 2014

Ви так дбайливо відбирали насіння для посіву, вирощували розсаду, висаджували в грунт, оберігали молоді рослини від заморозків і посухи в надії отримати хороший урожай і раптом ваші помідори стали на очах псуватися. Якщо так піде і далі, здається, що від рослин незабаром нічого не залишиться: листя томатів сохнуть, покриваються плямами, хвороба нещадно вражає зелені помідори і стебло. Швидше за все, причиною цьому служить грибок. 

Вірусні та мікоплазменние хвороби томатів

Подробиці Створено 21 Червень 2014

На жаль, томати схильні стільком захворювань, що городники інколи буває складно ідентифікувати причину псування рослин. Крім грибкових захворювань, про які ми говорили в попередній статті, помідори можуть хворіти вірусними і мікоплазменною хворобами.

Ефективних методів боротьби з ними немає, проте є можливість зменшити ймовірність їх розвитку. Знаючи ознаки захворювання, можна його виявити і проаналізувати причини його виникнення, щоб надалі не допускати подібних помилок при вирощуванні помідорів. Існує величезна кількість найрізноманітніших сортів томатів, які призначені для культивування у відкритому грунті.

Але мало хто з них може зрівнятися за своєю врожайності з тими, що вирощуються в закритому. Як виростити помідори в теплиці? Що для цього потрібно і які дії слід виконувати?

Огірки і помідори в теплиці якогось агрокомплексу зараз нікого не дивують, але вони не завжди мають ті ж смакові якості, які є у овочів, що виросли на наших городах. Як цього уникнути при вирощуванні томатів в домашній теплиці?

Загальні відомості про томати для закритого грунту

Відповідаючи на питання про те, як виростити помідори в теплиці, необхідно розібратися з основними факторами, що впливають на урожай. Популярність цієї овочевої культури обумовлена ​​відносно простий агротехнікою і високою віддачею.

Для отримання хорошого врожаю багато городники споруджують на своїх ділянках теплиці і парники. У них томати відчувають себе значно краще, ніж у відкритому грунті. У тепличних умовах за рослинами легше доглядати.

Але для створення оптимальних умов для томатів потрібно докласти чимало зусиль. По-перше, для рослин потрібно спорудити саму теплицю. Її можна побудувати з використанням різних матеріалів.

Останнім часом багато хто вирощує помідори в теплиці з полікарбонату. У ній створюються оптимальні умови для томатів. Помідори в теплиці, догляд за якими мало чим відрізняється від агротехніки цієї культури у відкритому грунті, без додавання різних прискорювачів росту і зайвих добрив, мають ті ж смакові якості, що і вирощені у відкритому ґрунті. Для вирощування в тепличних умовах найчастіше використовуються індетермінантні сорти, що відрізняються високорослі і великою кількістю плодів.

Умови

Томати є теплолюбивой культурою, саме тому тепличне вирощування дозволяє отримувати більш ранній урожай. Оптимальна температура для розвитку і зростання цієї рослини складає 22-24 ° С. Також помідори дуже вимогливі до висвітлення.

При його недоліку томати гальмують у розвитку. Їх листочки стають блідими, а бутони обпадають. Ще однією ознакою нестачі світла є сильно витягнувся стебло рослини.

Для прискорення зростання помідорів в теплицях створюють штучне освітлення, яке благотворно впливає на якість розсади та продуктивність томатів.

Газова дезінфекція

Ранньою весною і пізньою осінню в теплиці проводять газову дезінфекцію за допомогою сірчаних димових шашок. Ці гази проникають в усі недоступні місця і знищують цвіль, грибки, бактерії, комах, слимаків і кліщів. Перед такою дезінфекцією всі щілини в теплиці закривають.

Підготовка ґрунту

Майбутні грядки в теплиці починають готувати з осені. При цьому забирається верхній шар землі і видаляються всі рослинні залишки попередніх рослин. Поливають залишився грунт бордоською рідиною або розчином мідного купоросу.

