У розсади помідорів в'януть і скручуються листя :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » У розсади помідорів в'януть і скручуються листя

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

У розсади помідорів в'януть і скручуються листя

Чому скручуються листя у томатів?

Помідори належать до одних з найбільш примхливих видів овочів. І якщо хоч щось у вирощуванні томатів Ви робите не так, то вони відразу будуть сигналізувати про це. Найпоширеніший каприз - скручене листя.

На жаль, не завжди виходить встановити, чому рослини так себе ведуть. Але ж така поведінка, в свою чергу, може привести до того, що плоди рослини стануть непридатні до вживання. Тому сьогодні ми розповімо, чому скручуються листя у томатів і що потрібно робити, щоб цього не сталося.

Як правильно годувати помідори?

За рахунок того, що багато садівників зловживають настоєм трав, азотними і органічними добривами, в грунті виникає нестача калію, фосфору і цинку. Це і може стати причиною того, чому скручуються листя у помідор. Щоб забезпечити збалансоване харчування, необхідно удобрювати грунт за такою схемою:

 • Добриво растворин з розрахунку 2 ст. ложки на 10 л води; монофосфат калію 1 ч. ложка на 10 л води.

Також не варто удобрювати помідори гноєм або гноївкою: через виділення аміаку листя можуть отримати опіки.

Як правильно поливати помідори?

Надмірний полив може стати ще однією причиною, чому скручуються листя у томатів. Скручування від надлишку води починається з нижніх листків і поступово поширюється до верхівок рослини.

Пластинки листя закручуються воронковидно до верхньої поверхні уздовж центральної жилки. Листя стають щільними, твердими на дотик і легко кришаться. Щоб цього не відбувалося, помідори потрібно поливати правильно:

 • Поливайте помідори раз в тиждень, використовуючи на кожен кущ 3-5 л води. У період плодоношення - 2 рази на тиждень, використовуючи таку ж кількість води; використовуйте для поливу дощову воду - завдяки наявності в ній вугільної кислоти вона має м'яку дію. Вода повинна бути теплою - 24-26 ° С; в жарку погоду переносите полив на вечір - так вода краще вбереться і засвоїться корінням; поливайте помідори під корінь - такий полив дозволяє зволожити грунт, а вологість повітря при цьому не зміниться; застосовуйте мульчування грунту - це сприятиме збереженню оптимальної вологості.

Високотемпературний стрес

Ще одна причина, чому згортаються листя у томатів - неправильний температурний режим. Висока температура - 35 ° С і вище - стане небезпечним фактором, який може привести до скручування листя у помідор і загибелі рослини. Щоб цього уникнути, в жарку погоду необхідно:

 • Посилити вентилювання і протяги, притенить рослини лутрасилом; обробити листя томата сечовиною - 1,5 ст. ложки на 10 л води, а через 1-2 дня марганцівкою малинового кольору.

Через кілька днів після таких процедур верхівки повинні розпрямитися.

Бактеріальна інфекція

Вірусні хвороби вражають стебла і листя, плоди стають чорними і гниють. Які б не були інфекції, всі вони є причиною, чому скручуються листя у томатів. Щоб уникнути хвороб, необхідно правильно удобрювати і поливати помідори, забезпечувати необхідний температурний режим.

Правильне протруювання насіння перед посівом також дасть позитивні результати. Якщо Ви збираєте насіння самі, то вибирайте тільки здорові рослини. Якщо помідори все одно захворіли, тоді купите в спеціалізованих магазинах фунгіцидні препарати. Вони не тільки захистять рослини, але і буде їх і підгодовувати.

Чому в'януть листя у помідорів?

Причиною, чому в'януть листя у помідорів, є фузаріозне в'янення. У відкритому грунті хвороба поширюється на томати в південних районах, а в теплицях - всюди. Першими ознаками, крім в'янення, є ще і пожовтіння листя.

Потім в'януть цілі пагони, а після і всі рослини. Особливо швидко фузаріоз поширюється при підвищеній вологості грунту і надлишку азотних добрив. Сама хвороба передається при пересадці розсади, поливі і розпушуванні грунту. Також фузаріоз є причиною, чому в'януть помідори. Щоб уникнути фузариозного в'янення, необхідно:

 • Висаджувати помідори там, де не було хворих плодів; знищувати рослинні залишки; проводити дезінфекцію грунту в теплиці розчином мідного купоросу: 60-80 г на 10 л води. підгортати томати до висоти 15 см; проводити обробку томатів фунгіцидними препаратами.

