Агротехніка вирощування томатів :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » Агротехніка вирощування томатів

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Агротехніка вирощування томатів

«Ой, а чому це ваші помідори такі лисі стоять?». На такого роду питання час від часу доводиться відповідати то на форумі, то в коментарях... Давайте ж поговоримо - чи йде томатам коротка зачіска, аж до лисини, і як їх правильно обскубувати. Які листя і коли треба видаляти? (Продовжити читання статті «Чи потрібно обривати листя у томатів? ..»)

Інструкція з вирощування розсади томатів

За 35-40 днів з дня сходів, при наявності великої кількості світла і доречних підгодівлі і поливу, розсада виростає до стану, коли її треба пересаджувати на постійне місце. Про розсаду на цьому сайті вже багато написано, і не тільки мною, а й іншими шанованими помідороводамі. Але ніколи не буде зайвим обміркувати свій досвід... (Продовжити читання статті «Інструкція з вирощування розсади томатів»)

Урожайність томатів, в теплиці і на волі

Практична частина статті «Як добитися максимального врожаю з окремо взятого куща» - в нижній частині статті. Ті, хто поспішає, можуть відразу туди перейти? . До речі, всі будуть раді побачити Ваші поради та секрети , як ви підвищуєте врожайність томатів.

Не соромтеся, пишіть в коментарі! Частина перша. Розпростерте-філософська. Тема сьогоднішньої статті не настільки нудна, як може здатися, дивлячись на її назву. Чому взагалі виникла думка написати таку замітку?

Напевно тому, що для мене (та й багатьох інших, напевно) саме врожайність є одним з головних чинників при виборі сортів для посадки. Зауважте, я не сказав що це Головний фактор , але він входить, як мінімум, до трійки основних чинників. Читати продовження теми «Врожайність томатів, в теплиці і на волі»

Як збирати свої насіння

Останнім часом замучив нас, городників-помідороводов, бурхливий каламутний потік неякісного насіння, пересорта і інших неподобств, що творяться фірмами-виробниками. Жодна з російських компаній, що випускають насіння, не може похвалитися відсутністю пересорта.

До недавніх пір «біотехніки» нахвалювали все, але в 2011 році пройшла повальна пересортиця з їх найвідомішим сортом - «Мазаріні». Замість Мазаріні виростало щось зовсім не те, у кого-то це хоча б були смачні помідори, а в мене так взагалі виросло щось страшне на смак і на вигляд. Прикро, погодьтеся, вирощувати з року в рік свій улюблений сорт, і тут бац - і замість нього виростає якась непотрібна бадилля.

А ти над ним сидів з березня місяця, сіяв, поливав, пересаджував, удобрял... Обіймав цю кущ таке дорогоцінне місце в теплиці, нарешті! Ну да закінчимо на цьому гнівну тираду, перейдемо до практичного питання. Або, інакше кажучи - вдаримо збором своїх насіння по неякісним виробникам, нехай їм буде гірше! Крім того, що ти знаєш, з якого сорту зібрав насіння і що з них має вирости, є і ще чимала вельми перевага. Схожість свого насіння, в порівнянні з більшістю магазинних насіння, в красивих пакетиках, просто чудова, і прагне до 100%. Читати продовження теми «Як збирати свої насіння»

Ні, ну ЯК все-таки пасинкувати ці томати? ..

Ой вже я вже й не знаю вже, що б ще написати на цю тему. Але питання «як пасинкувати» не припиняються. Так давайте спробуємо ще раз цю тему прояснити. Якщо будуть питання - пишіть в коментарі. Дуже грубо, томати поділяються на три категорії - детермінантні, в т. Ч. Штамбові.

Напівдетермінантні. І індетермінантні. Формуються і пасинка вони по-різному. Детермінантні і штамбові сорти відрізняються невеликим ростом, зазвичай вони скоростиглі і їх вирощують у відкритому грунті.

Головна їхня відмінність - вони після зав'язування певної кількості кистей зростання припиняють - вершкове. Тому вирощувати в 1 стебло такий томат немає сенсу - мало буде помідор! Детермінантні гатунку коштує вирощувати в 3, а іноді і в 4 стебла.