На грядки вносять перепрілий гній і компост. Також не завадить внесення комплексних добрив, таких як "Кеміра універсал" або нітрофоска. Їх вносять з розрахунку 1,5 ст. ложки на 1 кв. м. Потім землю перекопують.

Підготовка до сівби насіння

Як виростити помідори в теплиці? Для цього в першу чергу необхідно обзавестися якісним посадковим матеріалом. Насіння, призначені для вирощування в закритому грунті, краще брати тих сортів, які спеціально виводилися для такого культивування.

Їх підготовку до посіву здійснюють поетапно: 1. Прогрівають насіння при температурі в 50 ° С протягом 3 годин для стимуляції швидкого росту розсади. При цьому необхідно бути обережним з вибором джерела тепла, щоб не вбити насіння високої температурой.2.

Прогріті насіння обробляють спеціальними хімікатами для попередження різних хвороб томатів. Процедуру проводять з використанням марганцевокислого калію або гранозана.

Якщо застосовуються якісь промислові хімікати, в процесі обробки насіння необхідно строго слідувати інструкції щодо їх застосування, щоб не погубити посівний матеріал. При використанні марганцівки насіння обробляють в її водному розчині рожевого кольору (1 г / 1 л холодної кип'яченої води).

У ньому посадковий матеріал витримують протягом 0,5 години. Оброблене насіння відкидають на дрібне сито і промивають водою. Їх слід просушити і покласти в банку. До насіння додають гранозан (3 мг / 1 г насіння). Банку щільно закривають кришкою і кілька разів встряхівают.3.

На цьому етапі насіння поміщають на 24 години в розчин кислоти борної (0,2 г / 1 л води).

Посів

Для вирощування в закритому грунті слід підбирати гібриди та сорти, стійкі до хвороб, розтріскування плодів, що дають стабільний урожай і відрізняються лежкістю плодів. Як виростити помідори в теплиці дуже швидко? Для цього висів насіння в опалювальні теплиці роблять ще взимку, в заздалегідь підготовлені ящики з поживним субстратом.

Для успішного їх проростання температура повітря і грунту повинна бути близько 22-24 ° С. З появою сходів необхідно теплицю провітрювати, не допускаючи при цьому помітного похолодання повітря. Через 2-3 тижні після висіву насіння в грунт з'являються перші сходи.

Після цього денну температуру в теплиці на тиждень зменшують до 18 ° С. Потім її знову підвищують до 22-24 ° С. Поливають розсаду тільки в міру висихання грунту. Надлишок вологи сприяє витягуванню рослин. У перші 20 днів листова система сіянців зростає дуже повільно.

Потім зростання посилюється. У цей період розсаді необхідно забезпечити додаткове освітлення, яке може попередити її витягування. В останній раз сіянці поливають за 3-4 години до пікіровки.

Температура води повинна становити 20 ° С. Поливають маленькі томати під самі корінці, уникаючи попадання вологи на листочки. Після утворення у сіянців першої пари листочків з зазубреними краями виробляють пікірування сходів. Рослинки висаджують рядами на грядки з товстим шаром грунту.

Помідори в теплиці (догляд)

Через 12-14 днів після розсаджування молодих рослин землю навколо них акуратно підгортають. Через 2 тижні проводять першу підсипку під рослини суміші перегною з дернової землею або торфом. Після цієї процедури рослини швидко починають йти в ріст.

Почекавши ще 2 тижні, здійснюють другу підсипку поживної суміші торфу, дернової землі і перегною. До неї додають гашене вапно (65 г / 10 л води) і розподіляють рівномірним шаром по всій поверхні грунту теплиці. Через 1 місяць після першого пікірування розсади приступають до другого, розсаджуючи молоді рослини в широкі ряди. Це робиться в тому випадку, якщо розсада висаджена занадто тісно.

Полив рослин

Існує ціла система правил щодо того, як поливати помідори в теплиці. Так, в період, коли на вулиці холодна температура, полив після заходу сонця не виробляють. Це обумовлено тим, що вночі волога земля сильніше охолоджується.

