Висаджувати розсаду помідорів в теплицю :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » Висаджувати розсаду помідорів в теплицю

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Висаджувати розсаду помідорів в теплицю

Настав травень, і дачники активно висаджують овочеві культури. Сьогодні ми поговоримо про томати. А в цьому огляді зібрані цікаві відеоматеріали про те, як правильно висаджувати розсаду в грунт і теплиці, які добрива використовувати при посадці томатів, як гартувати розсаду.

1.

 Почнемо з загартовування рассадиО те, чим корисно загартовування розсади, і як його проводити, розповість цей короткий відеосюжет:        

2.

 Посадка розсади томатів у теплиці першому відео докладно розказано про те, як підготувати розсаду томатів і висадити її в теплицю, щоб потім не думати про поливи все літо Програма «Вдалі поради» - Сергій Румянцев, керівник клубу органічного землеробства розповідає про особливості висадки високорослих сортів томатів в теплицю, про їх підв'язці і мульчировании.

А в цьому сюжеті представлений ще один варіант висадки високорослих томатів у теплиці - в борозни. Якщо ваша розсада переросла і сильно витягнулася, буде корисно подивитися наступне відео про те, як краще посадити в теплиці такі рослини:      

3.

Висадка томатів у відкритий грунтФрагмент передачі «Вдалий сезон» з Сергієм Глазіновим. З цього відеосюжету ви дізнаєтеся про особливості висадки томатів у відкритий грунт; про те, коли вносити добрива; про правильне сівозміні овочевих культур і про обробку томатів при фітофторозу

А в цьому невеликому репортажі дачниця, автор блогу розповідає про свій досвід і перевірених прийомах висадки розсади у відкритий грунт Про посадці переросла розсади у відкритий грунт розповість наступне відео:

Сподіваюся, представлені відеоматеріали виявляться корисними і цікавими для вас!) Діліться своїм досвідом і порадами на нашому сайті!

Висаджувати розсаду помідорів в теплицю

Підготовка грядок до посадки

За 2 тижні до висадки розсади , теплицю покривають плівкою і вносять добрива. Для томатів на 1 м2 беруть 1 / 2-1 відро перегною або повністю розклалася компосту (свіжий гній не вносять), додавши 1 склянку просіяного деревної золи і 1,5 ст. ложки будь-якого комплексного мінерального добрива. Грунт перекопують або добре розпушують.

Зазвичай в теплиці буває дві грядки. На них, як правило, розміщують рослини в два ряди. Мій досвід показав, що томати краще висаджувати в один ряд через 40-45 см.

При такій посадці вони добре освітлюються сонцем, а значить, краще ростуть і менше хворіють.

Посадка

Розсаду висаджують з 1 по 10 травня (на суглинних грунтах 15-20 травня). Температуру повітря в теплиці підтримують на рівні 20-25 ° С.

Лунки викопують глибиною 15см. У кожну кладуть 1 жменя перегною (або біогумусу), 1 / 2-1 жменю деревної золи, 1 / 2-1 чайну ложку суперфосфату (краще його потовкти) і перемішують із землею.

Рясно поливають теплою водою або світло-рожевим розчином марганцівки, витрачаючи до 2 л на лунку. Розсаду пересаджують разом із земляною грудкою. Рослини поміщають вертикально, заглиблений до перших справжніх листочків.

Переросла розсаду садять похило, засинаючи частину стебла, де попередньо видалені листя, шаром землі не більше 7 см. Після посадки грунт ущільнюють, рослини не поливають.

Бажано землю замульчувати перегноєм, торфом або чорним нетканим матеріалом, поклавши його смуги по обидва боки висаджених рослин. Для захисту від фітофтори і бурої плямистості обприскують розчином бордоською рідини (100 г на 10 л води) або хлорокиси міді (40 г на 10 л води).

Температурний режим та вологість

Для нормального росту і розвитку рослин томата потрібні температура 20-26 ° С і низька вологість повітря. Тому теплиці потрібно Регулярно провітрювати . Так як томати не бояться протягів, фрамуги (або двері) можна відкривати з двох сторін.

До речі, Мульчування грунту нетканим чорним матеріалом покращує температурний режим і знижує вологість у теплиці.

