Підживлення помідор після висадки в теплицю :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » Підживлення помідор після висадки в теплицю

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Підживлення помідор після висадки в теплицю

Чим корисні помідори

Користь помідорів для організму незаперечна. Їх рекомендують людям, що дотримують дієту - в салатах, в супах, також томати необхідні при хворобах шлунково-кишкового тракту, серцевих захворюваннях, хворобах печінки.

Цей овоч - прекрасний антиоксидант і навіть антидепресант завдяки вмісту в ньому мікроелементів. Навіть при термічній обробці ця культура не втрачає своїх корисних властивостей. Крім користі, це ще і естетично приємне видовище.

Помідори красиво виглядають на садовій ділянці, хоча висадка помідор в теплицю не дає гостям ділянки помилуватися квітучими помідорами, передвіщає багатий урожай, або ж що зріють на корню "вогниками" .Так, помідори вирощують у відкритому грунті, але так пощастило лише тим, хто живе в теплих регіонах нашої країни. Решті ж, більш північним жителям, доводиться вирощувати помідори в теплиці, щоб отримати урожай цього овоча, але слід зазначити, що смакові якості дещо гірше у тепличних томатів. Як же правильно висаджувати помідори в теплицю? Для цього є основні правила і маленькі хитрощі.

Правила висадки помідорів в теплицю

Варто дотримуватися наступних правил:

  • Грунт для тепличних томатів необхідно підготувати заздалегідь. Розпушити, внести органічні добрива, перевірити кислотність грунту (вона повинна бути нейтральна). Вносити гній безпосередньо перед посадкою томатів можна, вони загинуть! Вибирайте для вирощування в теплиці гібридні сорти помідорів. Вони більш стійкі до місцевих температур і умов. Обробіть розсаду розчином марганцівки з розрахунку 1 грам марганцівки на 10 літрів води. Грунт краще удобрити торфом, тирсою, ялинником. Рекомендується не садити томати поруч з картоплею! Помідори краще висадити в грунт після врожаю бобових, цибулі, моркви. Дуже важливо правильно розташувати теплицю. Правильне розташування - зі сходу на захід, тоді протягом дня теплиця буде досить прогріватися. Не саджайте в одній теплиці огірки і помідори, тому що є ймовірність хвороб, і до того ж у цих культур різні вимоги до світла і вологи. Терміни посадки томатів в теплицю призначають на квітень - початок травня. Саме в цей період денне сонце буде досить прогрівати теплицю, щоб зберегти необхідну температуру всю ніч. Краще це робити ввечері.
  • Перед посадкою потрібно підготувати лунки для розсади помідорів. Їх роблять рядами, відстань між якими має бути близько півметра і трохи більше. Відстань між лунками в одному ряду оптимально робити близько 30 сантиметрів. Пам'ятайте, що посадка ні в якому разі не повинна бути густою. Природно, що лунки по рядах найкраще розташовувати в шаховому порядку. Теплиця повинна бути оброблена від грибка, цвілі, шкідників. Для цього за кілька днів до посадки томатів можна скористатися набутими в спеціалізованих магазинах профілактичними засобами або ж згадати народні рецепти такої обробки. Обов'язково провітрюйте теплицю, особливо під час цвітіння так, щоб на плівці не було конденсату - для полегшення процесу запилення квіток томатів. Спочатку бажано наявність в теплиці кватирок. Будувати теплицю варто в більш сонячному місці, затемнення небажані, адже помідори дуже люблять сонце - не дарма італійці називають цей овоч «золотим яблуком» Варто щорічно змінювати місце теплиці, не можна висаджувати помідори з року в рік в одне місце, вони можуть через цього хворіти фітофторою. Або ж варто замінити грунт і обробити його мідним купоросом. Не забувайте про своєчасну підгодівлі (перший раз на 20-й день після висадки) і підв'язці саджанців.

Маленькі хитрощі висадки томатів

А ось і маленькі хитрощі. Щоб томат більше набрав чинності, розсаду садять, "уклавши" стебло сантиметрів на 5-7 в лунку і засипавши його землею.