Уздовж висаджених томатів на землі роблять спеціальні борозенки, які використовують для зрошення ґрунту. У них наливають воду, яка добре зволожує кореневу систему.

При вирощуванні томатів в закритому грунті необхідно уникати поливу рослин з лійки, що неминуче веде до потрапляння на них води. Зволожують грунт у міру її висихання.

Підв'язування пагонів

У період активного росту рослин необхідно підв'язувати і своєчасно підрізати стебла. Цей спосіб вирощування називається шпалерним. Таке формування кущів сприяє кращому провітрювання посадок, рівномірному розподілу освітлення.

Завдяки цьому отримують більш ранній і рясний урожай. Найчастіше тепличні томати обрізають так, що на кущі залишається 1-3 найсильніших втечі (в залежності від сорту помідорів). Будь-які проміжні стебла (пасинки) нещадно видаляються.

Кущі томатів підв'язують до шпалери, дроті, грат. Кожен із стебел підв'язується так, щоб він зміг вільно розвиватися. Надалі догляд за кущами зводиться до видалення жирових пагонів, поправці опор і підв'язок.

Запилення

Незважаючи на те що більшість сортів томатів, призначених для вирощування в тепличних умовах, відносяться до самозапильних рослин, не завадить допомогти їм в цьому. Так, при появі квітів кожна рослина акуратно струшують, щоб пилок з одних потрапила на інші.

Є й інший спосіб запилення. Деякі городники переопиляются рослини з використанням пензлика, за допомогою якої переносять пилок з однієї квітки на іншій. Цей метод дуже копіткий, особливо при наявності великої кількості квітучих рослин.

З настанням теплих днів і появою бджіл можна перед відчиненими в теплицю дверима повісити ємність з цукровим сиропом або варенням. На їх запах злітатимуться бджоли та інші комахи, які здатні запилювати рослини. Таким чином господар теплиці значно підвищує врожайність томатів.

Захворювання томатів

Помідори в теплиці, хвороби яких такі ж, як у рослин відкритого грунту, можуть постраждати від борошнистої роси. З нею борються за допомогою обприскування розсади розчином мідного купоросу і видаляючи пошкоджені частини рослин.

При цьому заражені стебла і листя необхідно спалити. Також допомагає при борошнистої роси внесення в грунт фосфорно-калійних добрив. Сприяє боротьбі з цим захворюванням обприскування настоєм коров'яку.

Обробка рослин повинна проводитися один раз в тиждень. Чим ще пошкоджуються помідори в теплиці? Фітофтора - це справжній бич даної культури. Профілактику проти цього захворювання в теплицях проводять в кінці червня.

Для цього використовують такі препарати, як "Циркон" і "Фітоспорін". Для обробки тепличних помідорів розчином мідного купоросу користуватися не варто, оскільки він погіршує хімічний склад плодів.

Для боротьби з фітофторою можна використовувати йод (10 мл на 10 л води). Уражені частини рослин видаляють, а кущі обприскують розчином. Через 3 дні процедуру повторюють.

Помідори в теплиці, хвороби яких краще лікувати не надто небезпечними хімікатами, в закритому грунті інтенсивно вбирають в себе будь-які хімічні речовини. Це позначається на якості продукції.

Чому тріскаються помідори в теплиці?

Часто городники, які вирощують томати в теплицях, нарікають на те, що багато плоди понівечені некрасивими тріщинами. І ніякі методи боротьби не здатні допомогти. Чому тріскаються помідори в теплиці?

З цього приводу є багато різних думок. Деякі фахівці вважають, що такий недолік закладений на генетичному рівні у рослини. При цьому схильність до розтріскування частіше спостерігається у щільних або жовтих плодів.

Цей недолік відзначається і при виникненні інших причин. Тріскаються помідори в теплиці при сильному нагріванні і швидкому висиханні грунту. Значні коливання вологості грунту негативно позначаються на всій рослині.

При рясному поливанні кущів, деякий час мали недолік вологи, плоди починають тріскатися. Для запобігання деформації помідорів необхідно підтримувати в теплиці постійну вологість повітря. Вона повинна бути не менше 50%.