Повернутися в зміст - Поради

Висаджувати розсаду помідорів в теплицю

Терміни висадки розсади в теплицю

Все залежить від клімату вашого регіону. Зазвичай в не обігрівається теплиці розсаду томатів висаджують на початку травня. Якщо є загроза поворотних заморозків, то поставте в теплиці додатково дуги і натягніть над розсадою покривний матеріал.

Якщо немає такої можливості, то висаджуйте розсаду пізніше, коли будете впевнені, що заморозки не повернуться.

Як підготувати грунт в теплиці для помідорів

Навесні ми перекопують грунт в теплиці і вносимо в неї перегній. Свіжий гній в теплицю вносити категорично не можна! Потім поливаємо всю грунт і закриваємо теплицю до посадки розсади.

Більше нічого попередньо в грунт не вносимо. Тільки коли будемо садити томати, в кожну лунку додамо жменю деревної золи. Далі, якщо рослинам буде чогось не вистачати, а це буде помітно по листю, живлення рослин скорегуємо додатковими підгодівлею.

Як садити помідори в теплиці

Схема посадки томатів у теплиці безпосередньо залежить від посаджених на розсаду сортів і способі формування їх. Головна умова для хорошого врожаю - посадки не повинні бути загущені, для кожного кущика повинно вистачати сонця. На питання як правильно розмістити томати в теплиці немає єдиної думки, у кожного досвідченого садівника свої тонкощі в посадці і свої схеми. На наш погляд, найбільш оптимальними для теплиці є такі схеми:

Розсада помідор з; пелюшок.; Висаджуємо в теплицю.

 • Скоростиглі низькорослі сорти, що формуються в 2-3 стебла, садити краще в шаховому порядку в два ряди з відстанню між кущами 50 см, а між рослинами - 40 см; штамбові і детермінантні сорти, що формуються в 1 стебло, відстань між рядами 50 см, а між рослинами - 25 см, т. е. на 1 кв. метр можна посадити до 10 рослин. Але ця схема вимагає ретельного догляду за рослинами, щоб не згустити їх, і більше розсади; високорослі індетермінантні сорти краще посадити в 2 ряди в шаховому порядку з відстанню між рядами 80 см, а між рослинами - по 60 см при вирощуванні їх в 1 стебло і до 70-75 см - при вирощуванні їх в 2 стебла.

Але найкраще - комбінувати посадки в теплиці. Для цього на кожній половині теплиці (розглядаємо варіант теплиці з двома грядками і проходом між ними) ми садимо розсаду в два ряди.

У скла - перший ряд, садимо скоростиглі детермінантні рослини з відстанню приблизно 40 см, формуємо їх в одне стебло. В ряду біля проходу - другий ряд, садимо високорослі помідори через 60 см і формуємо їх також в 1 стебло.

Між високорослими і детермінантності садимо супердетермінантние штамбові сорти з відстанню в 25 см один від одного. Формуємо їх в 1 стебло і прищипують після другої кисті, залишивши над нею 2-3 листки.

Така посадка можлива тільки при формуванні всіх рослин в одне стебло, інакше посадки будуть загущени. Ведення томатів в 1 стебло дозволяє отримати найбільш ранній урожай, але він буде максимальним.

Можна вести кущі і в 2 і в 3 стебла, тоді плодів буде більше, але встигати вони будуть пізніше, а при короткому літі багато з них на кущі не визріють. Тобто ви отримаєте максимальний урожай але він складатиметься не тільки з червоних, але і з зелених помідорів. При використанні нашої схеми в теплицю розміром 8х3 метра, можна посадити відразу до 50 ультраскоростиглих, до 40 детермінантних і до 20 високорослих томатів. Причому в першій половині липня ультраскоростиглого сорти вже віддадуть урожай. Після посадки розсади помідорів у теплицю їх необхідно добре полити під кущ.

Мульчування томатів у теплиці

Додамо, що після висадки розсади томатів в теплицю, грунт ми мульчіруем соломою шаром приблизно 5 см. Це дозволяє в майбутньому скоротити поливи і тим самим знизити вологість повітря в теплиці.