Чому сохнуть листя у помідорів?

Фітофтора - ось причина, чому сохнуть листя у помідорів. Фітофтора виникає внаслідок частого поливу або неправильної температури в теплиці.

Крім листя, фітофтора вражає і сам плід і в найкоротші терміни здатна знищити весь урожай. Щоб цього не сталося, потрібно проводити профілактику. Здійснювати її необхідно в суху і спокійну погоду.

Якщо літо насичено дощами, тоді слід проводити обробку хімічними препаратами якомога частіше. Але тільки тоді, коли помідори ще незрілі, стиглі плоди обробляти не можна.

Проводьте підгодівлю, яка зміцнює імунітет рослин, адже чим він міцніше, тим стійкіше будуть помідори до фітофтори. Для боротьби з фітофторою можна застосовувати настоянку на основі золи і різні засоби з додаванням міді. Виконуючи необхідні заходи профілактики, Ви перестанете шукати відповіді на запитання, чому сохнуть литися у помідорів. А Ваш урожай буде смачним і здоровим!

Поділитися з друзями:

Чому у розсади томатів скручуються листя?

Barsko 3 роки тому Tju 2 роки тому

Листя у розсади томатів скручуються від спеки, якщо створюються такі умови - наприклад, розсада тримається на сонечку, або додані "дзеркала" для збільшення світла і тепла. Ще таке спостерігається, якщо випадково забули розсаду полити - від спраги листочки скручуються, щоб заощадити свою вологу і зменшити випаровування з поверхні листя.

Ще однією причиною може бути грунт - перегній більш гріє кореневу систему, ніж спеціальний склад. Після поливу холодною водою листочки теж "зіщулюються" від холоду.

Модератор вибрав цю відповідь лучшімкомментіроватьariellis 2 місяці тому

Томати і їх розсада завжди дуже сприйнятливі до незадовільних факторів навколишнього їхнього середовища і від цього може скручуватися їх листя. Іноді городники передають куті меду з добривами або рясно удобрюють ґрунт гноєм, а його ця рослина не любить і може навіть отримати опік. Це може бути від надмірного поливу.

Він нього листочки можуть сильно скручуватися. Якщо сильно пече сонце і висока температура навколишнього повітря. Може бути це і хвороба кореневої системи.

Тому що була заражена грунт. Так може бути якщо повітря сильно сухий. Спочатку потрібно обробити перед посадкою розсаду від шкідників і захворювань.

Комментіровать2 роки тому

Листя томатів (і розсади, і дорослих рослин) може скручуватися з різних причин. Одна з них - надлишок добрив в грунті. Якщо скручування супроводжується розвитком потужних пасинків, цілком можливо, що причина - надлишок азоту. Надлишок азоту шкодить утворення плодів.

Помідори не слід удобрювати великою кількістю органіки - свіжого гною і ін. Кажуть, що томати краще недогодувати, ніж перегодувати. А ось невелика кількість золи буде корисно. Пасинки рекомендується своєчасно видаляти.

Але, до речі, все відразу пасинки також не можна видаляти, рослина може сильно послабитися. Інша важливі причини скручування листя розсади помідорів і дорослих рослин - це надлишок вологи або ж недолік. Шкідливо і те, і інше.

Треба своєчасно поливати рослини, провітрювати їх - якщо в теплиці, а в сильну жиру притенять. Іноді листочки скручуються в перші дні і тижні після посадки розсади, коли рослини тільки приживаються. Поступово листочки випрямляються.

В цьому випадку скручування безпечно. Неприємною причиною скручування можуть виявитися і вірусні інфекції. Найчастіше вражаються вже не розсада, а дорослі рослини. У таких випадках листя не просто скручуються, але жовтіють, з'являються плями.

Якщо одне, інше рослини вражені, то краще видалити їх! В кінці літа це буває, коли починаються холодні ночі. Низька температура і висока вологістю вночі сприяють розвитку хвороб.

коментувати

Сортова особливість

Досить багато сортів помідорів, особливо високорослих (індетермінантних), з тонкими стеблами і листям, сильно порізаними і звисаючими або злегка закручуються донизу. Це не захворювання - просто треба знати, що такий особливістю володіють такі популярні сорти як Фатіма, Японський краб, Оксхарт, Медова крапля, та й добра половина помідорів чері. Під час висадки розсади зверніть увагу на стан листя - якщо вони у всіх кущів однаково тонкі і злегка загорнуті - турбуватися, чому листя скручуються, не варто.

Висока температура повітря

Скручування листя у томатів часто спостерігається в спекотну літню погоду, особливо, коли дмуть суховії. Таким чином рослина намагається зменшити площу випаровування такого цінного вологи.

Мульчування кущів томатів і обрізка листя

Зазвичай увечері, в сутінках, лист розгортається та стає нормальної форми, щоб у нічний час отримати більше роси і відновити баланс. Допомогти рослині можна тільки одним способом - притенить.

Для цієї мети як на відкритих грядках, так і в теплиці відмінно підходить білий спанбонд або лутрасил, накинутий на рослини в самий полудень. А ось поливати томати дощуванням категорично не радимо.

Якщо робити це на сонце - від крапель води, що працюють як мініатюрні лінзи, лист отримує опіки, а якщо освіжати вранці або ввечері - це прямий шлях до захворювання фітофторозом. Ще радимо обов'язково мульчувати грунт на грядках і в теплиці. 8-10 см скошеної трави, лісової підстилки значно будуть охолоджувати коріння в саму спеку і рослині буде набагато комфортніше.

Недолік вологи

Це найпоширеніша причина, чому відбувається скручування листя у томатів. Багато овочівники або не приділяють уваги поливу взагалі, сподіваючись на дощ, або виконують їх неправильно - поливають часто, але невеликими порціями.

Але так змочується тільки верхніх шар грунту - 3-5 см, а коріння в основному розташовані глибше, і томат страждає від нестачі вологи. Правильний полив робити досить раз в 2-3 дня на не вкритих грядках і 1 раз в 5-7 днів на замульчувати, але при цьому на плодоносний кущ треба вилити відро води. Робити це треба не одночасно, а розділити на кілька порцій, щоб вода не розтікалася по сторонам, а вся потрапила до коріння.

Надлишок вологи

Надлишок, як і недолік, може стати причиною, чому відбувається скручування листя у томатів, але тільки краї їх загортаються вгору. Під час затяжних дощів в глинистих ґрунтах вода повільно йде на глибину, і коріння томатів буквально задихаються від нестачі повітря.

Уникнути цієї проблеми можна ще в період висаджування розсади, наповнюючи лунку рихлим грунтом. А в період вегетації зробіть невеликі канавки від кущів в сторону для відведення води від коренів.

Шкідники: тля, білокрилка, червоний павутинний кліщ

Ці садові шкідники рідко, але все-таки вражають томати, особливо, коли грядки великі, а також, в теплиці. Поселяються вони на нижній стороні листя і активно висмоктують соки, внаслідок чого листки скручуються всередину, жовтіють, з'являються некрозні плями і жовна. Виявивши шкідників, треба терміново рятувати рослину.

Якщо комах небагато, спробуйте народні методи - настій попелу, чистотілу, цибулиння.

Якщо не допомагає - один із сучасних препаратів, наприклад, Банкол, Акарін, Карбофос (Фуфпнон), Актеллік. Системні препарати типу Актара, Танрек, Біотлін не можна використовувати для рослин, де вже зав'язалися помідори, так як токсичні речовини можуть накопичуватися в плодах протягом 2-4 тижнів.

Недолік поживних речовин

Це трапляється часто, якщо з якихось причин кущі не підгодовують хоча б раз на два тижні. Особливо часто це відбувається в теплицях, де повітря сильно прогрівається, а грунт немає. Рослина не має можливості накопичувати мікроелементи в достатній кількості. При цьому скручування листя у томатів супроводжується зміною кольору, а центральна жилка стає грубою і опуклою:

 • При нестачі фосфору вони стають червоно-фіолетовими, особливо з нижньої сторони і прожилки, а верхня частина ніби сіріє; при нестачі цинку лист загинається вниз, верхівки пагонів також скручуються і стають грубими і крихкими; скручування молодих листочків і їх посветление свідчить про нестачу бору; здрібніння пагонів, загортання листочків в трубочку - ознака дефіциту міді та сірки; при нестачі кальцію краю листочків закручуються вгору, а за кольором вони стають блідими, жилки біліють, починається некроз; при дефіциті заліза лисяча жовтіють, стоншуються і обвисають.

Виправити ситуацію можна правильно підібраною підгодівлею. Якщо визначити точно, якого мікроелемента не вистачає і чому, то універсальний спосіб - обприскати розчином імуномодуляторів: в жарку погоду - Цирконій; в прохолодну і дощову - Епін; між ними - застосовувати Растворин (2 ст. ложки на відро води) для загальних підгодівлі.

Вірус тонколисті

Як правило, розвивається тільки при тривалій посусі і надлишку освітленості в теплиці. Рослини при цьому не гинуть, але врожайність дуже слабка, плоди дрібні, зморщені, з жорсткою серединою. Можна спробувати врятувати їх таким чином: з перервами в 2-3 дня послідовно обприскати лист розчином сечовини і блідо-рожевою марганцівки, а від надлишку сонця - притенить синтетичним матеріалом.

Якщо це не допоможе, то рослина краще видалити з грядки і спалити, щоб вірус не поширювався.

Бактеріоз томатів

Хворі томати погано ростуть, у них укорочені пагони, дрібні і потворні квітки, а листя скручуються, як правило, тільки дорослі рослини. Молоденькі просто ростуть тонкими і сильно перистими.

Захворювання передається насіннєвим шляхом, причому хворі рослини заражають грунт. Вилікувати такі томати практично неможливо - лише видалити і потім знезаразити грунт розчином марганцівки і подальшим посівом гірчиці як сидерат - її фітонциди вбивають збудників хвороби, а зелена маса після перепревания стане відмінним джерелом гумусу.

Неправильне пасинкування

 • Якщо після посинкованія листочки помідорів загортаються в воронку - значить, ви перестаралися з цієї маніпуляцією. По-перше, пропустили оптимальний час, коли пасинки досягли 5-7 см в довжину. По-друге, одночасно видалили занадто багато вегетативних частин. Скручування листя помідорів в такій ситуації - реакція на стрес. Зазвичай при цьому і масово осипаються квіти. Вихід, просто зробити позакореневе підживлення, і через тиждень рослина оговтається. Правда, частина врожаю буде втрачена.

Надлишок органічних добрив

Мало - погано, а багато - ще гірше. Переізбиточной внесення гною (особливо свіжого), полив нерозбавленою до потрібної концентрації рідиною або трав'яними настоями призводить до того, що рослина не може вже засвоїти стільки поживних речовин і скручує лист, щоб зменшити фотосинтез. А, крім того, випаровування і виділяється від бродіння органічних речовин аміак призводять до опіків, від чого листя згортаються і відмирають.

Поділитися з друзями:

Розсада томатів - чому в'яне, жовтіє і навіть може загинути

03/03 / 2015автор Наталя | немає комментаріевКак шкода буває бачити, що розсада томатів, яку ми пестуємо на ранній стадії розвитку, раптом починає в'янути, а листя - жовтіти. Всі причини, чому розсада томатів в'яне або її листя жовтіє, можна об'єднати в дві основні групи. Це, перш за все, помилки в догляді за молодими саджанцями і хвороби або шкідники.

Чому в'яне розсада

Сумне видовище. Але причина не одна. Як би не було вам шкода, але доведеться хоча б один саджанець вирвати з землі і ретельно оглянути - і верхівку, і корінці.

І на землю зверніть увагу. Будь-яка розсада любить вологу. Розсада томатів не виняток. Але якщо в ємності, в якій ви вирощуєте розсаду, застоюється вода, то корінці можуть задихнутися. Саме в цьому випадку реакція саджанців - в'янення листя.

 Що треба зробити в першу чергу? Зробіть дренажні отвори в дні ємності або, якщо вони є, зробіть їх ширше, щоб зайва вода змогла стекти в піддон. Друга причина занепаду - занадто сухе повітря в приміщенні.

Розсада томатів любить тепло, але якщо ви її поставите поруч зі спекотною батареєю, то сухість повітря може бути причиною млявості саджанців. В цьому випадку розсаду томатів слід поставити подалі від джерела тепла і вона оживе. Не забувайте обприскувати її.

Розпилення вологи підвищить вологість повітря і дасть додаткове зволоження листю. Третя причина - протяги. Свіже повітря корисне розсаді, але потоки холодного повітря, з відкритої кватирки, згубні для молодих листочків - вони в'януть.

Ця біда теж легко можна виправити - переставте ємності з розсадою томатів в інше місце або на якийсь час не відкривайте кватирку, не влаштовуйте протяг. Ну і четверта причина - елементарна - пересихання грунту, недостатній полив. Просто полийте розсаду. Всі перераховані вище причини - це помилки догляду за розсадою томатів, які досить легко усунути.

Але то ж самі помилки можуть обернутися більш складними проблемами, з якими боротися важче. Зайва волога і застій води в розсадних ємностях можуть привести до дуже підступному захворюванню - чорна ніжка. Як її визначити? Легко.

Огляньте стовбур саджанця. Він починає темніти знизу, а стеблинка стає зам'яким, може впасти. Корінці саджанця при цьому виглядають здоровими, а листя в'януть. А потім гинуть коріння і вся рослина.

На даному етапі рослинам допомогти вже не можна. Якщо ви помітили ознаки захворювання на самому початку, коли чорною ніжкою вражені не всі саджанці, а лише менша їх частина, вихід один: пересадите здорові рослини в іншу продізенфіцірованную посуд, заповнену новим здоровим грунтом. Але найкраще, якщо ви заздалегідь попередьте це захворювання. Допомагає уникнути його полив грунту слабким розчином марганцівки.

Чому жовтіє листя розсади томатів

Причина цього не одна. Фахівці виділяють цілих шість чинників, що сприяють пожовтіння листя. Якщо ви вчасно зверніть на це увагу, то велика ймовірність допомогти розсаді томатів і усунути причини.

 • Пожовтіння нижніх листків після пересадки розсади в грунт на постійне місце. Це відбувається зазвичай в тому випадку, коли розсада росла в маленьких горщиках або осередках. А після пересадки коріння стали посилено рости, відбираючи харчування від нижнього листя. Намагайтеся не допускати переростання кореневої системи - починайте пересадку рослин поки земляний кому коріння не заплели повністю, тоді зростання коренів буде природним. Листя набувають жовтого кольору, який чи синявою, коли верхня частина рослини або коріння відчувають різкі коливання температури. Це є причиною порушення коревого харчування. Вище вже говорилося, що переохолодження розсади томатів бажано не допускати. Пожовтіння тільки нижніх листя відбувається при сильному пошкодженні кореневої системи при пересадці або розпушуванні грунту. Щоб рослина відновилися, йому потрібен час відростити нові коріння і листя. Брак вологи також може бути причиною пожовтіння листя. Як відомо, рослина томата має довгий стрижневий корінь, який отримує вологу і харчування з глибини. А якщо ви поливаєте свої помідори тільки зверху малою кількістю води, то саме цього основним коренем її не вистачає. Основне правило поливу томатів - поливати рідко, але рясно. При пожелтении варто звернути увагу, де, в якій частині рослини жовтіє листя. При нестачі азоту на листках з'являються жовті плями. Якщо не вистачає кальцію, то починає жовтіти верхівка томата. Якщо помідори отримують мало міді разом з харчуванням, то бліднуть і жовтіють листя в нижньому ярусі рослини. Дефіцит сірки призводить до того, що листя не тільки жовтіють, але і товщають, стають твердими на дотик. Мало марганцю і заліза в грунті - листя теж спочатку жовтіють, а потім засихають. Жовтіють краю листя - не вистачає магнію. Жовтіє верхівка листа - недостатньо фосфору, а весь лист - фосфору, навпаки, багато. Грибкове захворювання фузаріоз - ще одна причина пожовтіння листя. Визначити, від цього захворювання страждає рослина або причина інша, допоможе не тільки жовтизна, а й одночасна млявість листя, наче томати давно не поливали. Звичайно, найкраще від фузаріозу допоможе профілактика. Але, якщо ж все-таки це сталося, обробіть саджанці 3-4 рази з інтервалом 1,5-2 тижні, наприклад, Фітоспорін.

 • Як пасинкувати помідори в теплиці фото

  Томати низькорослі для відкритого грунту без пасинкування

  Купити розсаду полуниці в Україні

  Як збільшити зав'язь помідор в теплиці

  Як правильно посадити сливу

  Чим підгодувати розсаду помідорів

  Помідори посадка і догляд у відкритому грунті

  Чому витягується розсада огірків

  Как подрезать помидоры в теплице

  Помідори червона шапочка вирощування

  Вирощування на балконі