Збір плодів

Помідори в теплиці починаю плодоносити вже в червні. При належному догляді за рослинами і правильному підборі різних сортів збір врожаю може тривати до самої глибокої осені.

Додати коментар

Як вирощувати помідори

Підготовка розсади помідорів.

Для відкритого грунту розсаду помідорів (томатів) готують так само, як для парників і теплиць. У зв'язку з тим що в північно-західних районах у відкритому грунті помідори починають висаджувати з 5-10 червня, до посіву на розсаду приступають в кінці березня-початку квітня (за 60-75 днів до висадки).

Такий термін посіву дозволяє школку помідорів вирощувати в теплиці або парнику, а пікіровку розсади проводити у віці 30-40 днів в парники і холодні розсадники, а також під плівкові укриття з використанням біопалива. Якість розсади при вирощуванні помідорів у відкритому грунті має особливо велике значення.

Досвід показав, що навіть в найбільш сприятливі за кліматичними умовами роки на родючих ділянках і при гарному догляді отримати високий урожай зрілих плодів неможливо, якщо використовувати для посадки погану розсаду - з тонким витягнувся стеблом, дрібними і блідими листям. Парник, відведений під вирощування розсади помідорів (томатів) для відкритого грунту, потрібно підготувати з особливою ретельністю.

Грунт в такому парнику повинен бути родючим і пухким. Його готують з 70-80% добре розклалася торфу і 20-30% заготовленої з літа суглинистой дернової землі з гноєм або фекаліями. На 1 м3 ґрунту додають 3-5 кг вапна або 10-15 кг деревної золи.

У період вирощування розсади в парниках рослини розвиваються в умовах, що різко відрізняються від умов відкритого грунту. Цим пояснюються погана приживлюваність, зупинка в рості і повільне укорінення незагартованої розсади при пересадці у відкритий грунт.

Загартування рослин полягає в поступовому пристосуванні їх до умов відкритого грунту шляхом зміни режиму в парнику в останні дні перед висадкою. Щоб привчити помідори на краще висвітлення, більш низькій температурі і вологості повітря, за 15 днів до їх посадки у відкритий грунт з парників знімають рами, якщо температура повітря в тіні буде не нижче 10 ° С. У перші 2-3 діб рами знімають на кілька годин у другій половині дня, а потім на весь день.

Через 4-7 днів парники залишають відкритими на ніч. У разі заморожування їх негайно закривають рамами. В останні 5-8 днів перед висадкою, особливо якщо стоїть тепла погода, розсада помідорів росте дуже швидко і іноді витягується, що особливо небажано.

Затримати зростання розсади в ці останні дні можна, припинивши поливання. Помідори в цей період поливають тільки в разі в'янення рослин в середині дня.

У період гарту рослин грунт в парнику необхідно 2-3 рази прорізати ножем уздовж рядків і між рослинами в ряду, для того щоб, як уже говорилося, посилити утворення коренів і створити міцний кубик землі біля кореневої системи. Розсада, пройшла загартування, більш холодо - і посухостійка.

При пересадці вона добре вкорінюється і зберігає листя і бутони. Вибір місця. Помідори можна вирощувати на різних грунтах.

У північно-західних областях з помірними температурами в літні місяці і невеликою кількістю сонячних днів помідори краще ростуть на родючих, добре прогріваються ділянках з легкими супіщаними або суглинними грунтами! Важливе значення для вирощування помідорів має глибокий орний горизонт, наявність схилу на південь і захищеність ділянки з боку переважаючих вітрів, особливо з півночі.

На важких, виснажених, погано прогріваються ділянках помідори відстають у рості і не дають врожаю зрілих плодів. Не можна висаджувати помідори після картоплі або самих помідорів, так як ці культури погано сумісні, уражаються фітофторою та іншими загальними для них хворобами.

Обробка грунту і добриво для помідорів.

Грунт під помідори у відкритому грунті потрібно готувати з осені. На виснажених закислення (кислотність нижче 5,5) і погано удобрених під осінню перекопування або переорювання ділянках на 1 м2 вносять 0,5-0,8 кг вапна, б-8 кг органічних добрив (гній, пташиний послід, компост, торф) і 30- 50 г суперфосфату.