Висока вологість (як правило разом з низькою температурою повітря) сприяє захворюванню томатів фітофторою. Деякі садівники використовують в якості мульчі скошену траву, інші - картон, треті - неорганічну мульчу та ін. Після посадки розсади помідорів у грунт, краще їх на пару днів притенить, інакше вони можуть отримати сонячний опік.

Посадка томатів в теплицю з полікарбонату відео

Будемо раді, якщо ви поділитеся своїми способами висадки розсади в теплицю або просто доповненнями. Скільки кущів томатів ви садите в теплицю? Чим удобрюєте грунт при посадці?

Наші нові сервіси

Правила вирощування розсади

Вирощування розсади - найвідповідальніший етап. З нього і починається якраз посадка помідорів в теплиці і подальший догляд за ними. Адже від того, наскільки сильними і здоровими виявляться саджанці томатів, і залежить кінцевий урожай.

Ось чому на цьому етапі потрібно проявити максимум терпіння і уваги.

Етап # 1 - посів насіння

Спочатку, перші 20 днів листова система швидко рости не буде, а ось наступний такий же період часу її зростання помітно посилиться. А вже через 35-40 днів від сходів листя сильно підуть і в висоту, і ширину. Ось тут-то потрібно і зробити все необхідне, щоб розсада не змогла занадто витягнутися:

 • Температуру протягом тижня тримати 18 ° С вдень і 15 ° С вночі. Поливати розсаду всього 2-3 рази, під корінь: в перший раз при появі всіх сіянців, в наступний раз через два тижні і останній раз за 3 години до пересадки. Полив, до слова, потрібно робити водою температури 20 ° С. Майже кожен день скриньки з розсадою потрібно повертати до скла іншою стороною, щоб сіянці не стали витягуватися тільки в одну сторону.

Підживлення на період вирощування розсади не потрібна.

Етап # 2 - гарт розсади

Уже в квітні-травні розсаду томатів традиційно гартують, відкриваючи кватирку в приміщенні з нею і вдень, і вночі. А в теплі дні, коли температура повітря від 12 ° С і вище, горщики з рослинами можна виносити на відкритий майданчик, наприклад, на балкон або терасу, іноді навіть залишаючи на ніч під плівкою.

Важливо тільки, щоб грунт під час загартування завжди була зволожена, щоб сіянці НЕ зів'яли. В результаті добре загартована розсада буде здорового синювато-фіолетового відтінку. А за 5 днів до посадки розсади в теплицю всі рослини бажано обприскати борним розчином, в похмуру погоду рано вранці.

Розрахунок такий: 1 г борної кислоти на 1 л води. Це допоможе зберегти квіткові бутони ще на першій квітковій кисті, а, значить, урожай буде багатим.

Висадка розсади в постійне місце

Важливо також, щоб в теплиці, де будуть рости томати, кватирки були не тільки з обох торців, але ще і зверху - про це слід подбати заздалегідь, т. К. Помідори під час цвітіння не обійдуться без ретельного провітрювання. Ще одне правило - теплиця для томатів обов'язково повинна бути повністю освітлена сонячними променями, з ранку до вечора, і один тільки кущик неподалік здатний чимало знизити врожай. Ось чому до того, як виростити томати в теплиці, краще підходити обдумано, передбачивши всі деталі і нюанси.

Крок # 1 - підготовка грунту

Грядки в теплиці робити потрібно тільки уздовж, а кількість вже розраховувати залежно від ширини її конструкції. Розбивати їх треба ще за тиждень до посадки розсади, висотою по 40 см, а шириною від 60 до 90 см. А прохід між самими пасмами доцільніше робити близько 60 см.

Крок # 2 - добриво грядок

На кожну грядку з глинистої або суглинистой грунту потрібно додати на кожен кв. м по 1 відру торфу, перегною або тирси. А ось якщо грядки вже з торфу, то на них кладеться по відру дернова земля, перегній, тирса або дрібні стружки і піввідра грубозернистого піску.

Поверх усього ще - 2 ст. ложки суперфосфату і 1 ложка сульфату калію. Все добре перекопується. Уже перед посадкою самої розсади томатів підготовлений грунт потрібно полити рожевим розчином марганцівки, взявши 1 г на 10 літрів води, 60 ° С температури.

