Чи не цвітуть помідори в теплиці :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » Чи не цвітуть помідори в теплиці

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Чи не цвітуть помідори в теплиці

  Чому ж наші помідори цвітуть, а плодів не зав'язують? Або ще, як кажуть, від чого на помідорах пустоцвіт? Завязиваемость Томатів в теплу погоду Весна, сонечко пригріває, а квітки відпадають і відпадають.

  Якщо вони отримують неповноцінне харчування і стоять хирляві, то зрозуміло, рослина просто скидає зав'язь, за своєю природою розуміючи, що не впорається з «виношуванням» врожаю. А якщо з харчуванням все в порядку і кущі стоять на диво, то основна причина проста.

Це низька температура ночами і рано вранці під час цвітіння. Адже саме вночі дозріває пилок, а вранці нею запилюється товкач зав'язі. Для помідорів оптимальною температурою зростання є від +20 до + 25 ° С.

Уже при + 15 ° С у помідорів зовсім припиняється цвітіння (квітка начебто є, але він повністю нерозкритий), а при + 10 ° С зупиняється і зростання всього куща. Якщо Ваші помідори щосили цвітуть, а зав'язі немає, значить їм холодно. І винні в цьому погодні умови.

  Боротися з цим практично неможливо, окрім як опалювання теплиці, ну а у відкритому грунті і цей метод неможливий. Тому і говорять в народі, що, мовляв минулий рік був помідорний, а нинішній немає, і нічого з цим не поробиш.

  Можна застосовувати препарати типу «Зав'язь», але тоді помідорні кущі дадуть неповноцінні плоди, що зав'язалися без запилення і практично не містять насіння, так і за смаком і консистенцією вони будуть відрізнятися від тих які повинні б були бути притаманні сорту. Крім того, ці плоди заберуть багато поживних речовин у наступних кистей.

  Спираючись на свій багаторічний досвід, я пропоную не впадати в паніку і не поспішати з поганими прогнозами на врожай, адже по-справжньому все літо ще попереду і тепла погода обов'язково настане. По-перше, (це стосується і відкритого грунту і теплиць) все не зав'язалися квітки потрібно обривати, а якщо в кисті немає не одного зав'язався плода, то зрізати і цілком кисть.

Це допоможе куща націлити весь свій розвиток на якнайшвидше освіту наступних кистей, в яких він постарається збільшити кількість і якість квіток. По-друге (це тільки для теплиць) постаратися дати хоч якийсь обігрів, здатний підтримати температуру в теплиці в нічні години вище + 15 ° С.

Тут вибір величезний. Це і електричні обігрівачі, і пічне опалення і газові котли. ... У кого, на що є можливості і бажання.

  Є й певні хитрощі народні, як то: Полив теплою водою пізно ввечері, в надії, що сира земля більше теплоємність і збереже тепло до ранку. Постановка в теплицю акумуляторів денного тепла у вигляді різних ємностей з водою (від пластикових пляшок, до величезних бочок) які в нічні години віддадуть накопичену за день температуру теплиці.

  Плюс додаткове укриття матами, штучними повсті і. т. д. На практиці ці методи практично не дають ефекту, за винятком тих випадків, коли різниця температур не так велика. Наприклад, коли вночі + 12 ° С, то відсутні 3 ° С цими методами можна зберегти.

В інших випадках - ні. Підіб'ємо підсумок усього сказаного вище: Якщо у Вас немає можливості зігріти Ваші помідори штучними методами, то, як тільки природним чином нічні температури піднімуться вище позначки в + 15 ° С, помідори почнуть зав'язуватися і зав'язуватися самі.

  І головне до цієї доброї порі зберегти міць кущів, а вже вони то в свою чергу забезпечать зав'язуються помідори таким харчуванням, що Ви не тільки не втратите в урожаї від поздневесенних і раннелетніх холодних ночей, а навіть отримаєте більш високий і якісний урожай, нехай і трохи запізнілий. Так буває, і до того ж досить часто, що розсаду ми виняньчили, посадили. І ось вона цвіте-цвіте, а помідор щось все немає і немає - відцвілі квітки просто опадають, Жовтий плодоніжки... Уже видно, що плодоніжка пожовкла і скоро відцвілий квітка осиплеться.

Можливі причини.

Температура.

Найчастіші причини, через які опадають квітки - занадто висока (інколи - занадто низька) температура і не оптимальна вологість. Справа в тому, що запилення квіток можливо тільки в «комфортної зони», коли нічні температури становлять від + 13 до + 21 градуси, а денні не перевищують + 28 - + 29 градусів. Досить лише кілька годин при температурі + 40 градусів - і ви отримаєте майже гарантований скидання квіток.

Цікавим для багатьох буде і те, що підвищені, здавалося б комфортні, Нічні температури + 22 + 25 градусів, будуть згубними для потенційного врожаю. Справа в тому, що томати «відпочивають», коли вночі температура становить +20 градусів і нижче, а якщо тепліше - то їх стан можна порівняти з людиною, якій вночі не дають спати. Часто в таких випадках не допомагають традиційні обприскування розчинами борної кислоти.

Вологість.

Друга за частотою причина (а може і перша, в деяких місцях) - відмінна від прийнятною вологість повітря. Її контролювати нам важче. А діапазон вологості, при якому томати добре запилюються від 40% до 70%.

  І якщо підняти вологість досить просто - достатньо вранці обприскати кущі водою (краще легким розчином комплексного добрива), то знизити вологість повітря складніше. У вологих регіонах слід потурбуватися мульчированием і рідкісними поливами в пляшки без дна, вкопані біля кущів.

Надлишок або нестача азоту.

Помідори наші азот люблять, хто б що не говорив. Але для досвідченого городника зрозуміло, що якщо азотом томати перегодувати, то вони починають жирувати - женуть багато жирної листя, товстий і красивий стебло, а ось цвіте такий гарний кущ мляво і неохоче, квіток в кисті мало, та й ті часто опадають.

Тому, навчені гірким досвідом перегодовування, городники часто роблять зворотну помилку - азоту томатам недодають. І, знову ж таки, з плачевним результатом.

Недогодовані томати похмуро займаються нарощуванням першої кисті, сяк-так женуть від помірної до хирлявої товщини стовбур, а ось плоди на другий-третій кисті в'яжуть неохоче. Потім, коли перша кисть наллється, і споживання азоту скорочується, рослина в'яже 3-4 кисть, пропустивши, наприклад, другу. З цією причиною впоратися, як ви розумієте, просто - достатньо регулярно удобрювати ваші тики.

Інші причини, які хоч і менш вірогідні, але теж цілком можливі:

 • Перевантаження рослини плодами;

Чому не вродили помідори?

Рубрика: Корисна інформація

Хоча про вирощування помідорів в періодичній пресі пишуть часто і самі городники, і наукові мужі, давайте ще раз спробуємо коротко поговорити про те, чому минулим, надзвичайно спекотним і сухим для нас влітку на багатьох ділянках був поганий урожай помідорів. В чому справа? Виявляється, що для цього є кілька причин.

Неопиленная кисть томата... Неопиленная кисть томата...

Порушення теплового режиму

Основний секрет успіху при вирощуванні помідорів в теплиці полягає в тому, щоб зберегти всі квітки і зав'язі, особливо на перших кистях, не дати обсипатися зав'язі. Чому це часто відбувається? Найважливіша умова для нормального запилення квіток і утворення зав'язі у помідорів - це суворе дотримання необхідного для рослин температурного режиму.

Найбільш оптимальна температура повітря для запилення квіток в сонячну погоду +24 ... + 28 ° C, в похмуру погоду +20 ... + 22 ° C, а вночі - +18 ... + 19 ° C. При температурі повітря вище + 32 ° C пилок квіток робиться практично майже нежиттєздатною, а при температурі нижче + 15 ° C дозрівання пилку у переважної більшості сортів і гібридів взагалі припиняється. В обох випадках запилення квіток не відбувається і зав'язі опадають.

Висока вологість повітря

Інша найважливіша умова для утворення зав'язі - це суворе дотримання потрібної для рослин вологості повітря в теплиці. Треба твердо пам'ятати, що відносна вологість повітря більше 65% згубна для врожаю.

Часто можна бачити, як на двох сусідніх ділянках в однакових теплицях, при одних і тих же сортах і технології вирощування - в одній теплиці рослини ломляться від урожаю плодів, а в іншій нічого немає, особливо на перших двох кистях. А причина дуже проста: у господаря першої теплиці з усіх боків протяг, є великі кватирки в даху для видалення надмірно нагрітого і надлишково вологого повітря, а другий господар в період цвітіння рослин «закупорив» всі вікна і двері. Така «фінська лазня» в теплиці може завдати шкоди врожаю помідорів більше, ніж всі заморозки, шкідники та хвороби разом узяті. Адже в період цвітіння і зав'язування плодів помідорів особливо потрібна низька вологість повітря і протяг.

Чому? А тому що при високій вологості повітря пилок злипається в грудочки або зовсім не висипається з пиляків. До того ж, як говорилося вище, при температурі повітря в теплиці вище + 30-32 ° C пилок взагалі стає стерильною.

Саме тому в жарку погоду запиленню квіток необхідно було допомагати. Для цього забризкують (але не забілять) від сонця скла слабким крейдяним розчином. А днем, коли особливо спекотно і волого, злегка постукують паличкою по шпагату, до якого підв'язані рослини і влаштовують ті самі протяги, про які говорилося вище. А щоб квітки не обсипалися, їх необхідно було своєчасно обприскувати спеціальними стимуляторами утворення зав'язі - «Гібберсіб» ( «Зав'язь»), «Бутон» і т. Д., Які забезпечують освіту зав'язі при самих несприятливих погодних умовах.

Сильну нестачу вологи в грунті

У помідорів під час зав'язування і початку зростання плодів спостерігається дуже висока потреба у волозі. Тому підсушування грунту в теплиці в цей час веде до осипання квіток і зав'язі. Оптимальна вологість грунту повинна бути на рівні 70-75%.

У цей час особливо небезпечні великі перерви між поливами, т. К. Без достатньої кількості вологи ріст плодів припиняється. А відновлення поливів, на превеликий подив багатьох початківців садівників, викликає розтріскування плодів. Але в багатьох садах через нестачу води садівники були змушені в це спекотне літо проводити часті, але вкрай недостатні поливи помідорів.

При цьому зростання коренів у рослин відбувався в основному у верхньому шарі грунту, який скоро просихає і розтріскується, викликаючи швидке і сильне висушування грунту. До того ж при частих поверхневих поливах після розпушування ґрунту значна частина коренів ушкоджувалася. Тому при нестачі води в грунті рослини скинули більшу частину зав'язі. Причому поливати треба тільки відстояною водою, нагрітою до температури не нижче + 24-26 ° С.

Ні в якому разі не можна поливати водою, взятої прямо зі свердловини або водопроводу, особливо в жарку погоду. Полив такою водою - одна з основних причин масового захворювання рослин і різке зниження врожаю плодів. Причому поливати рослини в сонячний годинник не слід. Робити це треба ввечері, а при тривалій посусі - тільки пізно ввечері. А ознаки серйозного неблагополуччя (недостатньої кількості вологи в грунті) на такий помідорною грядці можна було легко помітити раніше - це ущільнений і навіть розтрісканий грунт, пониклі листя і верхівки рослин, опадання зав'язі і т. Д.

... Дає мало плодів-помідорів... дає мало плодів-помідорів

Незбалансоване харчування

Помідори - дуже вимогливі до харчування рослини, особливо при інших несприятливих для зростання і розвитку рослин умовах. На внесення азотних добрив рослини дуже чуйні. Але при надлишку азоту зростання у рослин бурхливий, листя темно-зелені і великі, а цвітіння і особливо плодоношення дуже слабкі. Надлишок азоту в ґрунті призводить до зміни квітки, чашолистки у нього стають більше і яскравіше, а тичинковий конус практично відсутня. Незнання цього механізму впливу азотних добрив на помідори дуже часто призводить до сумних наслідків, особливо в суху і дуже жарку погоду.

Недостатнє вуглецеве харчування

Для помідорів, як і для всіх рослин, дуже важливо вуглецеве харчування. Тому повітря в теплицях, особливо при тривалій спекотній і сонячній погоді, коли у рослин інтенсивно йдуть процеси фотосинтезу, треба обов'язково насичувати вуглецем.

Це особливо важливо в теплицях, де грунт погано заправлена ​​гноєм або перегноєм. Для цього ставлять в теплиці ємність для зброджування гною. Половину ємності заповнюють свіжим гноєм (при його відсутності - травою), а іншу частину - відстояною водою. Така підгодівля різко підвищує стійкість рослин до екстремальних умов, в т. Ч. І до високої температури повітря в теплиці.

«Свої» насіння - справа не завжди надійне

Серйозний вплив на зав'язування плодів, особливо при несприятливих умовах (температура, вологість) також можуть надати і «свої» насіння, відібрані з порушенням правил селекції і зберігалися в невідповідних умовах. Багато садівники самі заготовляють насіння помідорів вподобаного ним сорти.

У цій справі теж є свої секрети, вони дуже прості, але своє поступове і повільне, але серйозний вплив на майбутнє потомство протягом 5-6 років такий відбір насіннєвих плодів може надати. Це вплив - непомітне для ока - зазвичай відбувається в бік погіршення сорти.

У чому ж тут справа? Головна причина полягає в тому, що ми з року в рік відбираємо на насіння найбільші і найгарніші (іноді - навіть зовсім не характерні для даного сорту) на ваш погляд помідори. Кожен сорт характеризується сукупністю безлічі постійних ознак - їх кілька десятків. А садівник, відбираючи плоди на насіння, звертає увагу, як правило, тільки на три ознаки - скоростиглість, величину плоду і врожайність, забуваючи про всіх інших ознаках, в тому числі і про стійкість рослин до захворювань і екстремальних ситуацій. І поступово, сам того не помічаючи, він починає несвідомо займатися «творчої селекцією», перероджуючись свій улюблений сорт. Тому, якщо ви бачите, що сорт поступово вироджується (а зазвичай так і буває), необхідно знову придбати в спеціалізованому магазині елітне насіння помідорів вашого улюбленого сорту. газета "Уральський садівник", №45 від 10 листопада 2010 р

Швидке меню розділу

Для утворення зав'язей томатам потрібні певні условіяВиходци з південних країн, помідори дуже вимогливі до умов вирощування. Недарма на одному і тому ж ділянці в різні роки врожайність одного і того ж сорту може значно відрізнятися в залежності від погодних умов.

Нівелювати їх можна, вирощуючи рослини в теплицях і парниках, але і в цьому випадку буває так, що обпадають квітки у помідор або з них просто не зав'язуються плоди. Чому це відбувається і чи можна вплинути на ситуацію, розповімо в цій статті.

Чого не вистачає томатів

Причин, за якими помідори в теплиці НЕ зав'язуються, може бути дуже багато. Частина з них пов'язана саме з перебуванням в захищених умовах, тобто з деякою ізоляцією від зовнішнього світу, але є і об'єктивні причини, які не залежать від місця перебування і дій садівника.

Температура

Томати дуже люблять тепло. При низькій температурі повітря і грунту вони не будуть не тільки плодоносити, але і рости, а то і зовсім загинуть. Однак і сильна спека згубно позначається на зростанні та освіті плодів.

Ідеальна температура для запилення квіток - 20-25 градусів. Отже:

 • При зниженні температури повітря нижче 15 градусів пилок просто не дозріває. Це ж відбувається і в тому випадку, якщо помідори поливають холодною водою (див. Як поливати помідори в теплиці і підтримувати нормальну вологість повітря). Якщо прохолодна погода тримається довго, зав'язей на вже з'явилися квітках не буде.

Чи не обпиляться квітки сохнуть і осипаються

 • Ще гірше - сильна спека. Навіть нетривале підвищення температури до 35 градусів і більше призводить до того, що пилок стає стерильною.

Вологість

Якщо температуру легко можна виміряти і деяким чином регулювати своїми руками, то з вологістю все складніше. Причому значення мають вологість і грунту, і повітря. Отже:

 • Томати вважаються вологолюбної культурою, але досить легко переносять посуху. Однак все залежить від стадії вегетації. При нестачі поливу в період зростання розсади і цвітіння квіти будуть обсипатися, не встигнувши утворити зав'язь.

Зверніть увагу. Ознакою нестачі вологи є скручуються листя і пониклі верхівки рослин. А також розтріскування грунту під помідорами. Скручуються листя - ознака нестачі вологи

 • Підвищена вологість повітря призводить не тільки до розвитку грибкових захворювань. При ній пилок не може висипатися з пиляків, так як злипається в грудочки. А надто сухе повітря перешкоджає проростанню пилку на маточку.

Запилення

Самое логічне пояснення тому, чому немає зав'язі на помідорах в теплиці - це відсутність запилення. У відкритому грунті квітки запилюються комахами, цьому сприяє і вітер, завдяки якому пилок розлітається і переноситься з місця на місце. У закритих теплицях рослини цього позбавлені, умови для запилення потрібно створювати штучно (див. Як запилювати помідори в теплиці і чи потрібно це робити).

Інші причини

Перераховані вище обставини найчастіше є причиною відсутності зав'язі на томатах, але є й інші. Деякі з них можуть привести до повної або часткової втрати врожаю. Отже:

 • Недолік сонця, що виникає через сильний загущення посадок; Надлишок азоту, що приводить до видозміни квіток. Виникає переважно в результаті зайвого добрива рослин гноєм; Недолік деяких елементів живлення, в основному - калію і фосфору; Недолік сил у рослини на формування зав'язі з усіх квіток, особливо якщо мова йде про вирощування помідорів в теплиці великоплідних або багатоплідних сортів; Хвороби - уражені ними рослини скидають квітки;

Багато хвороб не піддаються лікуванню, уражені ними рослини необхідно видалити з теплиці

 • Вирощування томатів з власного насіння; Обробка отрутохімікатами, в результаті чого знижується продуктивність пилку.