Підгодувати саджанець можна мінеральним добривом, підсипали його безпосередньо в лунку. А можна, саджаючи томати, а ще й перці, в кожну лунку покласти по одній маленькій, типу мойви, свіжої рибку. Вона дасть більше необхідних речовин, ніж будь-яка хімія. Є ще одна особливість: перші дні після посадки помідори поливати не варто, вони вже отримали достатньо вологи, щоб плоди зав'язалися.

Поливати посаджені кущики помідорів треба під корінь. Не варто зловживати поливом. Оптимально це робити раз на тиждень. У теплиці між грядками розкладіть темні камені - так вони створюють баланс тепла.

У момент дозрівання плодів варто обірвати нижні листочки на стеблі, краще це робити вдень в сонячну погоду.

  • Увійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати залишати коментарі

Ще статті про дачу і сад

Якщо у вас на балконі зеленіє розсада помідорів, то незабаром її треба буде висадити в теплицю. З одного боку, погода ще нестійка, можливі заморозки.

З іншого - на теплому підвіконні або на балконі розсада переростає, витягується, висаджувати таку без втрат буває важко. Так що вирішуйте - і дотримуйтесь порад Октябрини Ганічкіних.

Як підготувати теплицю для розсади помідорів

Вирощену розсаду висаджують в теплицю 1-15 травня. У цей період ще прохолодно, особливо вночі, тому рекомендується після посадки всередині поставити дуги і накинути щільний нетканий покривний матеріал. Щоб уникнути хвороб садити помідори в одну теплицю кілька років поспіль не рекомендується.

Зазвичай їх чергують з огірками, тобто один сезон вирощують огірки, другий - помідори. Але останнім часом огірки і помідори стали хворіти однієї і тієї ж хворобою - антракнозом (кореневі гнилі).

Тому якщо томати все ж планується висаджувати після огірків, то попередньо треба замінити в теплиці весь грунтовий грунт або хоча б його верхній шар на 10-12 см. Після цього грунт необхідно обприскати гарячим (100 ° С) розчином мідного купоросу (1 ст. Ложка на 10 л води) .В одній теплиці помідори і огірки вирощувати не рекомендується, так як помідори вимагають частого провітрювання, більш низькій вологості і температури повітря, ніж огірки.

Якщо ж теплиця одна, то посередині її перегороджують плівкою і вирощують на одному боці огірки, а на іншій - помідори. Перед висадкою розсади грядку поливають розчином стимулятора росту коренів «Корнер» (2-3 ст. Ложки на 10 л води) температурою 30-40 ° С з розрахунку 1,0 1,5 л в лунку або стимулятором росту «Енергія» (2 капсули на 10 л води). Можна приготувати розчин з двох стимуляторів росту: на 10 л води розвести 2 капсули «Енергія» і 2 ст. ложки «Корнер», витрачаючи по 1 л в кожну лунку і 2-3 л на 1 м2 поверхні грядки.

Цей розчин буде найефективнішим для подальшого зростання і розвитку розсади. У лунку наливають по 1 л розчину і обов'язково поливають всю грядку з розрахунку 2 3 л на 1 м2.

Висаджуємо помідори в теплицю

Гібриди і сорти високорослих томатів висаджують посередині грядки в один ряд або в шаховому порядку через 50-60 см одна від одної. Якщо відстань між рослинами 80-90 см замість 50-60 см, то при такій рідкісної посадці урожай знижується майже наполовину.

Крім того, вільний рослина на грядці сильно гілкується, дає багато пасинків, утворює багато квіткових кистей, в зв'язку з чим затягується дозрівання плодів. Після посадки рослини томатів підв'язують шпагатом до дроту, натягнутої на висоті приблизно 2 м уздовж зазначених для посадки розсади рядів. Її встановлюють до висадки розсади, щоб не травмувати рослини.

До верхньої дроті шпагат прив'язують ковзної петлею з невеликим запасом (це дозволяє при необхідності приспускати томати) .До рослині шпагат прив'язують під 1-2-м листом вільної петлею, без вузлів (потрібно пам'ятати, що потім стебло буде рости і потовщуватись). Потім рослину обережно обмотують навколо шпагату, намагаючись не придавити листя і суцвіття. Надалі підкручують (в одну і ту ж сторону!) Приблизно раз в тиждень. При цьому стежать, щоб шпагат унеможливити натяг занадто сильно.