Поливати потрібно по літру в лунку. Непоганою альтернативою марганцівки може стати профілактичний препарат «Заслін», який розводити потрібно на 10 літрів одну пляшку (0,25 л) і заливати по півлітра такого розчину в кожну лунку, попутно обприскуючи все грядки в теплиці. За три 3 дні до посадки розсади томатів в теплицю на постійне місце в кожній рослині слід зрізати по 3 нижніх листочка - це знизить ймовірність хвороб, зробить провітрювання повнішим і посприяє кращому розвитку першої квіткової кисті.

Крок # 3 - висадка розсади

Садити розсаду, яка повинна бути від 25 до 30 в висоту, треба вертикально, при цьому засинаючи грунтовою сумішшю лише горщик. А ось що витягнулися рослини розсаду до 45 см заглиблювати не потрібно - це поширена помилка, адже присипаний стебло тут же дасть корінці і ріст рослини зупиниться зовсім.

Ось чому переросла розсаду садити слід так: в лунці 12 см глибиною робиться ще одна лунку, на висоту горщика, який і ставиться туди разом з розсадою. Присипати при цьому потрібно тільки другу лунку, а перша тимчасово буде відкритою.

І тільки через 12 днів, якщо переросла розсада томатів приживеться, засипається і перша лунка. Високорослі ж томати і гібриди садять посередині грядки в ряд, або в шаховому порядку, через 60 см. Якщо ж відстань буде більше, то урожай впаде наполовину - перевірено досвідом. Адже вільне рослина томатів завжди сильно гілкується, дає зайві пасинки і квіткові кисті, а тому дозрівання його плодів значно затягується. Як тільки посадка томатів у теплиці виявиться завершена, поливати їх не можна буде ще 12-15 днів, щоб не витягувалися в довжину.

Технологія підв'язки до опор

Після 12 днів після посадки томатів в теплицю, всі рослини вже можна починати підв'язувати до шпалери, на висоту 1,8-2 міра. Традиційно томати формують в одне стебло, залишаючи при цьому 7 або 8 квіткових кистей.

Залишати бажано тільки нижній пасинок всього з однієї квіткової пензлем, а всі інші пасинки з коренів і пазух листя потрібно видаляти, як тільки вони досягають 8 см в довжину. Робити це, до речі, краще вранці, коли пасинки найлегше обламуються. Для того щоб не допустити випадкового зараження здорових томатів від ліпшого хворого рослини, пасинки краще не обрізати, а обламувати убік - так, щоб сік рослини не потрапляв на пальці. Стовпчики від пасинків залишати потрібно висотою по 2-3 см

Запилення квіток томатів

Для того, щоб у тепличних томатів зав'язалися плоди, їх необхідно штучно запилювати - бджоли адже в цій закритій еко-системі не водяться. Ось чому днем, в теплу сонячну погоду квіткові кисті потрібно акуратно, злегка струшувати.

А щоб пилок проросла на маточку, після запилення бажано відразу ж полити грунт або перейдуть водою (дрібним розпилом) по самим квіткам. І вже через 2 години вологість повітря потрібно буде знизити, відкривши кватирку і двері. Саме провітрювання в фазі цвітіння томатів вкрай необхідно, і дуже важливо не допускати на плівці утворення конденсату. Адже перезволоження грунту сильно знижує надалі зміст в плодах томата цукру і сухих речовин, від чого вони і стають водянистими і кислими (які зазвичай ми і купуємо на ринку) .Ось чому полив вирощування томатів у теплиці передбачає саме такий, завдяки якому і урожай буде на висоті, і якість самих плодів не постраждає:

 • До цвітіння рослин поливати саджанці потрібно через 5-6 днів, по 4-5 л на кожен квадратний метр. Під час цвітіння до початку плодоутворення полив вже потрібен більш рясний, ніж раніше, по 10-15 літрів на кв. м.

Причому температура води завжди повинна бути в межах 20-22 ° С - це важливо. А поливати можна тільки в ранкові годину, і ні в який інший час - тільки так можна попередити утворення шкідливої ​​для томатів надмірної вологості.