Читати продовження теми «Ні, ну ЯК все-таки пасинкувати ці томати? ..» Агротехніка вирощування томатів в тепличних умовах має ряд особливостей в порівнянні з вирощуванням у відкритому грунті. Якщо теплиця не споряджений додатковими системами опалення, в ній відбуваються значні перепади температур.

Вдень повітря в теплиці сильно прогрівається, вночі температура плавно, але опускається, до ранку вона майже така ж, як зовні. Вологість всередині теплиці буде значно вище, так як випаровування не відбувається. Вирощування помідорів в теплиці можливо в будь-який час року.

Існує два види сортів томатів, які підходять для вирощування в теплиці:

1. Детермінантні сорти. Після того як на рослині сформувалися від 3 до 5 суцвіть, основне стебло припиняє своє зростання. Велика перевага цього сорту в ранньому дозріванні плодов.2.

Індетермінантні сорти. Основна відмінність їх у тому, що зростання рослини йде постійно і за рахунок цього урожай виходить рясніше.

Крок 1: підготовка теплиці

Підготовка починається ще з осені, відразу як ви зняли урожай. Теплицю необхідно продезінфікувати. Для цього можна використовувати сірчані шашки.

Газ, який вони виділяють, проникає навіть у важкодоступні місця. Він ефективно бореться з цвіллю, бактеріальними інфекціями, грибками, знищує слимаків, шкідливих комах - тлю і кліщів. При відсутності сірчаних шашок добре допомагає обприскування стін і стелі хлорним вапном.

Для розчину необхідно 500 г вапна розвести у відрі об'ємом 5-7 л, дати настоятися близько 4 год. Безпосередньо для обприскування використовується проціджений через подвійну марлю розчин. Що залишилася після проціджування масою можна побілити дерев'яні частини теплиці. Навесні необхідно ретельно перевірити теплицю, чи не з'явилося там цвілі або грибка.

При необхідності дезінфекцію потрібно буде повторити. Тоді розсаду фахівці рекомендують садити після повного провітрювання теплиці, не раніше ніж через 3-4 дні. Якщо ніяких хвороботворних організмів не з'явилося, досить добре помити скла з двох сторін, щоб сонячне світло краще проникав в теплицю.

Крок 2: обробка грунту

У центральній частині Росії розсаду пересаджують в теплицю, коли встановлюється плюсова температура, найчастіше відбувається це на початку травня. У цей час вночі рідко буває холодніше -5 ° С, але для збереження найкраще розсаду прикрити додатково шаром плівки.

В кінці травня або на початку червня плівку можна спокійно прибирати. Саджанці до цього часу зміцніють, укореняться, а температура повітря досить прогріється. Агротехніка вирощування передбачає розмітку грядок під томати: приблизно 100 см в ширину і близько 25 см у висоту. Грядки необхідно обов'язково зміцнити, щоб земля не обсипалася. Для цього можна використовувати звичайні дошки, шматки шиферу або інший матеріал. Відстань посадки томатів у теплицях наступний:

 • Для детермінантних сортів відстань має становити близько 40 см; для індетермінантних сортів - 80 см; якщо ви не впевнені в сорті томатів, беріть середню величину - 60 см.

У теплицях слід садити міцну, але не переросла розсаду. Перед тим як висадити рослину, необхідно добре пролити грунт. Намагайтеся пересаджувати максимально зберігаючи кореневу систему саджанця.

Тоді він швидше приживеться на грядці. Якщо розсада все-таки переросла, посадіть її трохи під нахилом або заглибити до перших листочків. Враховуйте, що з агротехніки на стеблі, який йде в землю, не повинно бути листя. Переріс саджанців знадобиться трохи більше часу, щоб прижитися в теплиці. Через пару днів вже можна буде підв'язати стебла до кілків або дроті.

Повернутися до змісту

Крок 4: формування куща

Агротехніка вирощування помідорів передбачає формування куща, при цьому необхідно орієнтуватися на сорт томатів. Індетермінантні сорти формують в один основне стебло.

У детермінантних сортів зберігають близько трьох стебел (для цього, як правило, залишають пасинок під першим суцвіттям і вибирають ще кілька найсильніших стебел) .Як тільки почнуть дозрівати перші плоди, в обов'язковому порядку прибираються нижнє листя рослини. Таким чином, низ стебла добре провітрюється, кущ не пріє. Не допускайте появи більше 5 пасинків у детермінантних сортів, робиться це для того, щоб вони не забирали харчування у основних стебел і не гальмували дозрівання помідорів.

Крок 5: правильний догляд

Схема крапельного поливу помідоровДля гарного росту рослини і дозрівання помідорів необхідно чітко слідувати інструкціям по агротехніці вирощування томатів. Перш за все слід контролювати температуру і вологість в парнику.

Денна температура повинна варіюватися від 20 до 25 ° С тепла, а вночі від 15 до 18 ° С. Вологість повітря повинна бути не менше 55%. Необхідно враховувати, що помідори є самозапилюватися культурою.

Якщо повітря буде дуже сухе, властивості пилку погіршуються, тобто вологість треба підтримувати на рівні від 55 до 65%. Слідкуйте і за температурою, критична температура для помідорів вважається нижче + 13 ° С і вище + 33 ° С.

При недотриманні цих умов рослина може почати скидати листя, плоди і загинути. Не забувайте регулярно провітрювати теплицю, щоб підтримувати оптимальну температуру і вологість. Особливу увагу приділіть провітрювання під час дощової погоди, на стінках парника не повинно бути конденсату. Агротехніка вирощування помідорів включає в себе і хороше освітлення.

Намагайтеся періодично протирати вікна в теплиці, щоб сонячне світло добре проникав всередину. Навколо самої теплиці не повинні розташовуватися дерева або високі чагарники. Томати дуже світлолюбні рослини, при зменшенні освітленості врожайність сильно падає. Якщо всі умови по вирощуванню помідорів дотримані, вдень у рослини томата листя буде трохи закручуватися, а вночі буде знову розпрямлятися, квіти повинні бути великі, яскраво-жовтого кольору. Для того щоб допомогти дозріванню помідорів на кущі, необхідно знімати майже дозріли плоди (вони добре дозріють, просто лежачи на підвіконні), тоді до решти плодам приплив корисних речовин посилиться, вони швидше дозріють.

Крок 7: поливання і підгодівля

Типи садових парінік для вирощування овощейКак тільки ви посадили розсаду, їй необхідно дати близько тижня на те, щоб вона прижилася. Тільки після цього можна почати поливати.

Якщо погода спекотна, поливати необхідно вранці і ввечері, в іншому випадку досить буде одного поливу в день. До моменту появи плодів на кущах поливати потрібно часто і багато. Як тільки зав'язалися плоди, кількість і обсяг поливу скорочується.

Досить буде поливати 2 рази в тиждень. Найефективніше поливати помідори вранці, воду лити треба відразу під корінь, щоб вода не потрапляла на саму рослину, щоб не викликати появу хвороб помідорів, наприклад, фітофторозу. Перед поливом вода повинна відстоятися.

Не можна поливати ні розсаду, ні дорослі рослини холодною водою і водою з-під крана (хлорка сильно шкодить рослинам). Оптимальна температура води для поливу + 20 ° С. Кожні 2 тижні з агротехніки необхідно підгодовувати помідори.

Починати це робити необхідно, коли розсада добре вкорениться. Розчин коров'яку використовується, якщо у помідорів тонкі стебла, а листя має світло-зелений колір. На одну рослину витрачається близько 400-500 мл. Щоб отримати сверхранний урожай помідорів, необхідно висіяти насіння на розсаду в ранні терміни. Чим більше буде розвинена розсада, тим раніше Ви зніміть перший урожай.

Посів і догляд за розсадою.

Для отримання розсади помідорів насіння необхідно з 1 по 25 березня висіяти в окремі торф'яні горщики, т. Е. Без пікіровки. Роблять це так: кожен стаканчик наповнюють садовою землею і потім роблять пару ямок глибиною 1 см і в кожну кладуть по насінні.

Потім насіння закривають грунтом. Посіяне насіння в горщиках необхідно поставити на піднос і в світле місце, де температура 22 градуси. Перші сходи насіння повинні з'явитися вже через 7 днів.

Як тільки з'являться сходи, горщики з розсадою необхідно переставити на сонячне місце, де температура не більше 16 градусів. Загартовуючи розсаду - відкриваючи кватирки і двері, необхідно стежити, щоб розсада не стояла на протязі.

Через 6 днів після появи перших сходів помідорів з горщика висмикують слабкий паросток, залишаючи один сильний. Догляд за розсадою - дуже важливий етап і вимагає уваги. До посадки у відкритий грунт розсада помідорів повинна рости близько 60 днів.

Поливати розсаду помідорів треба помірно, спочатку тільки один раз в тиждень по половині склянки під один паросток. Через кожні пару тижнів розсаду помідорів підгодовують розчином нітрофоски (на 10 літрів столова ложка), витрачаючи по половині чашки під кожну рослину. Через 10 діб після першого підживлення розсаду знову удобрюють рідкими органічними добривами для помідорів.

Третя підгодівля і остання робиться за тиждень до висадки розсади в грунт. Проводять її суперфосфатом. Важливий прийом у вирощуванні розсади помідорів - це загартовування.

Починаючи з квітня розсаду виносять днем ​​на свіже повітря, але стежать, щоб температура була не нижче 10 градусів. Перше загартовування перші три дні проводять в тіні. Надалі розсада не потребує притінення. Під час загартовування дуже важливо стежити, щоб грудка землі в горщиках був зволожений, інакше розсада може загинути. До моменту висадки на гряду розсада помідорів повинна мати мінімум 10 добре розвинених листків, повинна бути міцною, ні в якому разі не витягнувся.

Посадка розсади помідорів у відкритий грунт.

Під посадку розсади помідорів необхідно виділити сонячний ділянку, захищений від вітру. Помідори не будуть рости на ділянці з застоєм води і холодним вітром. Найкраще для вирощування помідорів підійде ділянка, на якому росли бобові, різні коренеплоди.

Після картоплі і помідорів помідори не садять. За кілька днів до посадки розсади грядку необхідно перекопати і внести органічні і мінеральні добрива - гнойовий перегній (4 кг на квадрат) і суперфосфат (столову ложку на квадрат). Потім перекопаний грядку граблі і поливають теплою водою. Розсаду помідорів у відкритий грунт висаджують в травні.

Розсаду садять вертикально, заглиблений в землю торф'яної горщик. Міжряддя в посадках помідорів повинні бути 50 см, а між рослинами - 45 см.

Догляд за помідорами.

Посадки помідорів поливають рясно, кожні 6 днів. Під кожну рослину необхідно витрачати до 3-5 літрів води. Після поливу грядку мульчують, щоб не відбувалося випаровування.

Якщо починається осипання квіток, це означає - рослина відчуває нестачу вологи або температура для вирощування томатів дуже низька. У такому випадку рослину обприскують розчином бору. Також при догляді за томатами необхідно рихлити міжряддя і підв'язувати рослини до натягнутих мотузках. Липень - час дозрівання врожаю помідорів. У цей період рослини підгодовують сечовиною (ложка на 10 літрів) і нітрофоскою (дві ложки на 10 літрів).

Будь ласка, оцініть цю статтю в нашому рейтингу:

Всього: 195 (4,24 з 5), проголосувало: 46. Loading... І поділіться посиланням на статтю:

12 коментарів

Агротехніка вирощування томатів в умовах теплиць, відкритого грунту, підвіконь дуже проста, вона не вимагає створення складних умов, догляд цікавий і доступний. При цьому застосовуються найрізноманітніші методи вирощування, які практично не відрізняються один від одного. Сорти томатів: 1 "Грибовський", 2- "Дамські пальчики", 3 "Чері", 4 "Чорний помідор".

Вибір томатів для вирощування

При вирощуванні томатів своїми руками можна використовувати найрізноманітніші сорти, серед них особливо виділяються такі, як Грибовський, Білий налив, Перемога, Невський, Маяк, Північ і багато інших. Для домашнього вирощування на підвіконні існують спеціальні карликові сорти, але про це ми поговоримо окремо. Вибирати краще всього районовані, місцеві сорти, які відмінно пристосовані до кліматичних умов, дають багатий урожай. Розділити асортимент томатів можна на такі групи:

 • Універсальні великоплідні (Гурман, Камея, Попелюшка); великоплідні салатного призначення (Лотос, Лакомка); дрібноплідні для консервування і вживання в свіжому вигляді (Перст, Реванш, Носик).

Повернутися до змісту

Вирощування у відкритому грунті

Найбільш часто використовується вирощування томатів у теплиці і на відкритому грунті так званим розсадним методом. Для цього насіння спочатку висіваються в парники в середині лютого і початку березня, після досягнення ними нормальних розмірів розсада пересідає у відкритий грунт на відстані 10-15 см одна від одної або в спеціальні торфоперегнійні горщики.

При цьому останній спосіб більш надійний, культура виходить витривалою і здоровою. Догляд за розсадою простий, полягає він у підтримці необхідного рівня температури, вологості в парнику, світлового режиму. Оптимальною температурою вдень вважається 20-25 градусів, вночі - 8-10 градусів. Обов'язкова пікіровка!

Безрассадний метод вирощування

Насіння сортів, призначені для вирощування томатів у відкритому грунті, сіють прямо в поживні горщечки, т. Е. БезпікіровкіВиращіваніе томатів у теплиці або на грунті може здійснюватися і безрассадним методом. Підготовку в цьому випадку починають восени, виконуючи попередню оранку.

Посадка починається навесні в квітні або в першій половині травня. Насіння висаджуються в грунт, перші сходи з'являться після того, як температура її досягне 14-15 градусів. Рекомендується до насіння томата підмішати насіння редиски, салату, вівса, щоб вони могли легко подолати грунтову кірку.

При цьому слід вводити підгодівлю у вигляді гранульованого суперфосфату. Такі томати менше схильні до захворювань, вони стійкі до посух, коренева система їх потужна і здорова.

Повернутися до змісту

Добрива

При вирощуванні в теплицях або на відкритому грунті необхідно підгодовувати томати. Кожні 10-15 днів в грунт додають «Кеміра універсал» з розрахунку 50-70 г на 10 л води, під кожен кущ додається по 1 л. У перші дні тижня після посадки необхідні добавки гною, розведеною у воді, якщо рослини відстають у рості, мають досить бліде листя. Для швидкого дозаривания плоди томатів можна укладати в ящики або на полиці в 2-3 шари плодоніжками догори, розсортувавши їх за величиною. Протягом всього сезону томатів забезпечують позакореневе підживлення у вигляді обприскувань «Кеміра Люкс» з розрахунку 10-12 г на 10 л води.

При цьому не можна, щоб розчин потрапляв на нижню частину листя, щоб добриво було ефективним. Якщо при вирощуванні відчувається нестача сонця, то треба трохи збільшити дозування кальцію. Для цього під кожен окремий кущ додається по половині чайної ложки сірчанокислого калію або по дві столові ложки звичайної золи. Якщо у томатів починає опадати квітки, то необхідно починати обприскування за допомогою слабкого розчину борної кислоти, приблизно по 1 г на л води.

Повернутися до змісту

Дозаривание томатів

Дозаривание томатів виробляється при температурі від 8 градусів тепла, якщо цей рівень буде нижче, то помідори просто не почервоніють, почнуть псуватися. Оптимальною вважається температура 18-22 градуси, при 12-16 дозаривание пройде за три-п'ять тижнів, при 10-12 градусах - до півтора місяців. У домашніх умовах це робиться в теплому, темному або світлому місці, відмінно підходить горище, місце над пічкою.

На світлі томати набувають яскравого забарвлення, стають більш корисними. Протягом цього періоду необхідно регулярно переглядати плоди, вибирати хворі і вже зрілі. Сам процес не є обов'язковим, фахівці не розрізняють якість і смак плодів, які дозріли на кущі або в ящику, так що тут чітких правил немає.

Повернутися до змісту

Хвороби томатів

Агротехніка вирощування помідорів передбачає не тільки дотримання правил вирощування, а й профілактичні заходи для запобігання захворювань куща. Томати - рослини стійкі, але і вони можуть піддаватися самим різним захворюванням, серед яких найчастіше зустрічаються такі, як:

 • Закручування верхніх листків. Це стан пов'язаний з недоліком кальцію, вирішити таку проблему можна, додаючи позакореневе підживлення у вигляді кальцієвої сели з розрахунку на 10 л води 20 г сели. Пожовтіння листя - це фізіологічний процес, такі листочки треба відразу видаляти, що поліпшить вентиляцію, освітлення куща, знизить ризик захворювання фітофторою. Верхівкова гниль вражає плоди. Це коричневі плями, які з'являються на перших плодах, причиною такого явища стає нестача кальцію, що вирішується так само, як і при скручуванні листя. Фітофтора - це захворювання, яке вражає рослини під час вегетації, проявляється воно у вигляді бурих плям на листках, які досить швидко збільшуються в розмірах. На стеблах рослини з'являються темно-коричневі, довгасті сліди, плоди також стають коричневими, дуже твердими. Причиною цього захворювання є висока вологість в поєднанні з низькими нічними температурами, наявність поруч в теплиці вирощується картоплі. Стримати розвиток хвороби допомагає провітрювання, скорочення поливу, обробка розчином хлорокиси міді. В якості профілактики рекомендується з кінця липня починати обприскування бордоською рідиною одновідсотковою, приблизно два-три рази за весь час. При нестачі магнію на листках між жилками з'являються світлі плями, особливо це стосується нижньої і середньої частини куща. У цей час необхідно починати позакореневе підживлення за допомогою сульфату магнію один-два рази за тиждень. Робити це треба з розрахунку на десять лов води 10 гов кошти, не можна поєднувати подібне добриво з підгодівлею з сульфату калію, кальцієвої Селой. Бура плямистість - грибне захворювання, яке може уразити томат, проявляється у вигляді світло-жовтих плям, які з часом стають темно-коричневими, мають білий наліт. Заразити томат таким захворюванням можна через грунт і опале листя, де зберігаються суперечки. Рішення проблеми просте - провітрювання, обробка хлорокисью міді.
 • Прибирання томатів

  Збір томатів припадає на липень-серпень. Прибирання томатів здійснюється приблизно два-три місяці, тобто це один з найтриваліших періодів плодоношення. При цьому кожен кущ може мати плоди на різній стадії дозрівання, квітки і бутони.

  У низькорослих сортів період плодоношення дещо коротший, але при збереженні листя вони можуть приносити урожай до пізньої осені, т. Е. Перших заморозків. При вирощуванні томатів у теплиці їх можна знімати в споживчої стиглості, тобто в той час, поки вони не обм'якнули. Час збору врожаю залежить від того, коли були висіяні насіння. Ранні томати, які вирощувалися у відкритому грунті, дозрівають приблизно до початку червня в південних регіонах, на дві-три тижні пізніше - в північних.

  Пізньостиглі томати, які вирощуються з непікірованной загущеній розсади, дозрівають до кінця липня-початку серпня. Сорти, які призначені для солінь, необхідно збирати до перших заморозків. При уборі дотримується велика обережність, щоб плоди не зім'ялося, що не подряпалися. Разом зі стиглими, здоровими томатами знімають і пошкоджені, деформовані плоди. Несозревшіе залишають до їх готовності.

  Повернутися до змісту

  Як виростити томати на підвіконні?

  Вирощувати томати можна не тільки в теплиці або відкритому грунті, але і в домашніх умовах на підвіконні. Для цього відмінно підходить карликовий декоративний сорт під назвою «Балконне диво», який відрізняється невеликою плодами з дуже хорошим смаком і запахом.

  Сорт томатів під цією назвою є кущистий, низькорослий помідор, плоди якого мають дуже маленькі розміри. Часто його вирощують разом з перцем на підвіконнях кухонь і на балконах. Виростити такий сорт будинку дуже просто, для цього необхідно насіння висадити в спеціальний контейнер для розсади або простий дерев'яний ящик з грунтом, після чого накрити склом або шматочком поліетиленової плівки.

  Полив в цей час потрібен регулярний, у міру просихання земляного кома. Ящик треба поставити в добре освітлюється місце, температура повинна бути кімнатна.

  Раз на місяць необхідно вносити добрива, періодично провітрювати рослини, не допускаючи всередину холодне повітря. Протягом 90-100 днів помідори дозріють, при цьому кожен кущ дає приблизно 1,5-2 кг. Якщо плодів дуже багато, то гілки рослини треба підв'язувати, щоб вони не зламалися. Томати - це культура, яка вирощується сьогодні практично на кожному дачній ділянці.

  Помідори відрізняються приємним смаком, а догляд за ними мінімальний, що робить їх настільки популярними. Не обов'язково займатися розведенням томатів у теплицях, для цього відмінно підходять відкриті грядки, деякі сорти можна успішно вирощувати навіть на підвіконні будинку.