Формування томата

Індетермінантні і Напівдетермінантні гібриди вирощують в 1 або 2 стебла. При формуванні в 1 стебло видаляють всі бічні пасинки, залишаючи тільки головний втечу. Якщо в 2 стебла, то в якості другого залишають один найсильніший пасинок.

Його, як і головний стебло, підв'язують до шпалери, видаляючи всі бічні пагони (при формуванні в 2 стебла томати висаджують рідше, так як в майбутньому з однієї рослини отримують два) .Виращівая детермінантні сорти в низьких плівкових укриттях, їх чаші формують в 2 стебла. Якщо вирощують в високих теплицях, то формують середньорослі (детермінантні) томати в одне стебло, при пасинкуванні весь час залишають верхній сильний пасинок, який і служить надалі втечею продовження.

Потім з цього пасинка нагорі знову з'являється пасинок, він знову є продовженням для зростання. Його підкручують навколо шпагату. Таким чином, рослина як би наростає вгору за рахунок верхнього пасинка.

Потрібно уважно стежити за томатами, весь час залишати резервний пасинок на верхівці рослини. До моменту наливу плодів на першій кисті нижнє листя починають жовтіти, їх періодично обривають. Нижні листя повинні бути видалені до суцвіття, на якому починають дозрівати плоди. За 30-40 днів до закінчення вирощування головний стебло прищипують (інакше плоди у верхній частині рослини не встигнуть дозріти) .Боковие пасинки видаляють - при переростання вони затінюють рослини і даремно витрачають його сили. Видаляти пасинки краще вранці, коли вони легко обламуються. Стовпчики від пасинків залишають висотою 2-3 см.

Запилення, полив і підгодівля

Запилюють квітки днем ​​в теплу сонячну погоду, злегка струшуючи квіткові кисті. Щоб пилок осіла на рильце маточки, необхідно відразу після струшування провести обприскування водою дрібним розпилом по квіткам.

Через дві години після поливу вологість повітря знижують, відкриваючи кватирку і двері. Провітрювання обов'язково, особливо у фазі цвітіння томатів.

Перезволоження грунту знижує вміст сухих речовин і цукру в плодах томата, вони стають кислими і водянистими. До цвітіння рослини поливають через 5-6 днів з розрахунку 8-10 л на 1 м2, під час цвітіння до плодоутворення - 12-15 л на 1 м2, зволожуючи грунт на глибину 18-22 см. Температура води повинна бути 20-22 ° С.

У плівкових теплицях полив слід проводити в ранкові години і тільки теплою водою (не нижче 20 ° С). Роблять це обережно, намагаючись не змочувати листя. Потім теплицю обов'язково провітрюють.

При поливі у вечірній час створюється надмірна вологість, що сприяє утворенню конденсату і осадження крапель води вночі на рослини, що особливо небезпечно для них при низьких нічних температурах, так як сприяє розвитку фітофторозу. У період вегетації необхідно зробити 4-5 кореневих підгодівель. Першу підгодівлю проводять через 20 днів після посадки розсади на постійне місце: в 10 л води розводять 2 ст. ложки органічних добрив «Агріколи Вегето" і 1 ст. ложку нітрофоски по 1 л на рослину.

Другу підгодівлю проводять через 10- 12 днів після першої: в 10 л води розводять 2 ст. ложки органічного добрива «Еффектон-О», 1 ст. ложку гранульованого добрива «Агрікола для томата, перцю і баклажана», все ретельно розмішують, витрата робочого розчину - 5 л на 1 м2. Третю підгодівлю проводять через 15 днів після другої: в 10 л води розводять 1 ст. ложку мінерального добрива суперфосфат і 2 ст. ложки рідкого добрива «Агрікола Форвард». Четверту підгодівлю роблять через 12 днів після третьої: в 10 л води розводять по 1 ст. ложці суперфосфату, сульфату калію або 50 г гранульованого добрива «Агрікола для томата, перцю і баклажана», все розмішують, витрата розчину - 3-4 л на 1 м2. П'яту підгодівлю (заключну) роблять через 2 тижні після четвертої: у 10 л води розводять 2 ст. ложки органічного добрива «Еффектон-О», витрата розчину - 5-6 л на 1 м2.Перечіслім найзначніші для цієї культури добрива:

  • Калій, фосфор; азот.

