Вершинна гниль томатів у теплиці :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » Вершинна гниль томатів у теплиці

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Вершинна гниль томатів у теплиці

Вершинна гниль томатів - як боротися?

У теплицях і парниках помідори, під час утворення плодів, необхідно часто і рівномірно поливати - через 1-2 дня, а при високій температурі - щодня. У сухе спекотне літо, на підвищених ділянках і на легких супіщаних грунтах - потрібні 2-3 поливу. Підживлення помідорів також треба супроводжувати поливанням.

Краща одностеблові або 2-стеблова форма куща. Високі концентрації добрив, особливо азотних дуже сприяють розвитку хвороби вершинної гнилизни у томатів. Не можна розпещується рослини, а також створювати умови для надмірного розвитку бадилля до плодоутворення. Неперепревшего гній - ще одна причина розвитку хвороби помідорів. Всі грунтові суміші повинні бути Вологоємна. Захворювання вершинної гниллю томатів зменшується, якщо вносити в грунт азотно-кислий кальцій або систематично обприскувати помідори 0,3-0,4-процентним хлористим кальцієм. Судинний бактеріоз у капусти - Читайте тут .Зараженние вершинної гниллю плоди треба видаляти і знищувати. Підпишіться на нові статті - введіть Ваш e-mail

Завантаження...

Мозаїка

Мозаїка томатів - це дуже неприємна хвороба, що викликається вірусами, часто призводить до втрати врожаю і загибелі кущів.

 • Зміна форми і забарвлення листя. Поява жовтувато-зелених плям. Пригнічення рослини, що призводить до зменшення врожаю томатів, пожовтіння і подальшого засихання.
 • Видалення і спалювання уражених рослин. Попередня півгодинна протруювання насіння в однопроцентному розчині марганцівки. Полив розсади таким же розчином по кілька разів на день з проміжками в 3 тижні.
 • Обробка розсади розчином знежиреного молока кожні десять днів. Його роблять так: в десяти літрах води розводять 1 літр молока з додаванням чайної ложки сечовини. Для висівання краще 2-3-х річні насіння. Хвороба передається через сік рослин. Тому не потрібно його стосуватися, пасинкуя помідори. Краще вибирати стійкі до мозаїки сорти і гібриди. Ранній посів насіння.

Сіра гниль томатних плодів

Це хвороба, що викликається грибами. Поразка плодів томатів відбувається, як правило, в самому кінці вегетації, коли приходять холоду і дощі.

 • Поява дрібних округлих плям, які з часом починають збільшуватися і виділяти буру рідину. Виникнення сірої цвілі на стеблах, листках і квітках рослини.

Якщо ви помітили сіру гниль, вирощуючи томати в теплиці з полікарбонату, то необхідно зробити наступне:

 • Видалити уражені плоди та інші органи рослини; Підвищити температуру; Обприскати хворі помідори такими препаратами як Фундазол, «Заслін» або «Бар'єр».

Коренева гниль томатів

Характеризується прив'яданням рослин, так як їх коренева шийка починає загнивати. Ця хвороба може вражати і огірки.

 • Дезінфекція грунту за допомогою розчину з мідного купоросу. Зняття хворого верхнього шару грунту в теплиці і додавання свіжого. Обробка «Заслоном» і «Бар'єром».

Це хвороба, причиною якої є гриби. Вона вражає тільки плоди (на фото).

 • З'являється невелике бура пляма в підставі плода. Обрив зелених помідорів з подальшим їх падінням.
 • Чи не підгодовувати рослини свіжим гноєм і великою кількістю азоту. Дезінфекція грунту. Збір і знищення уражених плодів.

Макроспоріоз або суха плямистість

 • Поява досить великих коричневих плям. Відмирання сильно уражених листя. Темні плями в підставі плода. Поява чорного оксамитового нальоту.
Вершинна гниль томатів у теплиці

Заходи боротьби - такі ж, як і у фітофтори.

Розтріскування плодів томатів

Це не інфекційна, а фізіологічна хвороба. Причина - полив рослини в посуху великою кількістю рідини відразу. Відбувається швидке надходження води в плоди і розрив стінок клітин тканини.