Вегетаційна підгодівля

Повноцінне вирощування помідорів в теплиці передбачає 3-4 кореневі підживлення під час вегетації самих рослин. Перша проводиться через 20 днів після висадки розсади на своє постійно місце. На 10 літрів води потрібно буде взяти 1 ст. ложки нітрофоски, 0,5 л рідкого коров'яку або 2 ст. ложки рідкого добрива «Ідеал» - по 1 л під кожну рослину. Друга підгодівля робить на 10-й день після першої: на 10 літрів води береться 1 ст. ложка органічного добрива «Родючість» і 1 ч ложка сульфату калію. А вже третю підгодівлю робити потрібно через 12 днів після другої, взявши на ту ж кількість води 1 ст. ложку суперфосфату або 2 ст. ложки деревної золи, або ж 1 ст. ложку гумату натрію з 1 ст. ложкою нітрофоски. Поливати рослини необхідно по 5 літрів на кожен квадратний метр. Завдяки вегетаційної підгодівлі плоди томатів наливатися будуть куди швидше.

Збір і зберігання врожаю

Якщо вирощування помідорів в теплиці взимку вироблялося, і перші плоди вже з'явилися навесні, то їх прибирання до літа повинна вестися кожні 2-3 дні. А ось з літа до осені вже - щодня. Важливо також збирати помідори правильно - без плодоніжок, акуратно складаючи в спеціальні ящики на візках. Робити це потрібно тоді, коли самі плоди або в рожевій ступеня зрілості, або в червоній. Причому перший варіант куди вигідніше, адже після складання червоних томатів дозрівання кисті значно прискорюється, а тому у розташованих поруч плодів, на жаль, зменшується і маса, і налив. А зберігати зібрані помідори найкраще так:

 • Кожен плід загортати в м'який папір. Викладені в ящику томати перешаровуються сіном, верховим торфом або тирсою.

Або ж спеціально закупити насіння таких томатів, які спеціально були виведені для довгого зберігання - до 3 місяців і більше. Працьовитості, терпіння і турботи - і урожай помідорів у Вашій теплиці буде самим славним!

Почитайте статті на схожі теми

Процес посадки помідор в тепліцуКонструкція теплиці, як і її використання, може бути різноманітною. Її застосовують в основному для вирощування їстівних культур: зелені, ягід, овочів.

Принцип роботи теплиці знає практично кожна людина і що в них можна вирощувати найпоширеніші культури: помідори і огірки. Але, не всі знають, як садити помідори в теплицю.

Які сорти помідорів потрібно вибирати для посадки в тепличних умовах

Перед тим, як садити помідори в теплиці, потрібно спочатку вибрати правильно їх сорт. Від цього будуть залежати витрати і отримується прибуток. Сучасні городники вже знають про всі існуючі тепличних сортах помідор, новачкам ж така інформація буде дуже корисною. Є такі види помідор:

 • «Самара» - солодкий і дуже соковитий сорт, які призначений для вирощування в закритому грунті. «Медова крапля» - дуже солодкий і наливний сорт. «Манімейкер» - призначений для вирощування помідорів в теплиці. Садиться в березні і плоди з'являються влітку. «Лонг кіпер» - дає плоди для 4 кг з куща. «Чудо Землі» - найпопулярніший сорт у дачників для вирощування помідорів в тепличних умовах. «Волове серце» - має високу врожайність. «Діна» - дуже родючий сорт, який має плоди до 4,5 кг з куща.

Це найпопулярніші сорти, які найбільш часто використовуються в теплицях для вирощування помідорів. Варто ще звернути увагу на те, коли саме робиться висадка розсади помідорів у теплицю. Для деяких сортів є певний час для таких дій.

Вирощування розсади помідорів

Як вирощується розсада для помідорНікто не буде сперечатися з тим, що дешевше буде самостійно виростити розсаду помідор, ніж купити готову. Якщо є бажання зайнятися тепличним бізнесом, то раціональніше буде на початковому етапі економити свої кошти, які згодом можна буде вкласти в розвиток бізнес-проекту. Що потрібно для того, щоб виростити розсаду:

 • Стаканчики або інші ємності, які потім після пересаджування в грунт можуть розкладатися. Досить часто використовуються поліетиленові пакети, які знімають перед самою висадкою. Відповідна грунт. Добрива певної якості. Для кожного сорту помідор може бути своє добриво. Насіння томатів.
 • Всі дії можуть виконуватися своїми руками. Спочатку потрібно почати бракувати насіння. Деякі з них можуть бути зіпсованими і напевно не дадуть паростків. Після цього насіння замочують у воді на деякий час. Це необхідно для того, щоб наситити їх вологою.