Велике значення для формування кореневої системи і зав'язування плодів грає фосфор. Якщо рослини не дополучают ця речовина, то помідори погано засвоюють азот та інші, необхідні елементи живлення.

Симптомами фосфорного голодування у томатів є поява червоно-фіолетових плям на нижньому боці листків, а також скручування листя по головній жилці, також сповільнюється дозрівання плодів. Думаючи про те, чим підживити помідори в теплиці, слід пам'ятати про високе споживання цією культурою калію. Даний мінерал сприяє формуванню стебел, а також засвоєння і переробки вуглекислоти.

У разі нестачі калію, нижнє листя накопичують аміачний азот, в результаті чого вони спочатку в'януть, а в подальшому, відмирають. На фото ви бачите, як виявляється результат калійного голодування томатів на листках: Давайте більш детально розберемося в тому, чим і як годувати помідори в теплиці.

Коли і які проводять підживлення

Найпершу підгодівлю можна провести в процесі висадки помідорною розсади в теплицю. У заздалегідь підготовлені лунки кладуть компост або перегній і підсипають золу.

Компост, як і перегній, містять безліч мінеральних речовин, а в попелі великий вміст різноманітних мікро - та макроелементів, таких необхідних помідорі для нормального розвитку, зростання, цвітіння, зав'язування та формування і плодів. Питання про те, чим підживити помідори після посадки в теплицю, викликає «гарячі» дискусії серед городників. Частина «огороднического» спільноти дотримується думки, що питання про те, чим годувати помідори в теплиці відразу після висадки взагалі не варто. Такі городники вважають, що перша підгодівля тепличних помідорів повинна проводитися не раніше ніж через два тижні після пересадки рослин на постійне місце. Інші ж городники дотримуються думки, що для «травмованої» пересадкою розсади помідори в теплиці, ніж підгодувати раніше, бажано відразу після пересадки, тим краще.

  Для першої підгодівлі ці городники рекомендують використовувати органічні добрива, або так званим «зеленим чаєм» .Це добриво легко приготувати своїми руками. Для його приготування беруть найрізноманітніші трави (різні бур'яни, такі як кропива, подорожник та інших), в який додають відро рідкого коров'яку і склянка деревної золи.

Для настою, на 50 літрів води беруть 4-5 кг дрібно нарубаної трави, додають коров'як і золу, перемішують і залишають на кілька днів для настоювання. Потім доводять об'єм розчину до 100 літрів. Під кожен кущ помідори виливають приблизно 2 літри готового настою.

Важливо: мінеральні підгодівлі, що проводяться в цей час багатьма садівниками, надають на рослини однобоке вплив. Якісь із них стимулюють активне зростання зеленої маси, інші - посилюють цвітіння. Якщо немає ніяких органічних добрив, краще провести підгодівлю томатів будь-яким комплексним мінеральним добривом. Отже, якщо ви вважаєте, що грунт у вашій теплиці добре удобрена, то підгодівлю після пересаджування розсади томатів можна не робити. Тоді, приблизний план підгодівлі буде таким:

  • Перша підгодівля буде проводитися, приблизно Через 15-20 днів  після пересадки рослин. Для неї використовують мінеральні добрива, розводячи їх в 10 л води:
  • 25 г азотних; 15г калійних.

Під кожну рослину витрачають 1 л приготовленого розчину.

  • Наступна підгодівля проводиться в той час, коли томати починають масово цвісти (див. Формування куща помідорів в теплиці - як робити це правильно), так як підгодувати помідори в теплиці необхідно для нормального зав'язування плодів надалі. У 10 л води розводять 1 ст. ложку сульфату калію, 0,5 л пташиного посліду і стільки ж рідкого коров'яку . Кожна рослина має отримати 1-1,5 л приготовленого розчину.

Якщо органічних добрив мало або зовсім немає, то можна провести підгодівлю, розчинивши 1 ст. ложку нітрофоски в 1 відрі води. На кожну рослину витрачають 1 л робочого розчину. Під час цвітіння томатів, з метою профілактики вершинної гнилизни помідори, треба провести обприскування рослин водним розчином кальцієвої селітри. Щоб його приготувати 1ст. ложку добрива розводять в 10 л води .

  • Під час формування зав'язі необхідно провести підгодівлю томатів розчином 2 л деревної золи і 10 г борної кислоти, розведених в 10 л гарячої води. Приготований розчин необхідно настояти протягом доби, щоб всі елементи повністю розчинилися. Така суміш містить велику кількість мікро - та макроелементів, які допоможуть врожаю сформуватися більш швидко. Поливають кожну рослину 1 л приготовленого робочого розчину. Остання коренева подкормкатоматов проводиться під час масового і активного плодоношення, щоб прискорити дозрівання і поліпшити смакові якості. Для цієї кореневого підживлення в 10 л води розчиняють 2 ст. ложки суперфосфату і 1 ст. ложку рідкого гумату натрію.

У будь-якому випадку, чітка інструкція про те, в який час, як часто і якими добривами проводити підживлення тепличних томатів, не існує. Кожен садівник, знаючи які овочеві культури, вирощувалися в попередньому сезоні і які добрива використовувалися, слід приблизною схемою підгодівлі, «підлаштовуючись» під особливості рослин, примхи погоди і спираючись на свій досвід.

Позакореневе підживлення

Крім звичайних кореневих підгодівель томатів, корисно використовувати і позакореневі підживлення - обприскування стебел і листя томатів. Особливістю позакореневих підживлень є те, що вони здатні донести до рослини необхідні йому речовини, яких не вистачає в грунті.

Це пов'язано з тим, що листя, на відміну від коренів, засвоюють тільки не дістають для рослини елементи. Якщо томатам не вистачає якихось конкретних елементів, ніж підгодувати в теплиці помідори вирішується шляхом внесення позакореневого підживлення відсутніх елементів. Обприскування рослин розчином, що містить дефіцитні речовини, дуже швидко дає позитивні результати, які проявляються, буквально, через кілька годин.

Якщо вносити ті ж самі елементи через кореневі підживлення, то результат можна буде побачити лише через тиждень або два. Під час цвітіння, думаючи, чим підживити помідори в парнику, можна виконати позакореневе підживлення розчином борної кислоти і витяжки деревної золи. Порада: для приготування витяжки з деревної золи, беруть дві склянки золи і заливають 2-3 літрами гарячої води.

Наполягають пару днів, після чого фільтрують осад. Отриманий розчин доводять водою до об'єму в 10 літрів, після чого проводять обприскування рослин.

Як заповнити дефіцит корисних речовин

Томати дуже чітко сигналізують своїм зовнішнім виглядом про те, яких саме елементів їм не вистачає (див. Докладніше Хвороби томатів у теплиці: їх різновиди та як з ними боротися) .Внешніе ознаки дефіциту мінеральних речовин

  • При нестачі фосфору, стебло, нижня поверхня листя і прожилки на них стають фіолетовими. Якщо обприскати рослини слабо концентрованим розчином суперфосфату, то вже через добу фіолетове забарвлення зникає. дефіцит кальцію призводить до скручування листової пластини всередину і захворювання плодів помідори вершинної гниллю. В цьому випадку допоможе обприскування рослин розчином кальцієвої селітри. в тому випадку, якщо рослинам не вистачає азоту, рослина стає світло-зеленим або жовтуватим, відстають у рості і стають дуже тонкими. Допоможе впоратися з дефіцитом азоту обприскування «трав'яним чаєм» або дуже слабким розчином сечовини.

Може виникнути враження, що підгодівля тепличних томатів занадто клопітка і не потрібна справа. Досить просто внести добрива в грунт при весняній і осінній перекопуванні, а потім висадити помідору в теплицю.

Дійсно, якщо грунт не виснажена і практикується правильна сівозміна культур, урожай отримати можна. Але якщо уважно наглядати за рослинами і оперативно реагувати на їхні потреби, постійно піклуватися про них, урожай помідори в теплиці можна отримати значно рясніше і якісніше. Подивившись відео, докладно розповідає про різні види підгодівлі томатів, ви переконаєтеся, що і самі легко впораєтеся з подібним завданням.

Поділитися в соц. мережах

Підживлення помідорів у відкритому грунті і теплиці

Помідори сорт Евпатор Отже, минуло два тижні, як ви висадили розсаду помідорів в теплицю або відкритий грунт. Саме час підгодувати рослини. Підживлення помідорів у відкритому грунті або теплиці - чи є різниця?

 Які види підгодівлі взагалі бувають? Останні роки городники (ті, яких знаю) віддають перевагу органіці, намагаючись менше використовувати мінеральні добрива. Великою популярністю користується саморобний дешеве, але дуже ефективне «зелене добриво».

Але про нього, трохи нижче. 

Види підгодівлі помідорів

Існує два типи підгодівлі. Коренева і позакореневе. Кореневої підгодівлею користується більшість городників. Вона живить рослини через кореневу систему, тобто - це полив поживним мінеральним або органічним розчином під корінь.

Про позакореневого знають багато, але користуються їй рідше, а даремно. Позакореневе - це коли ми той же живильний розчин наносимо безпосередньо на листя рослин. Такий вид підгодівлі помідорів мінеральними або органічними добривами має ряд переваг.

По-перше, вона дозволяє економити добрива. Тому що, коли ми їх робимо під рослини, то значна частина поживних речовин вимивається з поливами, під час дощу, не всі поживні речовини дістаються рослині.

А коли ми вносимо розчин на поверхню листа, то всі поживні речовини переходять через лист всередину рослини. Причому це відбувається дуже швидко. Тому діє позакореневе підживлення значно швидше, ніж коренева.

По-друге, нею користуються, щоб оперативно допомогти рослині, яка страждає від нестачі того чи іншого мікроелементу. Я намагаюся частіше використовувати позакореневе підживлення для розсади, для рослин недавно висаджених у відкритий грунт або теплицю, тобто для більш молодих саджанців. Для позакореневого підживлення використовують більш низькі концентрації розчину, ніж для кореневої, щоб не викликати опік листя.

Для неї використовують добрива, які повністю розчиняються без осаду, які не містять хлор. Зазвичай це рідкі форми удобрювачів сумішей, неважливо, які вони - мінеральні або органічні.

Намагайтеся для приготування поживних розчинів використовувати нехлорированную воду - дощову або хоча б відстояну водопровідну. Як коренева, так і позакореневе підживлення однаково корисні, як для томатів, які ростуть у відкритому грунті, так і для тепличних. У першій половині вегетації рослини їх краще чергувати.

У другій - перейти до кореневих підживлення. Теплицю при підвищеній вологості частіше провітрювати, особливо після обприскування. Щоб рослина отримувала максимум користі від будь-якої підгодівлі, потрібно знати коли - вранці, вдень, ввечері - їх краще проводити.

Коли слід підгодувати помідори

Дуже важливий момент: якщо ви робите позакореневе підживлення або кореневу, то робити це слід вранці або ввечері. Чому так? Якщо мова йде про позакореневого, то живильний розчин повинен якомога довше перебувати на поверхні листя, щоб він встиг вбратися.

А при яскравому сонці обприскування листя може викликати опік. Це, по-перше. А по-друге, сонце швидко висушить крапельки живильного розчину, він не встигне весь вбратися в листя.

При позакореневого підживлення слід стежити, щоб розчин потрапляв не тільки на зовнішню сторону листа, але внутрішню теж. Під корінь поливати рослини мінеральним або органічним розчином теж потрібно рано вранці або ввечері. Я віддаю перевагу вечірній полив, а мій сусід по дачі поливає свої огірки, помідори в теплиці або відкритому грунті тільки рано вранці.

Причини теж начебто зрозумілі: вода або живильний розчин, який потрапив днем ​​на листя може викликати сонячний опік листя. Не слід змушувати рослина витрачати сили на відновлення або заліковування ран.