 • Якщо вирощувати помідори в теплиці, то в спеку слід її обприскувати розчином вапна. Крім перерахованих вище хвороб, подивитися на які ви зможете на фото, помідори часто вражаються комахами-шкідниками. Капустянка - це досить велике (до 5 сантиметрів) буре комаха, яка має великі лапи, якими вона може копати. Вона любить сиру грунт, багату гноєм.
 • Вливання в норки шкідника настою гострого перцю або столового оцту.

Дротяники

Дротяники - це жовті гусениці, які здатні пошкоджувати коріння і стебло томатів.

 • Допомогти позбутися цього шкідника допоможуть палички. На них потрібно нанизати овочі і зарити їх у грунт так, щоб стирчали кінчики паличок. Через кілька днів, палички, в яких накопичилися дротяники потрібно витягнути і спалити. Коли проводиться перекопування грунту в теплиці, дротяників слід зібрати і знищити. Знизити їх кількість також можливо при вапнуванні грунтів та внесення мінеральних добрив.

Білокрилки і совка

Білокрилки - теж досить поширені комахи в теплиці. Їх личинки здатні висмоктувати соки з листя, і з часом це може призвести до того, що помідори гинуть. Заходи боротьби - обробка Фосбецідом або Ціткором. Підгризаючі совки - це гусениці сірого або чорного кольору, здатні дуже пошкодити помідори. Щоб уберегти свій урожай, вирощений в теплиці, потрібно:

 • Знищувати бур'яни. Збирати гусениці. Обробити рослини і їх плоди препаратом «Стріла».

Як бачите, позбутися від хвороб нескладно, достатньо знати методи боротьби з ними. І тоді помідори порадують вас своїми соковитими і корисними плодами.

Поділитися з друзями:

Відзначено, що в останні роки томати все більше страждають від різних інфекцій Для боротьби із зазначеною проблемою необхідно вжити таких заходів:

 • Після 20 днів після посадки розсада обприскується засобом «Заслін». Ще через 20 днів необхідна 2 обробка. Для цього використовується препарат «Бар'єр». Знадобиться 5 ложок кошти. Їх розводять у 10 літрах води, потім розчин слід процідити і можна починати процедуру обприскування. Після того як на томатах з'явиться 3 квіткові кисті, можна приступати до обприскування часниковим розчином. Стакан зубчиків перемелюють на м'ясорубці, потім в отриману суміш додається 10 літрів води, туди ж іде 1 грам марганцевокислого калію. На квадратний метр потрібно півлітра кошти. Добре показує себе і препарат «оксіхом».

Розтріскування плодів

Представлене захворювання має фізіологічний характер. Основна причина - зміна кількості вологи в грунті. Як правило, в посушливу погоду дачники прагнуть напоїти томати великою кількістю води.

Волога надходить в плоди, а стінки клітин відчувають колосальні навантаження. Найбільше страждають зелені помідори. Після цього томати продовжує рости і червоніти, а тріщини залишаються.

 • Щоб плоди залишалися цілими необхідно проводити полив з деяким інтервалом. При цьому грунт не буде швидко висихати. При вирощуванні томатів в скляних теплицях скло зовні обробляють вапняним молоком. Уникнути зазначеної проблеми можна обладнавши теплицю крапельної системою поливу.

Представлене захворювання має фізіологічний характер. Основна причина - зміна кількості вологи в грунті

Сіра гниль

Представлене захворювання є грибним. Поразка плодів відбувається при холодній погоді і достатку дощів. Незалежно від кольору плоду на ньому з'являються круглі дрібні цятки.

Далі вони ростуть і переходять в водянисті бурі точки. Сіра гниль може з'явитися і на квітках, листках, стеблах. Незалежно від кольору плоду на ньому з'являються круглі дрібні цятки. Далі вони ростуть і переходять в водянисті бурі точки. Сіра гниль може з'явитися і на квітках, листках, стеблах Способи лікування такі:

 • Потрібно видаляти уражені плоди та інші частини растенійпроводітся дезінфекція почвинеобходімо строго дотримуватися всіх правил по вирощуванню томатів у теплиці, підтримуючи оптимальний мікроклімат усередині укритіябольние рослини обприскують за допомогою фунгіцидів. Підійдуть такі кошти, як «Бар'єр» і «Заслін».

Вершинна гниль

Особливості, що характеризують захворювання: на зелених плодах, що відносяться до 1 кисті, виникають вдавлені сухі чорні або водянисті з гниллю плями. Представлені ознаки зустрічаються при нестачі кальцію і зайвому рівні азоту в ґрунті, а також при нестачі вологи. Особливості, що характеризують захворювання: на зелених плодах, що відносяться до 1 кисті, виникають вдавлені сухі чорні або водянисті з гниллю пятнаКак боротися? Потрібно проводити регулярний полив, уражені плоди знищують, на заражену рослину розпилюють кальцієву селітру. Як боротися? Потрібно проводити регулярний полив, уражені плоди знищують, на заражену рослину розпилюють кальцієву селітру

Мозаїка

Ця хвороба являє собою вірусне захворювання. При цьому відзначається зміна форм і забарвлення листя. Вони можуть скручуватися, покриватися зморшками, а сама рослина виглядає пониклим. Багато томати просто засихають. Якщо томат заразився мозаїкою, він видаляється.

Вершинна гниль томатів у теплиці

Перед початком посіву насіння необхідно обробити марганцевокислим калієм, рослини періодично обприскують розчином марганцівки. Щоб томати не наражалися хвороб, вирощувати їх необхідно, дотримуючись особливим правіламПредотвратіть хворобу можна, якщо використовувати насіння, яким вже виповнилося 3 роки. Проводиться пасинкування: обламування йде вручну, слід стежити за тим, щоб сік рослини не потрапив на ваші руки.

Бура плямистість

Бура плямистість з'являється на листках культур, що ростуть в теплицях з плівки. При цьому на внутрішній стороні аркуша відзначаються плями коричневого кольору з сірим нальотом.

Потім листя швидко відмирають, що веде до загибелі рослини. Бура плямистість з'являється на листках культур, що ростуть в теплицях з пленкіБолезнь поширюється дуже швидко - в процесі поливу інфекція потрапляє в грунт. Також інфекція зберігається і на скинутих рослиною листі. Способи боротьби:

 • Налаштуйте температуру в теплиці, стежте за вологістю повітря, скоротіть полив. Проводиться обробка хлорокисью міді, можна скористатися популярними засобами «Заслін» і «Бар'єр» .Після збору томатів проводиться дезінфекція теплиці.

Якщо в парнику мало місце зараження бурою плямистістю, вирощувати томати в ньому в наступний сезон не рекомендується.

Хвороби тепличних томатів (відео)

Коренева гниль

Крім перерахованих вище, існують ще багато хвороб томатів. Так, в теплиці у помідор може розвинутися коренева гниль. Як правило, недуга спостерігається в посилених конструкціях.

Характерні ознаки: загнивання шийки кореня і в'янення листя. З огляду на те, що така ж хвороба часто зустрічається у огірків, висаджувати томати після них не слід. У теплиці у помідор може розвинутися коренева гниль.

Як правило, недуга спостерігається в посилених конструкціях. Характерні ознаки: загнивання шийки кореня і в'янення лістьевНедуг все ж «дістався» до тепличних томатів, то, в першу чергу, потрібно дезінфекція грунту за допомогою розчину мідного купоросу.

Хворий шар грунту знімається, а на його місце засипається новий грунт. Також земля обробляється препаратом «Заслін».

Профілактичні заходи

Щоб томати не наражалися хвороб, вирощувати їх необхідно, дотримуючись особливими правилами.

 • Для початку потрібно грамотно вибрати сорт. Для теплиць підходять індетермінантні сорти. Восени варто віддати перевагу сорту Уральський багатоплідний. Навесні досвідчені городники вибирають Ленінградський скоростиглий. Так як врожайність сортів залежить від погоди, краще висадити відразу кілька гібридів. Субстрат краще брати схожий на тепличний грунт. Полив повинен бути періодичним, але помірним. Томати дуже люблять світло, також слід періодично проводити підживлення. Так як найбільш часто помідори вражають грибкові захворювання, проводиться кілька обробок культур.

Є цілий ряд інфекцій, що вражають томати. При цьому хвороби помідор успішно лікуються. Однак краще провести профілактику ще перед посадкою рослин, тоді вдасться уникнути багатьох проблем.

Також читайте

Чорна гниль вражає пошкоджені і зберігаються з порушенням режиму помідори. Вона може передаватися з рослинними залишками і через грунт. Особливо небезпечна чорна гниль в сиру погоду, коли плоди формуються і починають дозрівати.