Як виправити ситуацію

Якщо ви бачите, що рослини відчувають себе в теплиці неважливо, квіти опадають або не утворюють зав'язі, потрібно в першу чергу встановити причини, за якими це відбувається, і спробувати усунути їх. Що робити в кожному конкретному випадку, розповість наступна інструкція:

 • Якщо очікується похолодання, необхідно подумати про обігрів теплиці. Зробити це можна за допомогою електричних обігрівачів або переносних печей-буржуйок (див. Піч для теплиці: що радять фахівці?). Якщо температура повітря на вулиці опускається незначно нижче 15 градусів і тільки ночами, в теплиці її можна підняти на кілька градусів шляхом поливу рослин теплою водою. Також можна використовувати акумулятори денного тепла: пофарбовані в темний колір ємності з водою або розкладені в міжряддях пластикові пляшки, також заповнені водою.

Бочки з прогрітій за день водою вночі віддаватимуть тепло

 • На ніч парник слід накривати плівкою, старими ковдрами, іншими полотнами, що перешкоджають витіканню тепла.

Порада. Намагайтеся не висаджувати розсаду в неопалювані теплиці занадто рано, коли зберігається загроза поворотних заморозків. Або вирощуйте помідори стійких до низьких температур сортів (Сентябрина, Добродія, Халіф і т. П.).

 • Чи не поливайте рослини холодною водою зі свердловини або водопроводу. Її потрібно заздалегідь набирати в бочки або інші ємності для відстоювання і прогріву. При встановленні жаркої погоди частіше провітрюйте теплицю, на ніч залишайте її відкритою - пилок дозріває саме по ночах. Якщо перераховані методи не допомогли, безжально видаляйте всі квітки, що не утворили зав'язь, щоб томати пустили всі сили на розвиток нових квіток і зав'язі.

Махрові квітки як на фото теж потрібно видаляти - вони дають дрібні і потворні плоди

 • Щоб забезпечити доступ сонця і повітря до всіх частин рослини, необхідно правильно формувати кущ. Як це робити, детально показано на відео. Формування полягає в пасинкуванні (див. Пасинкування томатів у теплиці, а навіщо це потрібно?), Вершкованіі, підв'язці томатів до опор. Провітрювання теплиць необхідно і для підтримки оптимальної вологості повітря і для запилення. У безвітряну погоду для того, щоб квітки обпиляться, доведеться штучно створювати рух повітря за допомогою вентилятора. Можна просто акуратно струшувати стебла і кисті, щоб розліталася пилок. Робити це потрібно в ранкові години.

Якщо рослин не багато, можна переносити пилок з допомогою маленької щітки або пензлика

 • Чи не вирощуйте помідори з власного насіння.

Для довідки. Багато гібриди не здатні давати плоди при повторному вирощуванні. Уважно дивіться на упаковку з насінням - гібриди позначаються знаком F1.

 • Не старайтеся з азотними добривами в період цвітіння. Підгодовувати помідори коров'яком слід в початковій стадії вегетації, до появи квітів. А для забезпечення рослин калієм і фосфором перед цвітінням зробіть підгодівлю сульфатом калію і подвійним суперфосфатом, розчиняючи по 15 г кожного добрива в відрі води. Ціна цих препаратів невелика, тому економити на них немає сенсу, хоча багато замінюють їх звичайною деревною золою.

Висновок

Знаючи, чому в теплиці у помідор опадають квіти і не утворюються зав'язі, в більшості випадків можна запобігти або зупинити цей процес, щоб підстрахуватися, садіть кілька різних сортів, стійких як до низьких, так і високих температур. Тоді ви завжди будете з урожаєм.

Поділитися в соц. мережах


Щавель вирощування і догляд

Правильне пасинкування помідорів відео

Що можна посадити в кінці травня

Чи треба поливати помідори після посадки

Як часто поливати картопля у відкритому грунті

Як підгодовувати помідори в теплиці відео

Топінамбур вирощування і догляд

Посадка огурцов в грунт семенами

Петунія вирощування з насіння коли садити

Як обрізати листя томатів у теплиці

Фізаліс вирощування і догляд фото