Порада. Таких дій можна і не здійснювати а просто садити сухе насіння. В даному випадку все залежить від самого сорту помідор.

Деякі з них дуже примхливі і вимагають особливого підходу.

 • У торф'яної стаканчик або іншу ємність насипається грунт. Потрібно виконати на дні ємності кілька отворів для виходу зайвої вологи. Грунту не трамбується, щоб забезпечити надходження повітря. За допомогою простої дерев'яної палиці великого обсягу (3-4 см) в грунті проробляється не надто глибоке отвір. У нього насипаються насіння і засипаються землею.

Порада. Не варто занадто щільно засипати насіння грунтом. Потрібно дати їм можливість вільно насичуватися повітрям.

 • Всі стаканчики з розсадою розташовуються в теплиці. Перший період часу, який становить 20-30 днів, листи томатів з'являтися не будуть. Тільки потім стануть рости стеблинки. У цей період найголовніше забезпечити за ними правильний догляд. У нього входить не тільки полив, а й добриво грунту для підживлення паростків. Також потрібно певна температура, яка не повинна опускатися нижче +15 градусів у нічний час.

Порада. Розсада повинна не надто витягуватися, так як всі поживні речовини підуть в корінь або в стовбур куща. Поливати розсаду потрібно всього кілька разів за період її зростання:

 • Перший раз - при появі перших проблисків зростання стовбура або листків. Другий - полив виконується через 1,5-2 тижні за кілька годин до того, як висадити помідори в теплицю.

Порада. Поливати розсаду потрібно злегка теплою водою, температурою 20 градусів.

 • Для того, щоб паростки розсади не витягувалися в одну сторону з кожен день потрібно переставляти іншою стороною. Це стосується методу, коли розсада вирощується в ящику. В іншому випадку краще всього спорудити теплицю, яка мала б рівномірний розподіл сонячного світла. Тут ще треба врахувати, що необхідно робити загартування розсади. Для цього в теплиці в середині весни і вдень і вночі регулярно відкривають вікна. Також можна виносити їх просто на відкриту площадку біля теплиці. Якщо дах у конструкції знімна, то можна її регулярно знімати.

Порада. Перед тим як виконується висадка розсади помідорів у теплицю вона повинна бути за днів 5-6 обприскати.

Пересаджування розсади томатів в теплицю

Як правильно садити помідори в теплицю? Весь процес дуже простий. Для цього грунт повинен бути підготовленою:

 • Злегка зволоженою. Удобреному заздалегідь.
 • Як правило, пересадка помідор в теплицю виконується окремими рядами. Розсада садиться на відстані не менше 50 см. Але тут варто врахувати сам сорт томатів і рівень його розростання. У деяких випадках відстань між кущами томатів може досягати і 1 м. Попередньо робляться рядки за допомогою сапи або будь-якого іншого підручного садового інструменту. Деякі сорти томатів можуть мати довгу кореневу систему, і варто в такому випадку використовувати лопату. Кожен паросток виймається з ємності з тією землею, в яку було засипано насіння. Можна звільнити коріння від неї, але це тільки тоді, коли грунт і в ємності для розсади і в самій теплиці відрізняється.

Порада. Якщо розсада томатів вже готова до посадки і вийнята з ємності, а часу в даний момент посадити її немає, то потрібно обернути кореневу систему вологою ганчіркою. Ставити в воду томати не можна, так як вони можуть перенасититься вологою.

 • Як правильно висадити помідори в теплицю? Береться розсадження і акуратно вставляється в заздалегідь зроблену лунку. Зверху засипається грунтом і злегка трамбується. Відразу уздовж кожного ряду потрібно зробити додаткові лунки, які будуть використовуватися в процесі поливу.

Порада. Такі дії здійснюються в тому випадку, якщо полив йде тільки кореневої системи. Дивіться відео, де показано приклад висадки розсади томатів в грунт теплиці. Перший день розсаду не поливають, так як її коренева система і так зволожена, а потім потрібно вибрати оптимальний спосіб поливу: