Як лікувати помідори від хвороб :: Дачні поради - сайт для садівників і городників

 

Головна » Томати » Як лікувати помідори від хвороб

Ротару:и даже после 45 лет Ваша кожа будет свежей и подтянутой, если...

Добавляю 1 каплю и СЕКС с мужем длится по 2-3 часа. Потенция железная!

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

При простатите и вялой потенции никогда не трогайте свой...

Вам кричу! Если ноют колени и тазобедренный сустав cразу убирайте из рациона...

Як лікувати помідори від хвороб

Мозаїка

Мозаїка томатів - це дуже неприємна хвороба, що викликається вірусами, часто призводить до втрати врожаю і загибелі кущів.

 • Зміна форми і забарвлення листя. Поява жовтувато-зелених плям. Пригнічення рослини, що призводить до зменшення врожаю томатів, пожовтіння і подальшого засихання.
 • Видалення і спалювання уражених рослин. Попередня півгодинна протруювання насіння в однопроцентному розчині марганцівки. Полив розсади таким же розчином по кілька разів на день з проміжками в 3 тижні.
 • Обробка розсади розчином знежиреного молока кожні десять днів. Його роблять так: в десяти літрах води розводять 1 літр молока з додаванням чайної ложки сечовини. Для висівання краще 2-3-х річні насіння. Хвороба передається через сік рослин. Тому не потрібно його стосуватися, пасинкуя помідори. Краще вибирати стійкі до мозаїки сорти і гібриди. Ранній посів насіння.

Сіра гниль томатних плодів

Це хвороба, що викликається грибами. Поразка плодів томатів відбувається, як правило, в самому кінці вегетації, коли приходять холоду і дощі.

 • Поява дрібних округлих плям, які з часом починають збільшуватися і виділяти буру рідину. Виникнення сірої цвілі на стеблах, листках і квітках рослини.

Якщо ви помітили сіру гниль, вирощуючи томати в теплиці з полікарбонату, то необхідно зробити наступне:

 • Видалити уражені плоди та інші органи рослини; Підвищити температуру; Обприскати хворі помідори такими препаратами як Фундазол, «Заслін» або «Бар'єр».

Коренева гниль томатів

Характеризується прив'яданням рослин, так як їх коренева шийка починає загнивати. Ця хвороба може вражати і огірки.

 • Дезінфекція грунту за допомогою розчину з мідного купоросу. Зняття хворого верхнього шару грунту в теплиці і додавання свіжого. Обробка «Заслоном» і «Бар'єром».

Це хвороба, причиною якої є гриби. Вона вражає тільки плоди (на фото).

 • З'являється невелике бура пляма в підставі плода. Обрив зелених помідорів з подальшим їх падінням.
 • Чи не підгодовувати рослини свіжим гноєм і великою кількістю азоту. Дезінфекція грунту. Збір і знищення уражених плодів.

Макроспоріоз або суха плямистість

 • Поява досить великих коричневих плям. Відмирання сильно уражених листя. Темні плями в підставі плода. Поява чорного оксамитового нальоту.

Заходи боротьби - такі ж, як і у фітофтори.

Розтріскування плодів томатів

Це не інфекційна, а фізіологічна хвороба. Причина - полив рослини в посуху великою кількістю рідини відразу. Відбувається швидке надходження води в плоди і розрив стінок клітин тканини.

 • Якщо вирощувати помідори в теплиці, то в спеку слід її обприскувати розчином вапна. Крім перерахованих вище хвороб, подивитися на які ви зможете на фото, помідори часто вражаються комахами-шкідниками. Капустянка - це досить велике (до 5 сантиметрів) буре комаха, яка має великі лапи, якими вона може копати. Вона любить сиру грунт, багату гноєм.
 • Вливання в норки шкідника настою гострого перцю або столового оцту.

Дротяники

Дротяники - це жовті гусениці, які здатні пошкоджувати коріння і стебло томатів.

 • Допомогти позбутися цього шкідника допоможуть палички. На них потрібно нанизати овочі і зарити їх у грунт так, щоб стирчали кінчики паличок. Через кілька днів, палички, в яких накопичилися дротяники потрібно витягнути і спалити. Коли проводиться перекопування грунту в теплиці, дротяників слід зібрати і знищити. Знизити їх кількість також можливо при вапнуванні грунтів та внесення мінеральних добрив.

Білокрилки і совка

Білокрилки - теж досить поширені комахи в теплиці. Їх личинки здатні висмоктувати соки з листя, і з часом це може призвести до того, що помідори гинуть. Заходи боротьби - обробка Фосбецідом або Ціткором. Підгризаючі совки - це гусениці сірого або чорного кольору, здатні дуже пошкодити помідори. Щоб уберегти свій урожай, вирощений в теплиці, потрібно:

Про медицину. Подагра. Хвороба королів (23.03.2015)

 • Знищувати бур'яни. Збирати гусениці. Обробити рослини і їх плоди препаратом «Стріла».

Як бачите, позбутися від хвороб нескладно, достатньо знати методи боротьби з ними. І тоді помідори порадують вас своїми соковитими і корисними плодами.

Поділитися з друзями:

На що хворіють томати і як їх лікувати

Хвороб у наших улюблених помідорів багато. І це не тільки інфекційні захворювання, а й «нездужання», викликане або недогодувати, або перегодовування їх поживними речовинами, чи то пак добривами. І якщо ці болячки вилікувати можна, то з інфекційними доводиться повозитися, і не завжди успішно.

НЕІНФЕКЦІЙНІ ХВОРОБИ

Ці хвороби виникають найчастіше через нестачу добрив в різні періоди вегетації томата. Наприклад, в початковий період томатний кущ більш активно засвоює фосфор і азот, а в фазі плодоношення - калій.

І якщо в теплицях, парниках, відкритому грунті рослини давно не удобрювали, а поливаєте ви їх щедро або дощів цілком вистачає, то листя можуть набувати жовтувате забарвлення, квітки можуть не розкриватися або опадають і припиняється ріст стебла. Не шукайте причину в ураженні рослин хворобами чи шкідниками. Просто вода розчинила і забрала на недосяжну для коренів глибину всі корисні речовини.

Тому і в закритому, і у відкритому грунті слід зробити підгодівлю рослин органічними або мінеральними добривами або їх сумішшю. З особливою увагою поставтеся до фосфорного і азотного живлення, він посилює ріст стебел, листя і зав'язь плодів. При цьому слід дотримуватися певних норм.

Якщо листя і стебла набувають синьо-фіолетове забарвлення, це є ознакою браку фосфору, і азот рослинами при цьому теж не засвоюється, фосфор також стимулює розвиток кореневої системи, прискорення цвітіння і відповідно плодоношення. Ознакою надлишку азоту в ґрунті є сильне розвиток гички рослин при відсутності формування зав'язі.

Можливий також такий варіант. Після кількох днів спекотної погоди виявляється, що на деяких рослинах листочки згортаються вздовж з загином вгору. Нам здається, що рослина просто перегрівся.

Насправді причин декілька: брак фосфорного харчування, надмірна сухість повітря, слабке розвиток кореневої системи або запізніле видалення пасинків (пам'ятаєте, що пасинки сильно виснажують рослину) .Якщо рослини густо посаджені, висота кущів перевищує 1 м, бадилля може переплітатися. У цьому випадку, коли після дощів (або рясного поливу в теплиці) при сонячній погоді земля парує, рослини можуть загинути.

Щоб уникнути такого плачевного результату, необхідно негайно створити протяг і в самий найближчий час прибрати зайві стебла і підв'язати залишилися до опор. Істотною помилкою садівників є застосування добрив «на око».

Рослини гинуть, і це списується на інфекційні захворювання. Особливо це помітно на молодий розсаді томата, коли при внесенні добрив в подвійній нормі рослини гинуть із зовнішніми ознаками хвороби Чорна ніжка . Сонячний опік .

Досить часто при огляді рослин, де мало листя, на плодах томатів помітно освіту рідких плям, які, подсихая, перетворюються в западини з білим або сірим кольором на зелених і жовтим - на червоних плодах. Такі неінфекційні захворювання можливі у деяких сортів томатів після поливання з шланга або недбалої поливання плодів добривами. Якщо верхівки рослин і молоде листя відмирають, стебла стають товстими, здеревілими, кущі невеликі і слабкі і через тиждень гинуть, це є причиною нестачі кальцію.

ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Мозаїка

ОЗНАКИ : це вірусне захворювання поширене як в теплиці, так і у відкритому грунті. Проявляється у зміні форми і забарвлення листя (жовтувато-зелені плями, чергування світлих і темних плям), а також в їх скручуванні і морщинистости.

Рослини виглядають пригнобленими, дають низький урожай, жовтіють і в підсумку засихають. ЗАХОДИ БОРОТЬБИ : уражені рослини видаляють і спалюють. Насіння перед посівом протруюють в 1% - ому розчині марганцівки протягом 25-30 хв.

Для профілактики проводять обробку розсади кожні 10 днів знежиреним молоком (1 л розводять в 10 л води і додають 1 ч. Л. Сечовини) .Для запобігання цій хворобі краще брати для посіву двох - трирічні насіння. Насіння сортів для відкритого грунту рекомендується сіяти прямо в поживні горщечки без пікіровки.

Фітофтороз

ОЗНАКИ: грибкове захворювання, яке в основному характерно для сортів томатів відкритого грунту. Поширена майже повсюдно. На стеблах і листках виникають коричневі плями, з нижнього боку листа утворюється слабкий білий наліт.

На плодах з'являються підшкірні бурі плями. Швидкому поширенню фітофторозу сприяють великі перепади температур, підвищена вологість.

ЗАХОДИ БОРОТЬБИ: При перших ознаках ураження необхідно провести обприскування солоною водою (10% - ним розчином кухонної солі). При зацвітанням третьої квіткової кисті ефективно обприскування хворих рослин розчином часнику.

Беруть склянку зубків часнику, пропускають через м'ясорубку, розводять в 10 л води (25 ° С), додають 1 г марганцівки, витрачають по 0,5 л на 1 кв. м. У період зав'язування плодів процедуру повторюють кожні дві-три тижні. Ще один метод боротьби - обприскування рослин хлорокисью міді або поліхлором (20 г на 10 л води) кожні два тижні. В якості профілактики через 20 днів після посадки розсади на постійне місце її обприскують розчином «Заслін» (3 ковпачка на 1 л води).

Через 20 днів після першої обробки проводять другу обробку екологічно безпечним препаратом «Бар'єр» (засіб для зниження захворюваності фітофторою): беруть 5 ст. л. на 10 л води і обприскують (розчин процідити) .Протів цієї хвороби також рекомендується препарат «оксіхом» - 2 таблетки на 10 л води. Профілактично рослини обробляють до цвітіння, а також при появі перших ознак захворювання.

Сіра гниль

ОЗНАКИ: грибкове захворювання, що вражає плоди зазвичай до кінця вегетації, коли вже холодно і багато дощів. На будь-яких плодах - зелених, бурих або червоних - з'являються дрібні округлі плями.

Потім вони збільшуються і виділяють бурі точки, плями виглядають водянистими. Багато городників плутають цю хворобу з фітофторозом. Збудник сірої гнилі може розвиватися на стеблах, листках, квітках, вони також покриваються сірою цвіллю.

ЗАХОДИ БОРОТЬБИ: видалення уражених плодів та інших частин рослин; обов'язкова дезінфекція грунту; можна також застосувати, обприскування хворих рослин «Заслоном» або «Бар'єром».

Бура плямистість (або листова цвіль)

ОЗНАКИ : в основному вражає листя томатів в умовах плівкових теплиць, але в південних районах поширена і у відкритому грунті. На нижньому боці листків з'являються буро-коричневі плями з оксамитовим сірим нальотом. Уражені листки засихають, рослини гинуть.

Спори грибка легко переносяться на здорові рослини при поливі, зберігаються в грунті, на опалому листі. ЗАХОДИ БОРОТЬБИ: Листова цвіль розвивається в умовах підвищеної вологості при поливі холодною водою, при низькій температурі вночі.

Тому при її перших ознаках необхідно знизити вологість повітря, тобто скоротити поливи і поливати прогрітій водою і провітрювати теплицю. Для профілактики і лікування непогані результати виходять при обприскуванні бактеріальними препаратами «Заслін» або «Бар'єр» (інструкцію можна прочитати на пакетику) з інтервалом в 5-6 днів. З профілактичною метою необхідно після збору врожаю провести в теплиці дезінфекцію: в 10 л води розвести 1 ст. мідного купоросу і обприскати як старі рослини, так і грунт і покрівлю.

Вершинна гниль

ОЗНАКИ : на зелених плодах першої кисті з'являються вдавлені плямочки, вони можуть бути сухими, чорними і блискучими або водянистими з запахом гнилі. Виникає це захворювання при нестачі вологи, надмірному вмісті в ґрунті азоту і недостатнім вмістом кальцію. ЗАХОДИ БОРОТЬБИ : регулярний полив, особливо в жарку погоду, обприскування заражених рослин розчином кальцієвої селітри (1 ст. Л. На 10 л води) і спалювання уражених плодів.

Фомоз (бура гниль)

ОЗНАКИ : грибкове захворювання, що розвивається тільки на плодах. Виявляється у вигляді невеликого бурого плями (близько 3-4 см) у шкірці плодів, тобто навколо плодоніжки. Хоча на поверхні воно не велике, загниває і внутрішня тканину плоду.

Уражаються зелені та червоні плоди. Але, як правило, зелені не встигають дозріти, відриваються від плодоніжки і падають. ЗАХОДИ БОРОТЬБИ : не створювати високу вологість, уникати підживлення свіжим гноєм і зайвим азотом.

Дезінфікувати грунт (особливо в теплицях), дотримуватися сівозміни, що не висаджуючи помідори на одному місці більше 2 років, обробити рослини фундазолом, «Заслоном». Уражені плоди обов'язково збирайте і спалюйте.

Бактеріальна плямистість (або бородавчаста томатів)

ОЗНАКИ : симптоми на листках можуть варіюватися від коричневих плям без окантовки до темно-коричневих або чорних плям з яскраво-жовтою окантовкою. Розвивається як у відкритому, так і в захищеному грунті.

Рослини уражуються протягом усього періоду вегетації, але найбільш вразливими є молоді тканини. Бактеріальне захворювання. Джерело інфекції - заражені залишки рослин і насіння.

Бактерії проникають через ранки від механічних пошкоджень. ЗАХОДИ БОРОТЬБИ : використання 1% - ного розчину бордоської рідини і 0,4% - ної суспензії хлорокиси міді.

Перше обприскування проводять через 2 тижні після висадки розсади, друге - через 10-12 днів. Це далеко не всі інфекційні захворювання томатів. З рослинами як з людьми: чим більше ліків, а особливо антибіотиків, ми використовуємо, тим більше інфекцій звалюється на голову людства.

Тому шлях тут лише один - підвищення імунітету рослин і розвиток захисних властивостей самого грунту, яку ми теж давно відучили боротися з інфекцією. Зараз особливо популярними стали так звані ЕМ-препарати , ефективні мікроорганізми, які відновлюють грунтову мікрофлору, а ті, в свою чергу, активно борються з мікробами, грибками і вірусами, передаючи свої захисні функції рослин. На прохання наших читачів ми детально розповідаємо про ці препаратах в статті - ЕМ-препарати: принцип дії, способи застосування. Джерело: "Дачний Сезон" №5, 2013Распространенние хвороби даного виду:

 • Чорна бактеріальна плямистість. Небезпечне для розсади захворювання заноситься через грунт і насіння. Причинами є згубна вологість і спека. Листя покриваються чорними водянистими плямами. На стеблах утворюються подовжені штрихи і точки такого ж чорного кольору. На насінні бактерії можуть залишатися протягом року. Підступність захворювання полягає в тому, що розсада виглядає абсолютно здоровою на вигляд, в той час як насіння заражені бактеріозом. Так, важливо купувати якісні здорове насіння у перевірених виробників.

У перегної інфекція зберігається тривалий час і також стає джерелом зараження рослин.

 • Бура плямистість листя. Із зовнішнього боку листочки покриваються сірими і жовтими плямами, з вивороту утворюється наліт оливкового відтінку. Якщо повітря в приміщенні занадто вологий, а полив рясний, то захворювання вражає пагони блискавично. Методи боротьби все ті ж: знезараження грунту, знищення хворих рослин. Іноді допомагає своєчасне обприскування фунгіцидом, який містить у своєму складі мідь. Столбур. Джерело зараження - мікроплазменні тіла, репродуціруемие комахами-переносниками. Столбур - один з найпоширеніших недуг. Листя і стебла розсади стають рожевого і фіолетового відтінку, дрібніють і грубіють. Бактеріальна крапчатость. Збудником є ​​фітопатогенних бактерій.

Основна проблема лікування бактеріальних захворювань - відсутність ефективних антибіотиків.

Хвороби неінфекційної природи

Крім перерахованих груп захворювань є менш очевидні, але актуальні причини проблем вирощування томатів. Пов'язані вони з дисбалансом мінерального живлення. Такий вид хвороб є наслідком порушення метаболізму.

Тут мова йде не тільки про нестачу необхідних поживних речовин, а й про збалансованість мінералів в цілому. Причинами дефіциту можуть бути особливості складу грунту, що перешкоджають розщепленню і всмоктуванню корисних елементів, порушення технології посадки.

 • Недолік кальцію. Причини: невеликий обсяг субстрату, відсутність важливого елемента в мінеральної підгодівлі розсади. Симптоми: листя деформуються і бугрятся, коренева система уражається гниллю і відмирає. Дефіцит калію. Причини: надлишок кальцію блокує нормальне засвоєння калію. Симптоми: зморшкуватість молодих листочків. Залозистий хлороз. Причини: непомірне застосування марганцевокислого калію. Дефіцит заліза може проявлятися тільки у частині сортів помідор, в той час як інші будуть залишатися здоровими. Ознаки: листя молодих пагонів жовтіють, а жилки зберігають первинний колір. Недолік міді. Причини: грунт для розсади становить в основному торф. Ознаки: втрата пружності листя, ураження коренів. Недостатня кількість фосфору. Причини: постійний холод (термометр показує нижче 11 градусів за Цельсієм). Зазвичай дорослі рослини можна зміцнити коров'яком. Робити це з розсадою категорично заборонено. Азотна недостатність. Причини: відсутність досвічування розсади і її підживлення, що виражається блідістю листя.

Важливо звернути увагу початківців томатоводов на використання розсадних добрив. Всім відомо, що краще підгодовувати пагони безхлорних сумішами. Однак, якщо абсолютно виключити хлор, то його відсутність призведе до порушення водного обміну.

Листя почнуть обвисати. Щоб запобігти такому нездужання, потрібно всього лише додати жменьку харчової солі при поливі розсади. Отже, стає очевидною масштабність загрози для розсади настільки популярної культури. Але, озброївшись необхідною інформацією та ефективними препаратами, можна впоратися з більшою частиною існуючих захворювань. Більше інформації можна дізнатися з відео.

 • Увійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати залишати коментарі

Ще статті про дачу і сад

1 Грибкові хвороби томатів та їх лікування ^

Відео по темеВідео про грибкових захворюваннях томатів і їх лікуванні Натисніть на Play для перегляду

Найпоширенішими є грибкові захворювання, які можуть з'явитися при зниженій температурі, через рясні опади, в зв'язку з неправильним доглядом за розсадою.

 • До найвідомішому грибкового захворювання відносять фітофтороз. Ця хвороба найнебезпечніша для сортів помідорів пізнього строку дозрівання. Визначити наявність фітофторозу досить просто: буреют листя, з'являється світлий наліт, рослина скручується і відмирає з часом. Для боротьби з фітофторозом застосовують фунгіцидні препарати, включаючи "Ага-25", "Квадріс", "Тату". Якщо немає можливості скористатися ними, можна зробити розчин самостійно: в літрі води розчиняємо 10 г кухонної солі. Ще однією відомою хворобою є сіра гниль. Найчастіше захворювання вражає рослини, висаджені дуже близько між собою. До основних симптомів хвороби відносять появу світлих плям на листках і стеблах розсади, а поверхня помідорів покривається міцелієм, що нагадує невеликий пух. Якщо ваш город вразила ця хвороба, скористайтеся для обробки препаратами Свитч або Фундазол. Вражає помідори і антракноз, коли томати покриваються маленькими цятками, трохи втиснутими в плід. Помітивши їх, доведеться придбати препарати, до складу яких входять мідь або сірка. До них відносять Купроксат, мідний купорос і Фітоспорін.

Головне - ви повинні уважно ознайомитися з інструкцією до кожного з перерахованих препаратів, щоб не перенаситити ними рослини. Адже це теж може нашкодити томатам не гірше хвороб.

2 Бактеріальні хвороби помідорів і їх лікування ^

Відео по темеВідео про бактеріальному захворюванні томатів Натисніть на Play для перегляду

Існують різні бактеріальні хвороби томатів та заходи боротьби з ними. Бажано заздалегідь дізнатися, які болячки загрожують вашому городу, щоб попередити появу хвороб. У зворотному випадку вам загрожує втрата врожаю, а хвороби можуть перекинутися і на інші культури вашого городу .

 • Бактеріальний рак - хвороба, яка вражає рослини найчастіше через застосування вже заражених насіння. Якщо ваш город вразив бактеріальний рак, на плодах почнуть з'являтися темні плями, а кущі потихеньку стануть в'янути і засихати. Помітивши ці ознаки, потрібно терміново вживати всіх необхідних заходів для захисту городу. Перш за все, хворобу легше попередити, ніж її лікувати, а тому профілактика хвороб томатів в даному випадку полягає в виборі і висадці здорового насіння. Застосовують при профілактичних роботах 0,2% препарат Фітофлавін. Головне, щоб захист помідорів від хвороб проходила днем, а сама розсада повинна бути сухою. Також існує одна неприємна болячка, що з'являється при проблемах з мікроелементами, зокрема, при нестачі кальцію в організмі томатів - верхова гниль. Помітити захворювання досить просто: поява невеликих плям на плодах, які з часом починають темніти. Якщо не почати боротьбу, ваш урожай просто згниє. Щоб огородити свої грядки від вершинної гнилизни, обов'язково потрібно використовувати добрива з вмістом кальцію, а також правильно вносити мікроелементи в грунт. Досвідчені садівники радять перед висадкою внести в грунт вапно або крейда. Якщо профілактичні заходи не допомогли, слід обробити рослини за допомогою 1% кальцієвої селітри.

3 Захист і обробка томатів від хвороб: профілактика ^

Відео по темеВідео про приготування бордоською рідини для обробки томатів Натисніть на Play для перегляду

Як ви зрозуміли, існують найрізноманітніші хвороби, і їх лікування - процес досить складний. Саме тому набагато простіше запобігти появі зарази на своєму городі, ніж боротися з нею.

І садівники повинні знати основні профілактичні заходи щодо захисту грядок від хвороб. Так, наприклад, насіння помідорів не слід висаджувати поблизу картоплі, а також на грядках, де ви раніше вирощували баклажани і перець. А вже якщо культури чимось хворіли, то на цій ділянці виробляти висадку будь-яких садових культур не радять протягом як мінімум трьох років. Намагайтеся не загущать посадки, видаляйте нижнє листя, проводите боротьбу з бур'янами.

Також важливо дозовано поливати рослини, що не перезволожуючи їх, адже високий рівень вологості - одна їх причин появи грибкових захворювань. Найчастіше рихлить грунт, не старайтеся з азотними підгодівлею і уникайте застосування в якості добрива свіжого гною. Необхідно, щоб посадка овочів проходила за всіма правилами: грамотно підбирайте насіннєвий матеріал і дбайте про рослини. Профілактична захист помідорів від хвороб:

 • Перед висадкою обробіть розсаду за допомогою 0,5% розчину бордоської рідини, а через тиждень повторіть роботу. Допомагає обробка хлорокисью міді (на 10-літрове відро води використовують 40 гр препарату), правда, проводити роботи потрібно як мінімум за 20 днів до збору врожаю. Можна присипати грунт золою або приготувати зольний настій (200 г золи кип'ятять приблизно 10 хвилин в літрі води, проціджують через марлю, після чого вливають рідина в 10 л води).

Заздалегідь прийняті профілактичні заходи допоможуть вам знизити рівень небезпеки появи не тільки хвороб, але і різних шкідників на вашій ділянці. Головне, провести всі роботи вчасно, щоб зараза не встигла проникнути в рослину.