Як часто слід проводити підживлення

Зазвичай задають питання, як часто треба проводити підживлення томатів мінеральними або органічними добривами? Коротка відповідь - не дуже часто. А, якщо точніше, то я проводжу їх, як кореневі, так і позакореневе через 10-15 днів.

Тобто, приблизно 2-3 рази за місяць. Чергую їх. Один раз - позакореневе підживлення, наступного разу - підгодовую свої помідори під корінь. Позакореневе підживлення (обприскування) роблю в першій половині вегетації, тобто, як тільки помітила, що перші плоди налилися, стали біліти, підгодовувати припиняю.

А кореневі продовжую робити весь період вегетації (розвитку) помідорів. Перший раз слід підгодувати томати через 10-12 днів після висадки розсади. Коли починається цвітіння помідорів, не пропускайте терміни - від цього буде залежати кількість зав'язей і урожай. У теплиці або відкритому грунті підгодівлю проводять наступним чином.

Потрібно підгодувати індивідуально кожну рослину. Якщо грунт під рослинами суха, то перед підгодівлею необхідно трохи зволожити грунт. Поливаємо помідори чистою водою, температура якої не нижче 20-22 ° С.

При поливі в теплиці намагайтеся, щоб вода не потрапляла на листя - зайва волога там ні до чого. Поливайте вранці - після цього обов'язково провітріть теплицю.

А вже після поливу, влийте під кожен кущ помідора півлітра живильного розчину. Позакореневе підживлення помідорів в теплиці я намагаюся робити вранці, щоб до вечора живильний розчин вбрався. Вночі рослини повинні бути сухими.

Чим підгодувати помідори в теплиці або відкритому грунті

Для першої підгодівлі після пересадки розсади використовую рідке добриво на основі гуматів. У цьому році - це Гумі Кузнєцова (природний еліксир родючості). На 10 літрів води - 2 столові ложки еліксиру. Але ви можете виходити з асортименту своїх магазинів для садівників і городників.

Непогано використовувати Гумат-80, Гумат + 7, Гумат-Універсал, Смарагд, Ідеал. На 10 літрів води досить 1-2 столових ложок добрива.

Сюди ж додайте 1 столову ложку швидкорозчинного мінерального добрива (наприклад, дженджик Універсал) .На кожну рослину досить 0,5 літра розчину. Помідори у відкритому грунті або теплиці краще недогодувати, ніж перегодувати. Тому при посадці розсади з мінеральних добрив використовую тільки золу і компост.

Після висадки - добриво на основі гуматів з дженджик Універсалом. І все. Наступні підживлення - тільки органічні.

Як приготувати органічне «зелене добриво» самим

Дуже подобається позитивна реакція моїх помідорів на «зелене добриво». Як я його готую? Дуже просто. Рецептів такого «зеленого добрива» дуже багато.

Основа його - скошена зелена бур'ян. У мене є стара металева 200-літрова бочка. Але металеву бочку не радять використовувати для приготування цього добрива, мабуть, процес окислення металу негативно позначається на якості.

Пластмасової бочки у мене немає. Самі знаєте, безвихідних ситуацій майже не буває. Купила величезні 300-літрові пластикові мішки. Вклала один мішок в інший (для міцності), помістила їх всередину бочки. Заповнила 1/3 водою, щоб вона розпрямила їх.

Поліетилен сонцем трохи нагрівся, став еластичним, розтягнувся, мішки щільно одяглися зовні на край бочки. Вийшла у мене металева бочка з пластиковим вкладишем. Отже, води у мене в бочці вже було трохи, додаю туди скошену траву.

Досвідчені городники радять заповнювати бочку скошеної кропивою. Але стільки кропиви у мене не було, тому накидала майже повну (2/3) бочку різних бур'янів, кропива там теж була.

Зверху кинула приблизно 1 кг деревної золи, піввідра курячого посліду, додала літра 2 молочної «магазинної» сироватки (натуральної, кажуть, досить 1 літра), пачку дріжджів пекарських (100 г). Додала води майже доверху. Рецепт цей узятий давно з книги «Розумне землеробство» Ю. І. Слащіна.