Гриб заражає їх, утворюючи водянисте стиснуте пляма світло-сірого кольору, потім з'являються темні пікніди, які розповсюджують довкола себе чорні шорсткі плями на недостиглої зеленої поверхні шкірки. Якщо гриб проникає в дозріваючий червоний плід, пляма відразу набуває чорного забарвлення. Чорна гниль боїться бордоською рідини.

Обприскувати нею в 1% - ної концентрації можна і плоди, але не пізніше, ніж за півмісяця до першого збору врожаю. Після останнього збору врожаю потрібно провести глибоку обробку грунту, знищивши всі рослинні залишки. Якщо немає трактора і плуга для зяблевої оранки, слід провести глибоку обробку поч-ви одним з мотоблоків типу «Мантис» Бажано не допускати пошкодження плодів під час їх знімання і транспортування.

Як боротися з вершинної гниллю томатів. Що це за хвороба, фото

Автор:

 • 5

Дачники та завзяті городники часто займаються вирощуванням помідорів. Вони знають - щоб отримати хороший результат, потрібно володіти інформацією про всі захворюваннях культури.

Тому питання: «Як боротися з вершинної гниллю томатів?» - Є досить поширеним. Ця хвороба може вражати овоч як у відкритому грунті, так і в теплицях.

Інфекційне пляма

Вершинна гниль дуже швидко захоплює велику частину помідора. Захворювання спочатку починає проявлятися на зеленому плоді знизу. Потім на вершині томата стає видним водянисте пляму. Воно темніше зеленого овоча.

Згодом пляма зміниться і буде сухим і сірувато-коричневим. Воно візьметься щільною шкіркою, яка потріскається і вразить весь плід. Тому потрібно знати, як боротися з вершинної гниллю томатів.

В іншому випадку врожаю не буде. Суха шкіра плями вдавлюється в глибину помідора. Хвороба вражає весь овоч цвіллю. М'якоть томата заселяється сапрофітними грибами. Вони пошкоджують тканину, яка потім просто загніет. Іноді буває, що плоди не гниють, а висихають.

У деяких випадках на помідорах зовні не видно ознаки хвороби. Овоч пошкоджується всередині, зріє раніше здорових плодів і опадає. Такі томати не придатні до вживання.

У них низькі смакові якості, не можна переробляти і використовувати насіння як посадковий матеріал.

Умови для поширення захворювання

Перш ніж почати займатися вирощуванням помідорів, потрібно дізнатися, як боротися з вершинної гниллю томатів. Також бажано розуміти, від яких умов вона може початися.

Що варто зробити заздалегідь? Найважливішою причиною захворювання є порушення водного рівності. Це якщо в клітинах овоча буде нестача вологи при зовнішньої високій температурі. Коли культура росте у відкритому грунті та в жаркому кліматі, то підвищується випаровування.

З помідорів волога перемішається в листя, це призводить до зневоднення і загибелі плоду. Хвороба томатів (верхова гниль) дуже поширена, вона добре відома серед городників.

Адже в нашій країні в літній час буває недолік вологи, а температура повітря досягає 30 градусів вище нуля. Перед тим як боротися з вершинної гниллю томатів, потрібно дізнатися всі причини появи цієї хвороби. Наприклад, недолік кальцію і нерівномірний полив.

Тому для недопущення гнилі можна культуру обприскувати кальцієвої селітрою. Такі дії потрібно робити кілька разів на сім днів. На п'ять літрів води коштує розвести сорок-п'ятдесят грам кальцієвої селітри.

Кореневі підживлення

Найпоширенішою хворобою є верхова гниль томатів. Лікування культури полягає в тому, щоб обробляти рослину на стадії зав'язки плодів.

Якщо гниль не зупинити, то вона стане джерелом нових інфекцій: сірої та бурої гнилі, грибкових захворювань. Коли бурі плями з'явилися, потрібно відразу ж зробити кореневу підгодівлю. Бажано, щоб це були комплексні добрива з вмістом фосфору і калію.

Також під корінь можна внести золу. Розрахунок: на 10 літрів рідини розвести 250 грам попелу. Зола містить цинк і залізо, сірку і кальцій, фосфор і калій. При посадці в викопану лунку додається свіжий розчин.

При підгодівлі дорослої рослини потрібно в воду з золою додати 5 грам суперфосфату.

Передпосівні методи обробки

Захворювання найчастіше вражає помідори, які вирощуються в парниках. Вершинна гниль томатів у теплиці - дуже часте явище, хвороба швидко починає знищувати плоди. У відкритому грунті пасльонових рослина також піддається захворюванню.

Потрібно заздалегідь робити методи заощадження томатів. Часто дачники і городники закуповують стійкіші сорти помідорів. Такий метод найбезпечніший, він екологічно чистий і вигідний. Також сорти-гібриди дуже стійкі до вершинної гнилизни.

Наприклад: Більшовик F1 і Гломбе майстер F1, Беніто F1 і Фараон F1, Ротор F1 і Великий каньйон і багато інших. Після кінцевого збору врожаю потрібно ретельно перекопати ділянку. Зібрати корінці уражених помідорів. Потім ще раз провести глибоку оранку.

На наступний сезон на цьому місці не садити помідори, це можна робити лише через три роки.

Знезараження насіння

Вершинна гниль томатів у теплиці - дуже поширене явище. Досвідчені городники заздалегідь вживають заходів по її запобіганню. Можна за три місяці до посіву насіння замочити їх у розчині одновідсоткового марганцевокислого калію або двадцатипроцентной соляної кислоти.

Це знезаразить посадковий матеріал. Підготовлені насіння поміщають в марлю і зав'язують. Потім кладуть в ємність і заливають розчином.

Потримати посадковий матеріал в рідині потрібно близько півгодини. При цьому розчин повинен залити насіння повністю. Потім посадковий матеріал промивають у воді протягом 15 хвилин і дають йому висохнути.

Вершинна гниль томатів у теплиці

Розчин з бурштинової кислоти

Практично всі заходи боротьби з вершинної гниллю томатів полягають в попередній обробці насіння. Адже дбати про здоровий рослині потрібно з турботи про посадковому матеріалі. Такий підхід збільшує відсоток стійкості рослини до інфекційних хвороб.

Це може бути не тільки верхова гниль томатів. Фото інфекції на помідорах показують, як вона вражає весь плід. Отже, давайте розберемося, в якому розчині ще можна замочити насіння. В одному літрі води розчинити 17 мілілітрів бурштинової кислоти.

Також можна використовувати 1% розчин сірчанокислого цинку. Витримати насіння в рідині потрібно не менше доби. Цей метод не тільки зробить рослина більш стійким до інфекційних захворювань, але і прискорить процес плодоношення і дозрівання самого помідора.

Додати коментар

Хвороби томатів (помідор)

Фітофтороз, або бура гниль

Фітофтороз, або бура гниль, плодів томата (грибне захворювання). Одне з найбільш небезпечних захворювань помідор. Уражаються листя, стебла і особливо сильно уражаються зелені плоди.

На листі з верхнього боку утворюються бурі розпливчасті плями, розташовані по краю листової пластини, а по нижній білий наліт. На стеблах і черешках з'являються темно-коричневі смуги, а на плодах - розпливчасті буро-коричневі тверді плями, швидко охоплюють весь плід.

Захворювання поширюється в період вегитации. Джерело первинного інфікування - заражені фітофторозом картопляні поля і рослинні залишки томатів.

Вершинна гниль томатів у теплиці

При сильному розвитку хвороби - убогий врожай, низька якість плодів, які не завжди придатні для вживання. особливо інтенсивно хвороба поширюється в кінці літа - початку осені, коли розвитку фітофторозу сприяє різка зміна денних і нічних темпіратура при високій вологості повітря (дощі, тумани, рясні роси) Томати заражаються фітофторозом від картоплі. Зберігається збудник в бульбах картоплі, іноді у вигляді зооспор в шкірці і волосках насіння томатів.

Заходи боротьби

Стійкі гібриди, висока агротехніка, дотримання сівозміни, просторова ізоляція картоплі і томату, внесення мінеральних добрив з підвищеними дозами фосфорно-калійних. Обприскування томатів до появи фітофторозу з інтервалами 7-10 днів, спалювання рослинних залишків.

Через 20 днів після посадки розсади на постійне місце її обприскують розчином "Краплі" (3 колпочка на 1 літр води). Через 7 днів після першої обробки проводять другу обробку препаратом "Хом" (40 гр порошку на 10 л води), витрачаючи 10 літрів на 100 квадратних метрів.

З народних засобів воліють обприскування розчином часнику. Стакан зубчиків пропускають через м'ясорубку, розводять в 10 л води, додають 1 гр марганцівки, витрачаючи по 2,5 літра на 1 квадратний метр.

Розтріскування плодів томата

Розтріскування плодів томата - неинфекционное захворювання, причиною якого є раптова зміна вологості грунту. Часто виявляється в теплицях. При сонячній погоді грунт в них швидко нагрівається і висушується.

Якщо потім рослини рясно полити, в плоди відразу надходить багато води. Стінки клітин епідермісу не витримують підвищеного тиску і розриваються. Найчастіше розтріскуються зелені томати.

Через рани в плід легко проникають паразитичні гриби і бактерії. Поступово в місцях тріщин тканини плоду пробковеют, і небезпека зараження зникає. Такі плоди можуть дозріти, але якість їх буде низьким.

Якщо після посухи слід тривалий дощовий період, плоди томата можуть розтріскуватися і у відкритому грунті. В основному стійкість плодів обумовлюється товщиною шкірки.

Заходи боротьби

Використання в теплицях вологоємність грунту. Влітку при настанні сонячних днів покриття стекол теплиць зовні (не всередині!) Вапняним молоком. Неприпустимо пересихання грунту в теплицях, але, якщо це сталося, необхідний помірний, багаторазовий з короткими інтервламі полив рослин.

Вершинна гниль помідор.

Вершинна гниль помідор - неинфекционное захворювання, найчастіше порожает плоди томатів у теплицях. У відкритому грунті зустрічається рідко. Хвороба развіваетсяпрі несприятливих умовах - високої темпиратуре, нестачі вологи і поживних речовин, особливо кальцію.

При цьому захворюванні на вершині плода з'являється темно зелене водянисте пляму. Воно швидко темніє, стає сіро - бурим, тканину в цьому місці впадає, твердне. Уражаються тільки зелені плоди, які потім швидко дозрівають.

У деяких випадках зовні хвороба не проявляється, лише на зрізі плода виявляється побуріння внутрішніх тканин. Особливо сильно верхова гниль розвивається на плодах перших двох-трьох кистей.

Заходи боротьби

Під час утворення плодів важливі регулярний, але помірний полив рослин, хороша вентиляція при високій темпиратуре повітря. Восени при підготовці грунтової суміші додають крейду, або вапно-гідратного, з розрахунку на одне відро грунтової суміші 2 столові ложки. Навесні перед висадкою розсади на постійне місце в лунку додають поживний грунт "Томат і перець".

Бура плямистість (кладоспоріоз) помідор

Сама вредоностного хвороба помідор в теплицях. Найбільший розвиток цієї хвороби спостерігається при відносно високій вологості повітря і підвищеної темпиратуре. Уражаються листя.

Перші ознаки хвороби - плями, які з'являються спочатку на нижньому боці нижнього листя. Вони світло-сірі, поступово буреющие, оксамитові, розпливчасті. Тільки пізніше на верхній стороні листя утворюються світло-зелені, потім жовтіють, буріють плями.

З нижнього листя бактерії швидко поширюються вгору. Уражені листки засихають, рослини гинуть. Спори гриба легко переносяться на здорові рослини при поливі, з одежлой.

При темпиратуре повітря 20-25 гр і вологості понад 90% розвиток хвороби прискорюється. Через 30-35 днів припиняється утворення зав'язей, плоди погано ростуть.

Заходи боротьби

Протруювання насіння. Оптимальна вологість повітря 80%. Обприскування рослин фунгіцидами. Дезінфекція грунту і внутрішньої поверхні скла в теплиці розчином мідного купоросу.

Листова цвіль розвивається в умовах підвищеної вологості при поливі холодною водою, при низькій темпиратуре вночі. Тому при її перших ознаках необхідно знизити вологість повітря, скоротити поливи.

Для профілактики і лікування рослин використовують препарат хлорокиси міді "Хом" (40 гр на 10 л води). Обприскування проводять при виявленні перших ознак захворювання. При сильному ураженні рослин обробку треба повторити, але не раніше ніж через 7-8 днів після першої.

Хороші результати дає регулярне обприскування під час плодоношення органічним добривом "Еффектон-О" (2ст ложки на 10 л води) з інтервалом 5-6 днів. також необхідно після збору врожаю провести в теплиці дезінфекцію: в 10 л води розвести 50 гр мідного купоросу і іприснуть грунт і покрівлю. На наступний рік помідори в цю теплицю садити не можна. Джерело: ntonovitch-lena. narod. ru