Посадка помідорів :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » Посадка помідорів

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Посадка помідорів

Як виростити розсаду помідор. Посадка помідор на розсаду

Правильна посадка помідор на розсаду забезпечує високий урожай томатів і є важливим початковим етапом будь-якого садівника. Не у всіх дачників виходить зібрати бажаний урожай томатів на своєму городі, часто це пов'язано з деякими помилками ще на етапі висадки розсади. Як виростити розсаду помідор в домашніх умовах з хорошим результатом? Для початку потрібно підготувати грунт, ємності для розсади, визначитися з сортами і насінням.

Як виростити розсаду помідор. підготовка

Варто звернути увагу, що існують детермінантні, мають кущі з обмеженим ростом, в основному, всі ранні сорти, і індетермінантні томати, які ростуть високо і постійно. Також при виборі насіння орієнтуйтеся на місце постійного росту рослини, теплиця це, або відкритий грунт.

Деякі садівники готують насіння самостійно з стиглих плодів минулого сезону шляхом вибору найбільш стійких кущів, промиваючи і висушуючи насіння. Здатність до схожості таке насіння зберігають протягом 8-9 років. При цьому необхідно враховувати, що для підготовки насіння підходять тільки сортові томати, гібриди в даному випадку не використовуються. Гібридні покупні насіння використовувати для висадки розсади простіше в зв'язку з високим ступенем схожості, красивим, рівним плодом, але смакові якості їх можуть не відповідати очікуваним. Перед посадкою помідор можна обробити насіння розчинами, що підсилюють зростання, також провести їх дезінфекцію, перевірити на схожість і загартувати. Зараз все більшої популярності набувають дражировані або гранульовані насіння.

Їх дуже зручно використовувати, особливо якщо самі насіння дуже дрібні, до того ж в оболонці міститися необхідні поживні та захисні речовини, так потрібні для розвитку і зростання сіянця. Вони вже повністю готові до висадки, не вимагає передпосівної підготовки.>

Під час висадки такого насіння грунт повинен бути дуже добре полита, а не просто зволожена. Початківцю, та й не тільки, городники грунт для посадки насіння можна придбати спеціальну, для томатів, в спеціалізованих магазинах.

Якщо виробник сумлінний, ця земля повинна бути удобрена всім необхідним і захищена, перевірена від шкідників і хвороб. Згодом, у кожного формується своя практика, в тому числі і по підготовці ґрунту, як правило, посадка помідор на розсаду проводиться в грунтосуміш: в рівних частках по одній частині лісова земля або з городу, пісок і перегній з додаванням золи, яєчної шкаралупи або шкільного крейди. Таку суміш необхідно підготувати з осені, навесні золу додавати не варто, щоб не спалити коріння майбутньої розсади. Якщо немає впевненості у відсутності різного роду збудників, варто прожарити землю в духовій шафі або пролити розчином марганцівки. Посадка помідор на розсаду поетапно Підготовлені для висадки розсади ємності наповнити заздалегідь приготовленої почвосмесью, злегка зволожити.

 • Поперек ящика зробити борозни на глибині 1-1,5 см на відстані 4-5 см один від одного. При посадці на меншу глибину, що зійшов паросток може не скинути насіннєву оболонку, в такій ситуації потрібно присипати його на 1,5 см землею, як правило, це допомагає. Посіяти насіння помідорів з інтервалом 2-3 см або безпосередньо в індивідуальні горщики.

  Помідори дуже потребують простору, мінімум 1 л землі для кожного, якщо висівати насіння в загальний ящик, не полінуйтеся потім пересадити підросли рослини в окремі горщики.

 • Присипати поверхню землею, акуратно полити з лійки або пульверизатора, накрити плівкою. Вона допоможе створити ефект міні-парника.

  Плівка допоможе підтримати вологу і тепло, необхідні для сходів паростків.

 • До появи сходів ящики прибрати в темне, тепле місце, температура 20-30 градусів, ні в якому разі не нижче 15. Ящики з уже пророслими сіянцями виставити на світле південне вікно і зняти плівку.
 • Сіянці зійшли і зміцніли, тепер до висадки на постійне місце потрібно лише дотримуватися правил догляду за ними. Посадка помідор на розсаду. Догляд Якість і кількість майбутнього врожаю помідор безпосередньо залежить від того як пройшла підготовка і висадка розсади.

  Правила догляду за нею не складні, але, як і будь-яка рослина, томати потребують повітрі, вологи, і особливо, теплі і світлі. Після висадки полив потрібно, як правило, не раніше ніж через тиждень, вже після сходів паростків. Поливати розсаду помідорів краще вранці, інакше, з заходом сонця, на підвіконні при можливих протягах вночі, томати можуть просто замерзнути.

  Помірно поливайте томати краще в ранкові години, не допускайте на ніч сирої грунту, Так як можливе пониження температури. Щоб томати нічим не хворіли і швидко росли, створіть оптимальні умови, а це злегка зволожений ґрунт, велика кількість світла, температура вдень не нижче 20-25 градусів, вночі - вище 18 градусів. Пікірувати чи ні?

  Однозначно відповіді тут немає, існує кілька точок зору з цього приводу, і кожен городник, мабуть, сам вибирає для себе експериментальним шляхом який з них дотримуватися. Посадка помідор на розсаду при варіанті без пікірування, здійснюється відразу в окремі ємності, обсяг яких повинен бути не менше 1 літра, згодом оптимально перевалити рослини в посуд 3-5 літрів без пошкодження кореня.

  Інакше коріння розсади помідорів будуть плутатися і згинатися. Такі рослини вже можна пікірувати, але дуже обережно, не пошкодивши стебло, використовуйте для цього зубочистку або паличку від морозива.

  Якщо насіння спочатку були посіяні в загальну ємність, приблизно через два тижні при появі перших 2-3 листків рослини томатів можна пікірувати, обірвавши частина кореня, близько третини, розсадити томати в окремі горщики або в ящики на відстані мінімум 10х10. Після пікірування расстения розсідаються з інтервалом мінімум10 см або в окремі горщики, в перші дні після процедури не допускайте прямих сонячних променів.

  Розсаду можна підгодовувати звичайними комплексними добривами з мікроелементами і спеціалізованими добривами для томатів, зазвичай не раніше, ніж через два-три тижні після сходів, і далі - щотижня при поливі. Якщо рослина має товстий злегка фіолетовий стебло, темні зелені листя, і грунт був підготовлений правильно, в принципі, рослина і не потребує підгодівлі. Підживлення можна поєднати з поливом, але не перестарайтеся з азотом, інакше отримаєте міцне рослина, а врожайність знизиться.

  Якщо рослина розвивається правильно, додатково удобрювати не обов'язково. Розсаду помідор потрібно постійно гартувати, щоб при висадці в грунт процес адаптації до нових умов пройшов менш болісно, для цього регулярно провітрюйте приміщення, виставляйте томати на прямі сонячні промені, збільшуючи час перебування на сонці поступово.

  Коли встановитися сприятлива погода, обов'язково виносити розсаду на балкон або в теплицю, спочатку днем, потім і вночі, але стежте за температурою. Безпосередньо перед висадкою, дня за 3-4, розсаду можна і зовсім залишити на балконі. Коли розсада вже пристойно виросла, а пересаджувати в грунт рано, можна створити для неї опору, встановивши в індивідуальні ємності палички або спиці, а по периметру загального ящика натягнути мотузку.

  Як виростити розсаду помідор. Особливості вегетації * Не поспішайте з посівом насіння. Термін, звичайно, визначається завжди індивідуально в залежності від кліматичних умов регіону, наявності теплиці, очікуваного терміну сходів насіння і т. Д.

  Якщо ви націлені на отримання ранніх плодів, плануєте висаджувати розсаду в обігрівається теплицю, і створите грамотне освітлення, можна сіяти і в лютому, інакше, за відсутності вищезазначених умов, до моменту висадки в грунт отримаєте чахле переросло рослина, можливо вже квітуче, що негативно позначиться на врожайності. Отже, висадка розсади в теплицю можлива вже на початку травня, тоді, як у відкритий грунт - тільки коли минули морози, як правило, кінець травня - початок червня. Виходячи з цього та враховуючи рекомендовані терміни вегетації помідор на підвіконнях в горщиках (це 50-60 днів), підрахуємо оптимальний термін посіву.