Він називає цей розчин настоєм мікробних організмів. Автор замість дріжджів рекомендує додати брагу - 3 літри нехлорованою води, 150 г цукру настоювати 2-3 дня. Розчин в бочці бродить дуже активно і сморід, вибачте за подробиці, не найприємніша.

А перемішувати добриво потрібно хоча б раз за день. Настоюється все це тижні 1,5-2. Потім виймаю перебродила траву.

Коли вона підсихає, я її підкладають під кабачки. Чому під кабачки - не знаю. Якось так з самого початку повелося.

Кабачки дуже вдячні. Ви можете спробувати використовувати таку мульчу на інших рослинах. Живильного настою в бочці виходить трохи більше половини. Доливаю бочку по вінця.

Беру готовий настій (500 мл), додаю в лійку з водою (6 літрів), поливаю помідори, огірки, баклажани, гарбузи - півлітра розчину на кущ. Так, мало не забула. Ефект буде краще, якщо грунт під рослинами буде вологою.

Тобто, перед кореневої підгодівлею обов'язково полийте помідори у відкритому грунті або теплиці. Дуже подобається результат такої органічної підгодівлі - рослини завжди зелені, вид у них здоровий, добре переносять негоду, ростуть дуже швидко, плодів зав'язується багато і, мені здається, менше стали хворіти, тобто їх імунітет підвищився. Таким розчином можна проводити кореневу і позакореневе підживлення. Позакореневе зазвичай проводжу на молодих рослинах, висаджених у відкритий грунт або теплицю.

Полив під корінь - через кожні 10-12 днів. Мені вистачає цього розчину надовго. Але все, звичайно, залежить від кількості висаджених рослин. Якщо відчуваю, що «зеленого добрива» не вистачить, то після того, як в бочці його залишається менше половини, заповнюю бочку нової травою.

Більше нічого, крім води туди не додаю. Чекаю 10-15 днів - новий живильний розчин готовий. Це «зелене добриво» добре працює проти фітофторозу.

По крайней мере, мені здається, що після того, як я почала його використовувати, випадків появи фітофтори на листках, плодах майже не стало. У минулому році (2013) тільки декілька плодів помідорів (штук 5), що ростуть у відкритому грунті, викинула з одного куща.

На інших кущах ніяких ознак фітофтори не помітила. Але цей городній рік (2014 року) почався з дощової погоди. Вологість, що в теплиці, що на городі підвищена.

Я, щоб попередити появу фітофторозу на помідорах, борошнистої або несправжньої борошнистої роси на огірках, кабачках, додатково ще обробляю рослини розчином молочної сироватки (1 літр на 10 літрів води), в який додаю 10 крапель йоду. Цей розчин особливо благотворно діє на помідори.

Йод сприяє збільшенню кількості зав'язей, а молочна сироватка гнітюче діє на патогенні гриби. Для профілактики фітофторозу на томатах чергую обробки. Один раз розчином молочної сироватки, а інший - розчином Фітоспорін.

Цей препарат не тільки захищає помідори від розвитку фітофторозу, він також живить рослини біоактівірованнимі мікроелементами, особливо нова його модифікація - Фітоспорін-М. Іноді пропускаю молочно-кислу обробку, але обов'язково заміняю її на розчин Фітоспорін, який добре пригнічує розвиток грибних і бактеріальних хвороб на рослинах. Не забувайте, що волога, підвищена вологість в теплицях або на городі в дощовий період - благотворно впливають на розвиток фітофтори, інших грибкових, бактеріальних хвороб.

Обов'язково обробляйте свої саджанці, не чекайте появи перших ознак захворювання. Якщо хвороба почала себе проявляти, то боротися з нею вже пізно і не має сенсу. Отже, відповідь на головне питання.

Які ж добрива, які підгодівлі є кращими для помідорів? Мінеральні або органічні? Я б відповіла так. Для томатів найкраще застосовувати натуральні мінеральні добрива (зола, компост) і органічні (на основі гуматів, «зелене добриво»).

Щоб не перегодувати рослини, підгодівлі проводять не часто - 2-3 рази на місяць - у першій половині вегетації частіше, а в другій - рідше.