Якщо під попередню культуру на родючому ділянці було внесено достатню кількість добрив (до 10 кг на 1 м2), то ділянка, що відводиться під вирощування помідорів, з осені тільки перекопують. Весняна обробка грунту під помідори зводиться до перекопуванні і неодноразовим розпушування для підтримки ділянки в чистому від бур'янів стані.

При весняному перекопуванні грунту на 1 м2 вносять 20-30 г суперфосфату і 20-25 г калійних добрив. Якщо з якої-небудь причини органічні добрива не були внесені з осені, їх рівномірно розкидають по ділянці і закладають під час весняної перекопування.

Перед посадкою під останнім розпушування грунту на 1 м2 площі вносять 10-15 гкалійних і 20-30 г азотних добрив. На ділянках з важкими перезволоженими грунтами, а також з неглибоким орним горизонтом під помідори роблять гряди шириною до 1 м або гребені на відстані 60-70 см одна від одної. Ділянки з легкими грунтами тільки маркують, намічаючи рядки для посадки за допомогою шнура, так як помідори на таких ґрунтах вирощують на рівній поверхні.

Висаджувати розсаду помідорів в грунт

Своєчасна і якісна посадка помідорів загартованої розсадою - одна з умов отримання високого врожаю. Висаджують помідори в першій декаді червня, коли мине небезпека заморозків і встановиться тепла погода.

На рівній поверхні і гребенях рослини розміщують рядами, відстань між якими 60-70 см, а на гряді - в 2-3 ряди з відстанню 30-50 см ряд від ряду. На всіх видах поверхні відстань між рослинами в ряду 25-30 см.

Перед посадкою на ділянці роблять лунки за допомогою мотики і поливають їх водою з розрахунку 0,8-1 л на лунку. Якщо ділянка недостатньо родючий і під весняну перекопування були дано органічні добрива, то в лунку перед поливом потрібно внести перепрілий гній або торф'яної компост з розрахунку 0,5-0,8 кг на одну рослину (відро добрив на 8-10 рослин).

Обережно обрану з парників розсаду переносять до місця посадки в кошиках або ящиках. Подвядшие розсада погано вкорінюється і сильно відстає в зростанні, тому не можна заготовлювати розсаду помідорів за кілька годин до висадки.

Висаджують розсаду трохи глибше, ніж вона росла в парнику. Яка переросла, які вишикувалися розсаду висаджують похило, верхівками на північний захід, зариваючи стебло іноді до половини, попередньо видаливши частину нижнього листя.

Коріння розсади ретельно обжимають землею, що не згинаючи, так щоб кінці їх були спрямовані на дно лунки. Після посадки розсаду помідорів слід ще раз полити і лунку присипати сухою землею.

Догляд за помідорами і їх підгодівля

Догляд за помідорами, зростаючими в відкритому грунті, полягає в розпушуванні грунту, підгортання, поливу, підгодівлі, формуванні куща і проведенні заходів по боротьбі з шкідниками та хворобами. Грунт в рядках і міжряддях рихлять протягом літа кілька разів, не допускаючи утворення кірки.

Своєчасні розпушування через кожні 8-10 днів, особливо після дощів і поливів, виключають необхідність прополки. На важких грунтах в перші 15-20 днів зростання помідорів потрібно проводити глибоке розпушування в порядку і між рядками на глибину 8-12 см, а на легких ґрунтах - тільки між рядками.

У міру зростання помідорів глибину розпушування скорочують до 3-5 см, щоб не пошкодити кореневу систему. До підгортання рослин приступають через 10- 12 днів після висадки розсади.

Перед підгортанням слід провести полив, так як підгортання вологою землею прискорює утворення нових коренів на стеблі. Друге підгортання проводять через 15-18 днів після першого. Помідори дуже чуйні на полив.

Перший час їх поливають в лунки, витрачаючи 0,5-0,8 л води на рослину. Найкращий час для поливу - друга половина дня або похмура погода.

Поливають помідори обов'язково в період цвітіння першої-другої кисті, перед розпушуванням, підгортання і після внесення сухих мінеральних добрив. Протягом літа помідори кілька разів підгодовують органічними та мінеральними добривами.

Зазвичай першу підгодівлю роблять через 8-12 днів сумішшю органічних і мінеральних добрив. На одне відро розчину коров'яку (1 частина коров'яку або гною на 6-8 частин води) додають 15- 20 г суперфосфату. Відро живильного розчину витрачають на 10-12 рослин.

Другу і третю підгодівлі (з інтервалом в 10-15 днів) можна проводити сухими мінеральними добривами під розпушування або підгортання. На 1 м2 площі вносять 15-20 г суперфосфату, 10-15 г калійної солі і 8-12 г аміачної селітри.

В умовах Північно-Заходу при догляді за помідорами велика увага повинна бути приділена формуванню куща - своєчасному Пасинкування і прищіпку верхівки стебла. Практика показала, що у відкритому грунті врожай зрілих помідорів можна отримати при формуванні куща в одне стебло з 1-2 кистями. Техніка формування куща помідорів у відкритому грунті така ж, як і при вирощуванні в парниках.

Вирощування помідорів на утепленому грунті і під найпростішими плівковими укриттями

При вирощуванні помідорів у відкритому грунті доцільно створити ділянку утепленого грунту, влаштовуючи парові гряди і гребені і застосовуючи найпростіші укриття. Їх пристрій дає можливість отримати більш високий урожай ранніх помідорів і прискорює дозрівання плодів.

Щоб зробити парову гряду, викопують котлован шириною 60-75 см і глибиною 20-25 см. Для влаштування парового гребеня викопують канаву такої ж глибини і шириною 25-30 см.

У них завантажують біопаливо (розігрітий гній) і зверху закривають землею на 18-20 см так, щоб ширина гряди була близько 1 м, а відстань між гребенями 60-70 см при висоті 22-25 см. Розсаду на парових грядках і гребенях висаджують так ж, як і на звичайному грунті, з тією лише різницею, що до посадки приступають на 15-20 днів раніше, тобто в середині травня.

Найбільш простим і доступним укриттям для помідорів є паперові ковпаки, виготовлені з відносно светопроницаемой парафінованого паперу, які зменшують випромінювання тепла з поверхні грунту і створюють сприятливі умови для росту рослин. До країв ковпаків після накриття рослин підсипають землю так, щоб не залишилося щілин, через які вітер міг би проникнути під ковпаки і зірвати їх.

Ковпаки з рослин можна не знімати протягом 20-25 днів. Непрозорі укриття - рогожу, солом'яні мати, дерев'яні ящики - використовують вночі, коли рослини особливо потребують захисту від холоду.

Останнім часом знайшли широке застосування укриття з прозорою поліетиленовою або поліамідної плівки. Використання плівки в поєднанні з паровими грядами дозволяє висаджувати розсаду помідорів в перших числах травня і отримувати врожай зрілих помідорів в середині липня.

Каркаси, покриті плівкою, встановлюють на ділянці відразу ж після висадки розсади і залишають на весь період вирощування помідорів. Догляд за рослинами під плівкою такої ж, як і в парнику, і полягає в своєчасних розпушування, підгодівлі і формуванні куща.

Збирання врожаю помідорів.

Прибирати помідори слід у бланжевой стиглості, коли вони мають жовтувато-буро забарвлення. Збір усіх плодів з рослин недоцільно проводити в середині серпня, так як пізніше в Північно-Західній зоні на помідорах з'являється фітофтора.

Заражені фітофторою, але здорові на вигляд плоди помідорів при дозаривании чорніють і гниють. У теплу дощову погоду їх слід прибирати ще раніше. Плоди необхідно прибирати без плодоніжки і обережно складати в тару.

Якщо погода сира, їх просушують, але не витирають, так як це сприяє переносу хвороб з одного плоду на інший. Зелені плоди закладають на дозрівання.