  Для що не обігрівається теплиці посадка помідор на розсаду проводиться в другій половині березня, для відкритого грунту - в кінці березня - початку квітня. * Не заливайте розсаду, полив їй потрібен помірний, як помітите сухість на поверхні, однак навіть це не показник, всередині вологість може зберігатися, а перелив рослини може привести до такого захворювання, як чорна ніжка і іншим грибкових хвороб. Томати не особливо потребують вологи, швидше в теплі і світлі.

  Однак, волога необхідна при проростанні насіння, при пересадці в грунт і під час формування зав'язі. Світло - визначальний фактор для равітія томатів.

  Якщо немає можливості додатково штучно освітлювати розсаду, вдамося хоча б до допомоги фольги - світло від вікна буде розсіяний. * Створіть гарну освітленість і тепло, особливо, якщо ви проводите посів в лютому - на початку березня.

  Як виростити розсаду помідор на наших з вами вікнах на самому початку весни, коли світловий день ще дуже короткий? Створіть штучне освітлення люмінесцентними лампами, причому не одну лампу на три ряди томатів, в освітленні потребує кожен ящик. Для помідорів це дуже важливо, підсвічувати рослини додатково протягом 12-14 годин на добу, вранці і ввечері, подовжуючи тим самим світловий день, вночі розсада повинна відпочивати.

  Якщо висадка розсади проводиться в квітні, сіянці вже не потребують додаткової підсвічуванню, за винятком особливо похмурих днів. У будь-якому випадку, розсаду помідорів бажано розташовувати на південних вікнах. * Не переборщіть з азотними добривами, інакше отримаєте вегетативний ріст рослини, а нам все - таки цікавий не кущ, а плоди.

  Рослина матиме соковиті жирні зелені стебла і листя, які можуть навіть закручуватися, а формування зав'язі на таких томатах затягнеться. У разі перегодовування азотом, при висадці в грунт, додайте калійно-фосфорні добрива і більше золи. * Для правильного і інтенсивного розвитку кореневої системи посадка помідор на розсаду здійснюється в ємності не менше 1 літра на корінь, а ще краще 3-5 літрів, помідори потребують простору.

  Якщо стрижень кореневої системи рослини загнеться уздовж горщика вгору, воно почне відставати в розвитку і врожайність знизиться. У такому випадку варто задуматися про значення пікірування розсади. Отже, як виростити розсаду помідор самостійно, ми розібралися, а висадка розсади помідорів у відкритий грунт можлива, коли рослина досягла в висоту хоча б 25 см і зворотні травневі заморозки минули. Помідори - один з найпопулярніших овочів у всьому світі.

  Але в регіонах з довгими і холодними зимами їх неможливо виростити без застосування розсадного способу. Розсаду починають вирощувати в січні-березні. Посадка пізньостиглих сортів томатів починається в січні або лютому, ранньостиглих і середньостиглих - в березні.

  Щоб виростити помідори, нам будуть потрібні насіння, ємність з грунтом і підвіконня. Звичайно, процес вирощування розсади помідор досить складний, але це того варто. Адже саме розсада - показник величини і якості врожаю.

  Якщо розсада вирощена правильно, то урожай буде хорошим і ви зможете пишатися. Розсаду помідор починають вирощувати вже в зимові місяці. Оптимальним часом для посадки розсади є лютий.

  Підготовка насіння томатів

  Правильна посадка насіння помідор в грунт на увазі їх ретельну підготовку. Щоб виростити хорошу розсаду, необхідно провести всі основні етапи обробки насіння.

  Якщо всі етапи будуть дотримані правильно, то розсада вийде якісна і багатий урожай вам забезпечений. Перший етап - сортування, тобто перевірка насіння на повновагового. Для сортування використовують 6-7% розчин кухонної солі (2 столові ложки на 1 л води).

  Насіння занурюють в цей розчин, перемішують і через 6-7 хвилин прибирають спливли на поверхню, а що залишилися на дні промивають і використовують для розсади. Наступний етап - знезараження. Насіння дезінфікують 1% розчином марганцівки (2 г марганцівки на 200 мл води) і знову промивають. Підготовка насіння помідор складається з процесів пророщування і загартовування. Далі слід збагатити насіння мінеральними добривами.

  Для цього можна застосувати або готову, куплену в магазині, суміш, або власноруч приготований розчин з мікроелементами. На 1 л води буде потрібно: калійна сіль - 0,3 г, борна кислота - 0,02 г, молібденовокислий амоній - 0,05 г, суперфосфат - 0,5 г, мідний купорос - 0,08, сірчанокислий амоній - 0,1 м Семена слід замочити в розчині на добу, а потім пророщувати у вологому тканини в теплі. Багато садівники, любителі помідорів, промивають, замочують і поливають розсаду виключно талою водою.

  Тільки вода від снігу в цьому випадку не підійде, так як сніг у містах брудний і така вода тільки принесе шкоду насінню. «Живу» воду зазвичай готують вдома. Досвідчені любителі саду рекомендують робити так: взяти велику пластикову пляшку, наповнити її відстояною водою з-під крана і відкритої поставити на балкон (при мінусовій температурі). Після того як більша частина води замерзне, треба проколоти пляшку гострим предметом і злити незамерзаючих воду, так як в ній знаходяться всі шкідливі домішки.

  Через 10 хвилин потрібно злити воду, яка встигла відтанути по краях пляшки, - це вважається «важкою» водою. Лід, що залишився в балоні, і є «жива» вода, найкраща для поливання. Якщо немає можливості приготувати таку воду, розсаду томатів слід поливати тільки теплою, відстояною не менше 10 годин водою.

  Повернутися до змісту

  Грунт і тара для розсади помідорів

  Посадка розсади помідорів повинна здійснюватися в пухкий грунт, добре зберігає вологу і містить поживні елементи. Щоб виростити великі томати, краще використовувати дернову землю. До неї рекомендується додавати перегній і пісок.

  Щоб кислотність грунту була в нормі, на кожні 10 л грунтової суміші необхідно додати 100 г крейди і 0,5 л смоли. Цю суміш можна замінити сумішшю, купленої в магазині.

  В даний час у вільному доступі можна знайти дуже якісні суміші, які містять всі необхідні корисні речовини. Посів насіння помідор спочатку виробляють в одній великій тарі, на невеликій відстані один від одного. Зазвичай розсади томатів вирощують багато. Тому спочатку насіння рекомендують садити у великі ємності, а пізніше пікірувати паростки в окрему тару.

  Багато хто використовує для розсади пакети з-під молочних продуктів. Це зручно, але є один недолік: в пакеті можуть залишитися кисломолочні бактерії, що в подальшому може призвести до заплесневенію грунту.

  Пікіровку вирощеної розсади помідорів зазвичай проводять в пластикові пляшки або спеціальні, куплені в магазині, торф'яні горщики. У днище кожної ємності повинні бути дренажні отвори.

  Повернутися до змісту

  Посів і вирощування розсади помідорів

  Перш ніж посадити насіння, слід заздалегідь наповнити тару для посадки грунтовою сумішшю на 3 см нижче краю. Потім землю поливають, накривають плівкою і залишають на цілу добу, щоб волога рівномірно проникала в грунт.

  Далі грунт треба вирівняти і зробити в ній борозенки глибиною в півсантиметра. У ці поглиблення садять насіння.

  Поверхня ґрунту після посадки насіння поливається теплим розчином марганцівки, ємність накривається плівкою або скляним ковпаком і ставлять у тепле місце, наприклад, до батареї. Схема пікіровки сіянців томатів. Паростки повинні з'явитися через тиждень, Тепер плівку знімають, розсаду ставлять в світле місце, а температуру знижують до 15 ° С. Цей режим треба підтримувати 4-6 днів.

  Через 7 днів, коли паростки зміцніють, температуру необхідно підвищити днем ​​до 24 ° С, вночі - до 12 ° С. Коли з'являються перші справжні листочки, сіянці пікірують в окремі ємності. Але з пікіровкою краще не поспішати.

  Перш ніж її проводити, необхідно переконатися, що паростки міцні і досить товсті біля основи. Щоб коренева система томатів активно розросталася, при пікіровки головний корінь треба прищипувати.

  Перед тим як посадити розсаду помідорів у відкритий грунт, рекомендується провести процедуру загартовування. Для цього температуру повітря необхідно знизити до 17 ° С. Розсаду посаджених томатів обов'язково потрібно підгодовувати.

  Перший раз підгодовують через 10 днів після проведення пікіровки. Для цього роблять наступний розчин: 10 л води, 30 г суперфосфату, 4 г сечовини і 10 г сульфату калію. Також можна купити готові добрива в магазині.

  Друга підгодівля здійснюється через 2 тижні. Після підгодівлі розсаду помідорів поливають, а грунт розпушують. Слід уникати надмірної поливання розсади і нестачі освітлення, так як все це може привести до захворювання і навіть загибелі розсади.

  Повернутися до змісту

  Висадка розсади

  На початку травня розсаду помідорів можна висаджувати тільки в захищений грунт, на початку червня - вже у відкритий грунт, але тільки тоді, коли не буде загрози заморозків. Найкраще місце для посадки розсади томатів - це добре освітлену ділянку землі з суглинистой або супіщаних грунтом. За 10 днів до висадки, щоб запобігти грибкові захворювання, землю обприскують розчином мідного купоросу. Кожна рослина поміщається в окрему лунку і засипається землею. Потім кожен сіянець поливають і поруч в землю встромляють кілочок, щоб новопосаженний помідор міг на нього спиратися. Овочі , Томати , город і грядки 5 квітня 2013, 16:39 Важко повірити, що хоча томати, вони ж помідори, відомі європейцям з середини 16 століття, вживати в їжу їх почали тільки в самому кінці 18 століття. До цього кущики томатів вирощувалися виключно як декоративна рослина, а плоди їх вважалися отруйними. Ще в 1774 році керівництва по садівництву попереджали про те, що томати зводять з розуму тих, хто вживає їх в їжу. Можливо, вони були не такі вже й далекі від істини: смачний, соковитий помідор дійсно може звести з розуму істинного гурмана! Томати, або помідори - це трав'янисті або напівчагарникові, однорічні або багаторічні рослини, що належать до сімейства пасльонових. У томатів дуже розвинена коренева система, а його насіння зберігають свою схожість близько дев'яти років.

  Вирощування розсади томатів

  Для посіву томатів необхідно використовувати окрему площу: пластикові ємності, розсадні касети і т. П., Які перед посівом потребують дезінфікуванню. Перш ніж сіяти розсаду, необхідно забезпечити гарне освітлення, регулярні температури і вентиляцію повітря. Будь-які розсадні ємності повинні мати спеціальні дренажні отвори на дні, інакше рослини будуть схильні до захворювання чорною ніжкою. Для посіву розсади томатів можна використовувати будь-який універсальний посівної субстрат або компост з суміші піску і торфу, взятих в рівних частинах. Сіяти насіння томатів занадто густо не варто, інакше розсада буде тоненькою і слабкою - витягнеться. Якщо ви сієте насіння в теплицю, то посів потрібно виробляти рядами, це дозволить вам використовувати освітлення максимально. Безпосередньо перед тим як зробити посів, субстрат необхідно ретельно зволожити. Самі насіння потрібно прогріти - це посприяє їх знезараження, поліпшить їх посівні якості та посприяє появі швидших, дружних сходів. Прогрівати сухі повноцінні насіння томатів необхідно змінними температурами: 48 годин - при температурі близько +30 ° С, після цього ще 72 години - при +50 ° С. Насіння сіяти можна сухими або попередньо замочені в 1% розчині перманганату калію. Опускаємо насіння в стаканчик з розчином і витримуємо там близько півгодини. Після цього насіння необхідно промити в проточній воді близько 10 хвилин. Відразу після посіву субстрат необхідно накрити плівкою або 5-мм шаром вермикуліту, це допоможе підтримувати вологість грунту. До появи перших сходів томатів потрібно підтримувати температуру не вище +23 ° С. А відразу після їх появи плівку з розсадних контейнерів необхідно зняти. Щоб не піддавати ще зовсім слабеньку розсаду зайвому випару, плівку краще зняти в другій половині дня. Під час поливу розсади, який потрібно проводити дрібно розпилюється струменем, сильно заливати її водою не можна. Дотримуватися необхідно і температурний режим вирощування розсади. Так, як тільки з'являться перші сходи, температуру слід знизити до + 8-10 вночі і + 10-15 вдень - протягом 3 діб, загартовуючи таким чином розсаду вже з перших днів її появи. Гартувати розсаду необхідно до самої її пересадки в парник, але не менше ніж протягом 15 днів за весь час її зростання.

  Посадка томатів

  Для культивування помідорів краще вибирати південні, південно-західні або південно-східні райони. Хороші врожаї дають томати, висаджені біля південної стіни будівель або паркану. Томати можна з успіхом вирощувати на одному і тому ж місці навіть 2-3 роки поспіль, хоча тоді під посадки необхідно обов'язково вносити органічні добрива. Кращі попередники для томатів - це огірки, капуста, кабачки і цибулю. Не рекомендується вирощувати томати після перцю, картоплі, баклажана і фізалісу. На тих ділянках, де культивувалися ці культури, помідори можна садити не раніше, ніж через три роки. В іншому випадку ви піддасте рослини небезпеки захворіти. Грунт під посадку помідорів у відкритий грунт необхідно готувати ще з осені. Так, якщо кислотність ґрунту підвищена, необхідно внести під осінню перекопування на 1 кв. м: 0,5-0,9 кг вапна, 5-7 кг органічних добрив (можна взяти компост, пташиний послід, торф або гній) і 40-60 г суперфосфату. Якщо ж ви вносили достатню кількість добрив - близько 10 кг на кв. м, під попередню культуру, то ділянка, відведена для вирощування помідорів, необхідно лише перекопати. Весняна обробка грунту для підготовки під помідори повинна включати внесення на 1 кв. м грунту 30-40 г суперфосфату, а також 25-30 г калійних добрив. Безпосередньо перед посадкою вже під останнім розпушування грунту необхідно внести на 1 кв. м 15-20 г калійних і 30-40 г азотних добрив.

  Посадка в грунт розсади помідорів

  Від своєчасної і якісної посадки загартованої розсади помідорів у грунт багато в чому залежить отримання високого врожаю. Висаджувати помідори необхідно в першій декаді червня, і тільки лише після того, як мине небезпека заморозків - повністю встановиться тепла погода. Як в гребенях, так і на рівній поверхні рослини необхідно розміщувати рядами, з відстанню між ними в 30-40 см при відстані між рядами 30-50 см. Перед посадкою томатів на ділянці необхідно зробити лунки і гарненько пролити їх водою - 0,9 1 л на одну лунку. Намагайтеся купувати розсаду помідорів за кілька годин до висадки, щоб вона не повяла - зів'яла розсада вкорінюється досить погано і хворіє, відстаючи в розвитку. У тих, хто вирощує розсаду самостійно, подібних проблем виникнути не повинно, вони мають можливість висаджувати на грядку розсаду відразу після того, як виймають зі стаканчиків або вибирають з парника. Висаджувати розсаду необхідно трохи глибше, ніж вона росла в парнику. Досвідчені садівники радять обірвати кілька нижніх листів у рослини і при посадці максимально заглиблювати їх - заривати рослина можна до половини стебла, а садити необхідно трохи з нахилом на північний захід. Коріння розсади необхідно ретельно обжать землею, що не згинаючи їх при цьому, так, щоб кінці коренів були спрямовані на дно лунки. Після того як розсада помідорів висаджена, рослини необхідно полити, а саму лунку потрібно присипати зверху сухою землею. Відмінні результати дає вирощування помідорів під простими плівковими укриттями і на утепленому грунті - парових грядках, це дозволяє забезпечити більш високі врожаї ранніх помідорів, а також прискорює дозрівання плодів. Щоб зробити парові гряди, необхідно викопати котлован з шириною близько 60-ти см і з глибиною близько 20-ти см. Всередину гряд потрібно завантажити біопаливо, кажучи по простому - розігрітий гній (шаром близько 5 см), а зверху закрити землею на 15 сантиметрів. Розсаду на парові гряди потрібно висаджувати так само, як і на відкритий грунт, різниця лише в тому, що до посадки треба приступити на 20 днів раніше, десь в середині травня місяця. Досить часто застосовуються і укриття, що виконуються з прозорою поліетиленової плівки, використання якої, особливо якщо їх поєднувати з паровими грядами, дає можливість висадити розсаду помідорів вже на початку травня і, як наслідок, отримати урожай помідорів ще в середині липня місяця. Каркаси, покриті плівкою, потрібно встановити над паровими грядами відразу після висадки розсади, залишивши на весь період вирощування рослин. Догляд за рослинами перебувають під плівкою точно такий же, як і у відкритому грунті і складається з своєчасного розпушування, підгодівлі і формування кущів. Догляд за томатами догляд за томатами насамперед полягає в окучивании, розпушуванні грунту, підгодівлі і поливу рослини, а також формуванні куща і своєчасної боротьбі з хворобами і шкідниками. Грунт в міжряддях і рядках з помідорами потребує розпушуванні - приблизно через кожні 10-12 днів, але не рідше, ніж кілька разів за літо. При розпушуванні намагайтеся не допускати утворення кірки. Якщо ви культивуєте помідори на важких грунтах, глибоке розпушування необхідно в перші 10-15 днів після посадки рослин. Перший раз підгортати помідори необхідно через 9-11 днів після того, як була висаджена розсада. Безпосередньо перед підгортанням потрібно зробити полив: підгортання помідорів вологою землею прискорить утворення на стеблі рослини нових коренів. Друге підгортання необхідно провести через 16-20 днів після першого. Своєчасно необхідно і поливати помідори. Так, спочатку поливають в лунки, витрата води - 0,7-0,9 л води на одну рослину. Найкращим часом для поливу є друга половина дня і похмура погода. Поливати помідори обов'язково необхідно в період цвітіння 1-ої і 2-ий кисті, неодмінно перед розпушуванням грунту і вже після внесення під них сухих мінеральних добрив. Протягом літа помідори необхідно кілька разів підгодовувати мінеральними і органічними добривами. До вологості повітря рослини невибагливі, але якщо вологість надмірно висока, рослини можуть захворіти фітофторозом і бурою плямистістю. Перша підгодівля повинна проводитися через 10-12 днів після посадки - сумішшю, що складається з мінеральних і органічних добрив. Так, на 10-літрове відро розчину коров'яку (на одну частину коров'яку або гною потрібно взяти 8-9 частин води) необхідно додати близько 20 г суперфосфату. Одне відро такого живильного розчину потрібно витратити на 10 рослин. Друга і третя підгодівля (з інтервалом в 2 тижні) повинна виконуватися сухими мінеральними добривами відразу після розпушування або під підгортання. На ділянку в 1 кв. м площі необхідно внести близько 20 г суперфосфату, 15 г калійної солі і 10 г аміачної селітри. У Північно-Західних районах, в процесі догляду за помідорами, велику увагу необхідно приділяти формуванню куща рослини - його своєчасному Пасинкування, а також Прищипування верхівки стебла. Практика багатьох садівників показала, що відмінний урожай зрілих помідорів у відкритому грунті можна отримати, якщо формувати кущ рослини в одне стебло, залишаючи 2-3 кисті. Рослини томатів потребують підв'язування до кілків або натягнутою вздовж рядів спеціальної мотузці. Кілки потрібно ставити з північного боку з відстанню 9-11 см від стебла. Рослини необхідно прикріплювати до кілків в три прийоми: перший раз - відразу після висадки розсади (недалеко від першого листа), другий і третій - у міру росту рослини - піднімаємо шнур на рівень 2-ий і 3-ій кисті. Якщо для вирощування рослини використовуються шпалери, необхідно через кожні чотири метри забити кілки, між якими потрібно натягнути нитку. Шкідники і хвороби томатів Найпоширеніші захворювання помідорів: фітофтороз, макроспоріоз, стрик, септоріоз, фітофтороз, столбур і верхова гниль. Шкідники: дротяники, білокрилка, капустянки, галова нематода, совки. Недолік більшості поживних речовин в рослинах томатів, можна визначити так:
  • При нестачі азоту змінюється забарвлення стебла, листя, а також самих плодів томатів. Листя стають більш дрібненькими, жовтуватими за кольором, жилки, що знаходяться знизу листа стають червоно-блакитними, плоди стають більш твердими і дрібними; якщо томатам бракує фосфору, листочки рослини загортаються всередину; при нестачі калію листи стають кучерявим; недолік кальцію призводить до того, що молоді листочки суцільно покриваються жовтими цятками, а старі стають більше і змінюють колір до темно-зеленого. Частенько в подібних випадках рослини томатів піддаються вершинної гнилизни, найчастіше це відбувається, коли підвищена вологість повітря; при сірчаному голодуванні листочки спочатку стають за кольором блідо-зеленими, після чого інтенсивно жовтіють, а іноді і червоніють. Виявляється сірчане голодування спочатку на молодих листах, при цьому стебла рослин стають надзвичайно ламкими і крихкими, вада бору призводить до почорніння точки зростання стебла, а плоди уражаються бурими плямами; якщо рослинам томатів бракує молібдену, листочки помідорів жовтіють, поступово закручуючись вгору, і вся платівка листів повністю уражається хлорозом; в разі нестачі заліза томати повністю зупиняються в рості. Їх молоденькі листочки уражаються хлорозом. У найбільш важких випадках листочки рослин повністю біліють.
  Прибирання томатів За три тижні до остаточної прибирання як бутони, так і квітучі пагони рослини необхідно видалити, це посприяє якнайшвидшому дозріванню основної маси плодів. Збирання томатів необхідно проводити вибірково, і перш за все потрібно знімати потворні плоди. Щоб зберегти помідори на більший час, їх потрібно прибирати не червоними, а бурими, і лише потім їх кладуть на дозрівання. Помідори необхідно знімати з кущів до того часу, поки температура повітря в нічний час не опуститься нижче 8 ° C. Це обумовлено тим, що при низьких температурах істотно збільшується ризик захворювань томатів. За будовою кущів томати поділяються на нештамбовие, штамбові і картофелевідние. Нештамбовие томати відрізняються більш тонкими стеблами, що вилягають в період плодоношення, а також великими, злегка гофрованими листям. Штамбові томати відрізняються компактними кущами і, навпаки, мають досить товстий стебло, сильно гофровані листочки, середні за розміром, з короткими черешками. Картофелевідние, інакше крупнолисті томати зустрічається досить рідко, а називаються вони так, оскільки мають листочки, що нагадують за формою картопляні. На сьогодні існує понад 70 сортів і гібридів помідорів, і це тільки для культивування у відкритому грунті, а також понад 40 сортів для закритого грунту. Найпоширеніші з них наводжу нижче. Ранньостиглі сортаБелий налив   - один з найбільш врожайних сортів. Кущі сорти відносно невеликі і не потребують пасинкування. Плоди округлі або округло-плоскі, м'ясисті, гладкі, трохи ребристий у плодоніжки, масою доходять до 130 г. Забарвлення зрілі плоди мають яскраво-червону, а в незрілому стані - молочно-білу. Грунтовий грибовский   - сорт відрізняється стійкістю як до хвороб, так і низьких температур, стійкий до посухи, але при високій вологості дуже схильний до фітофторозу. Дає високі врожаї не тільки при вирощуванні через розсаду, а й посівом насіння прямо в грунт. Плоди сорту округлі або округло-плоскі за формою, гладкі, середні за розміром, а масою доходять до 100 м  Іскорка   - невисокі, средневетвістие томати. Плоди мають подовжено-овальний, вага їх сягає 110 г, а вегетаційний період - до 115 діб. Сорт один з найбільш високоврожайних, з ніжними плодами. Середньостиглі та середньопізні сорти Ці сорти найбільше підходять для вирощування у відкритому грунті, плоди дозрівають через 100-130 днів. Новинка Придністров'я - середньопізній і надзвичайно урожайний сорт. Кущі має середню висоту і невеликі плоди вагою до 60 м Самі плоди оранжево-червоні або яскраво-червоні, подовжено-овальні за формою, гладкі, мають товсту і досить щільну оболонку. Стійкі до поразки вершинної гниллю. Факел - сорт дуже високоврожайний, відзначається дружнім дозріванням плодів. Кущі компактні, середньорослі. Плоди дуже легко відокремити від плодоніжки, округлі і гладкі, червоні за кольором, масою доходять до 100 м  Пізньостиглі сорти Пізньостиглі сорти томатів краще вирощувати в південних районах країни, оскільки період їх вегетації досягає 150 діб. Пізньостиглі сорти за врожайністю значно перевершують ранні і середньостиглі. Єрмак - сорт низькорослих томатів з округло-овальними і червоними за кольором плодами, масою досягають 140 г і мають грубу шкірочку. Стійкий до розтріскування, відрізняється стабільними високими врожаями і дружним дозріванням. Плоди сорту тривалий час зберігаються на рослинах. Тортіла - індетермінальний (високорослий), нештамбовий гібрид. Найкраще вирощувати в теплиці, плодоносять весь сезон. Має плоско-округлі за формою плоди вагою до 100 г. Плоди сорту надзвичайно стійкі до вірусів, кореневої гнилі та бурої плямистості.